Pe-o frunza de bonsai

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Temperaturile incep sa scada incet incet, dimineata a fost chiar frig si-mi fac griji pentru plantele mele. Credeti ca ar trebui sa bag in balcon (de pe pervazul exterior) maslinul, crassula ovata si un ficus? Restul rezista sigur inca o luna sau chiar 2.
Maslin , ficus -15C. Crasula cred ca pe la 1C sa o duci in casa , atentie insa , pe pervaz e mai cald ca in aer liber de la radiatia blocului
 

marq

Member
-15? oho, n-am curaj sa-l las atata, oricum mai devreme de noiembrie nu cred sa coboare temperaturile atat de jos si paote nici atunci. Peste noapte e problema ca ziua bate soarele.
 

marq

Member
Sa zicem media nocturna, caci daca facem media cu temperaturile de peste zi si ne da -15 gr C s-ar putea ca peste noapte sa fi fost -25 gr C si sa ne luam adio de la plante.
Acum ca stiu ca rezista ii voi lasa pana spre noiembrie, dar daca se duc noaptea temperaturile spre zero am sa-i bag in balcon unde nu coboara sub 4 gr C toata iarna. Am sa las poate ulmii daca nu intra la iernat, altfel am sa fiu mai grijului ca iarna trecuta am avut pierderi dupa care imi pare rau.
Vad ca afara e frig bine dimineata, cred ca va trebui sa bag crassula in casa zilel acestea ca intru in concediu si 1-2 saptamani s-ar putea sa zgribule bine.
 
Sus