Pawpaw si Dyospiros Kaki

johny

Member
Am gasit eu o sursa in Ucraina, dar costa destul de mult transportul.
Daca doreste cineva sa facem o comanda comuna, putem incerca
la primavara.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine moldovenii mei nu se implica "nu am timp" sau "nu am cum" si invoca vama romaneasca ca permite putine si au lucrurile lor cerute si nu pot aduce prea mult

ramane pe linie directa, insa conform unor auzite , dupa alegeri ar trebui sa se promoveze intrarea in UE a Ucrainei ...poate da norocul peste noi

eu intre timp am altoit pe prun si nu a acceptat...mai incercam
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, asta cu vama am auzit si eu ca e cu cintec. Trebuie cineva care are trecere la vamesi, altfel poate sa o incurce sau sa i-l retzina.
 

johny

Member
Eu vreau sa aduc legal, daca este posibil, cu toate taxele platite.
Stie cineva ce documente trebuie pentru asta?
 

johny

Member
Caut puieti de D. virginiana, buni pentru portaltoi.
Va rog sa-mi scrieti daca are cineva de vanzare sau la schimb.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Atentie, azi dimineata citeam legat de altoiri (pentru ca deocamdata nu am reusit vreo altoire) si zicea in afara de faptul ca sunt dificil de altoit si faptul ca persimonul american are o oarece problema legata de faptul ca sunt bisexuali si e posibil sa imprime caracterul altoiului...asta pentru cine vrea sa altoiasca pe ei.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai asta ar fi un avantaj zic eu...... daca reuseste altoirea.

danero2004 a spus:
Atentie, azi dimineata citeam legat de altoiri (pentru ca deocamdata nu am reusit vreo altoire) si zicea in afara de faptul ca sunt dificil de altoit si faptul ca persimonul american are o oarece problema legata de faptul ca sunt bisexuali si e posibil sa imprime caracterul altoiului...asta pentru cine vrea sa altoiasca pe ei.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca am zis gresit , sunt dioici adica fie baiat fie fata , si e posibil daca altoiesti pe un asa pomisor sa se imprme acest lucru si multe flori sa fie sterile
 

johny

Member
Exista virginiana cu flori de ambele sexe, am eu soiul Szukis.
Am si seminte de D. lotus, dar am citit ca pomii de kaki altoiti pe lotus necesita un sezon de coacere mai lung pentru ca intra in vegetatie mai tarziu si dau productii mai mici. Pomii de kaki altoiti pe virginiana au rezistenta buna la frig si sunt mai productivi.
 

johny

Member
Pomii altoiti sunt plantati din primavara, mai dureaza pana vor face fructe.
Am plantat si mai multe soiuri de kaki, dintre care unele au facut flori.
Majoritatea florilor de la kaki au picat, dar am inteles ca este normal in primii ani
pana cand pomul inradacineaza puternic sa nu pastreze toate fructele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
Habar n-aveam :eek: Nu stiu cum naiba nu m-am gandit sa verific aspectul asta! No bine, deci am in gradina 4 pomisori care, peste un secol, cand ar trebui sa faca fructe, poate nu vor face ca vor fi, ghinion, ori toti fete, ori toti baieti :tavalit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu mananca nimeni asa des viginiana, adica eu cel putin nu am mai avut senzatia de scuipat in gura vreo juma de ora , e un gust totusi placut dar foarte foarte astringent.
 

REGLURAL

New Member
johny a spus:
Pomii altoiti sunt plantati din primavara, mai dureaza pana vor face fructe.
Am plantat si mai multe soiuri de kaki, dintre care unele au facut flori.
Majoritatea florilor de la kaki au picat, dar am inteles ca este normal in primii ani
pana cand pomul inradacineaza puternic sa nu pastreze toate fructele.
claude a spus:
danero2004 a spus:
Habar n-aveam :eek: Nu stiu cum naiba nu m-am gandit sa verific aspectul asta! No bine, deci am in gradina 4 pomisori care, peste un secol, cand ar trebui sa faca fructe, poate nu vor face ca vor fi, ghinion, ori toti fete, ori toti baieti :tavalit:
Ah, ok....am înţeles...
Cel mai bine ar fi un Virginia, dar....
 

MiraMinca

Member
Am 2 D virginiana teoretic Roseyanka şi doi lotuşi, toţi din Bulgaria.
Cei doi virginiana, unul e delicios, celălalt doar ok. Lotuşii lasă de dorit mult de tot, Cred că o să-i scoatem şi să-i înlocuim

Unul dintre virginiana, cel ok la gust, e mai astringent, celălalt e dulce ca mierea. Am încercat să-l altoiesc anul acesta, n-am reuşit.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Intersant.... cam cit de mare e fructul la cel dulce ?

Am gasit la o ferma fructe de virginiana.. si cam asa era problema... o varietate era cam greu de mancat..chiar daca era coapta si prinsa de frig, fructele cam mai mici ca o minge de ping-pong , alta varietate era destul de buna, fructele erau lunguietze cam ca prunele foarte suple, sa zicem lungi cam cit doua mingi de ping pong puse una peste alta.. si cam 1/2 pina la 3/4 dintr-o minge de pingpong ca grosime..... in plus era dupa primul inghetz.

Se pare ca se poate scoate gustul astringent daca fructul de dyospiros se tine la coacere cu un mar in aceeasi punga...
 

happy

Well-Known Member
Habar n-aveam :eek: Nu stiu cum naiba nu m-am gandit sa verific aspectul asta! No bine, deci am in gradina 4 pomisori care, peste un secol, cand ar trebui sa faca fructe, poate nu vor face ca vor fi, ghinion, ori toti fete, ori toti baieti :tavalit:
Pentru a rezolva problema polenizarii iti da Danero altoi si altoiesti o ramura .In felul asta ai o ramura de sex masculin pe un pom de sex feminin.Si invers se face la fel.Acum trebuie sa afli ce sex au pomii tai.Daca au fusta sunt fete....:rofl:
Oricum la anul dupa integrarea Ucrainei vom achizitiona soiurile rezistente de la ei asa cum am facut cu Polonia!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doamne ajuta! Dar nu cred ca va fi asa de rapida integrarea sau mai bine zis nici ca va fi.

Dar speranta moare ultima!
 
Sus