Pawpaw si Dyospiros Kaki

happy

Well-Known Member
johny a spus:
Cine mai are hibrizi D. virginiana x kaki?
Am plante mici, altoite din soiurile:
-'Nikita's gift' = Nikitskaya Bordovaya
-'Russian beauty' = Rosseyanka

Am observat că plantele mici sunt destul de
sensibile la ger, ar trebui protejate iarna in
primii ani.
Eu am puieti de anul asta de kaki virginiana si din cate am citity se pare ca sunt mai rezistenti cand sunt mici decat atunci cand vor creste!Vad eu la primavara.Din motive de securitate am pus unul in ghiveci si l-am pus la subsol! :D
De unde ai cumparat puietii si daca sunt altoiti de ce sunt asa mici :? Eu stiu ca se altoiesc cand sunt mari portaltoii,cand acestia au marimea unui deget.Cel putin asa stiu la pomiii fructiferi autohtoni!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
John am si eu ambele doar ca eu cred ca e pacat ca altoiesti Nikita pe un Lotus

Nikita e o combi din virginiana cu roseyanka si e pacat sa ai asa duritate la frig si sa altoiesti pe un inferior ca rezistenta

Russian Beauty ar trebui sa reziste , eu ii am tot mici dar sper sa ii pot planta la primavara definitiv , alta e planta in ghiveci alta in sol direct , dar aceiasi figura ca si la nikita , altoire pe lotus

asta e , mergem mai departe :incapatanat:
 

johny

Member
Eu am puieti de anul asta de kaki virginiana si din cate am citity se pare ca sunt mai rezistenti cand sunt mici decat atunci cand vor creste!Vad eu la primavara.Din motive de securitate am pus unul in ghiveci si l-am pus la subsol! :D
De unde ai cumparat puietii si daca sunt altoiti de ce sunt asa mici :? Eu stiu ca se altoiesc cand sunt mari portaltoii,cand acestia au marimea unui deget.Cel putin asa stiu la pomiii fructiferi autohtoni!
Am Rosseyanka de anul trecut plantat direct în pământ, si după iarna trecută şi-a revenit destul de greu aşa că
are înălţimea de sub o jumătate de metru. Nikita's gift este peste iarnă la ghiveci. Când spun că sunt mici m-am
referit la înălţime, nu la diametrul portaltoiului, care este la fel ca la toţi pomii altoiţi.

[danero] Nu ştiu exact care este portaltoiul folosit, eu aşa i-am primit! Te rog să ne scri primăvara viitoare ce ai observat
legat de rezistenţa la frig!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
O sa fac un report la primavara

Cand zici si a revenit greu la ce te referi >? ...a inmugurit greu sau a plesnit coaja cum o fac ceilalti sensibili la frig?
 

johny

Member
danero2004 a spus:
O sa fac un report la primavara

Cand zici si a revenit greu la ce te referi >? ...a inmugurit greu sau a plesnit coaja cum o fac ceilalti sensibili la frig?
Şi-a revenit doar de la nivelul solului, destul de târziu (prin iunie) şi au crescut câteva ramuri
destul de subţiri, care nu au reuşit să să lemnifice foarte bine.

Anul acesta l-am protejat, poate o să reziste mai bine.
 

happy

Well-Known Member
Eu am culcat toti cei 4 kaki la pamant si ii protejez la fel ca pe smochini.La anul cand vor creste vad eu cum o sa fac.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, da, de fapt Happy doar a amanat inevitabilul :evil: Eu nu mai fac experiente cu frigurosi de-astia, nu vad de ce sa ma chinui doar, fara sa ajung vreodata sa mananc vreo poama din rodul lor :mrgreen:

Recunosc sincer ca mi-e greu sa renunt la smochini, unul l-am cazat in butoi de plastic si e in poiata iar cel din gradina a crescut putin anul acesta si l-am ingropat cu pamant. Dar cred ca si eu, ca Happy, doar aman inevitabilul :eek:f:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
din fericire am simtit gustul anul asta si nu voi renunta la kaki , poate la smochini sa ii cresc pentru umbra :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am sper ante la virginiana aia, mai am 4 seminte la stratificat in frigider, sper sa aiba bunu-simt si sa astepte luna februarie ca sa germineze iar ceilalti 5 care s-au grabit sa incolteasca, sa vada pe geam zapada, sper sa reziste si din aia cativa :rofl:

Eu kaki am gustat doar o data, in Italia, habar n-am de care era si am ramas tare dezamagita, poate era compt in supermarket, ce stiu eu, ca nu avea nici gust, nici aroma nici dulceata :(
 

happy

Well-Known Member
Eu am mancat kaki de la un tip de la Indagra ,era din Alexandria si avea plantatie in Bulgaria.Erau nemaipomenite la gust,mai bune decat cele din comert si aveau si samburi!
Stii ce voi face Dane cu kaki peste 2 ani?O sa-i cresc la 45 grade ,inclinati ca pe smochini(4 tufe am acum culcate la pamant) ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sa va zic si faza , ma duc sa culeg seminte de virginiana si sub copac careva aruncase seminte de ginko , iau eu semintele le curat direct , le pun in servetel , ma cam mir insa de forma semintelor , dar zic , naa , o fi alta specie .... :rofl: si ma duc si la al doilea ....aici forma normala de kaki , cand scot servetelul , un miros de kaka dupa mine ,vaaaaaaaaaaaiiiii ....5 ore de spalat si nu am scapat de miros :hipnotizat: ...bine ca nu am incercat sa gust din alea :aoleu: ....nu cred ca fatza imi arata tineretea de la ginko :tavalit:

Dar am gustat putin , mai cu frica din virginiana , fff dulci , cred ca sunt astringente la coacere caci se pastrase astringenta si la fruct copt... si desi e polenizare naturala si specie strabuna , nu toate fac seminte ....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e cineva care ii cultiva asa , le face un sant , acolo cresc si vara dezgropati si santul golit , apoi pomii tunsi ca bonsaii :gandit: :D
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
e cineva care ii cultiva asa , le face un sant , acolo cresc si vara dezgropati si santul golit , apoi pomii tunsi ca bonsaii :gandit: :D
Stai ca nu am inteles,le face sant sa-i protejeze acolo culcati si cu pamant deasupra?Pozitia mortului? :eek: :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu mai gasesc poza , dar incerc sa explic , deci e cam ca la un taur unde capul e tulpina si coarnele cu aplatiizarea din mijloc sunt cele doua ramuri principale

Astia stau intr-un transeu in care e spatiu 0,5 m de fiecare parte si iarna se pune folie peste sol si in transeu se pun paie uscate , inainte de culcare se tund si raman doar cele doua coarne :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
cand scot servetelul , un miros de kaka dupa mine ,vaaaaaaaaaaaiiiii ....5 ore de spalat si nu am scapat de miros :hipnotizat: ...bine ca nu am incercat sa gust din alea :aoleu: ....nu cred ca fatza imi arata tineretea de la ginko :tavalit:
.
:tavalit: :tavalit: :tavalit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina ma avertizase , ca altfel duceam semintele si in casa si trebuie sa schimb mobila si covoarele sa scap de miros , iar de ajungeau in frigider .....nu ma mai gandesc :rofl: :nu-i nimic:
 
Sus