Pawpaw si Dyospiros Kaki

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

destetptuulet a spus:
mersi claude,dar la mine e mai cald ca la tine,noi în ianuarie anul ăsta când trebuia să fie viscol aveam afara 12-14 grade,deci,dar nu sunt cam mici,sunt Diospiros kaki,voi încerca şi cu alte varietăţi.
Desteptuulet,diospyros si kaki este acelasi lucru.Soiurile de diospyros sunt multe daca vei cauta pe google! ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

happy a spus:
destetptuulet a spus:
mersi claude,dar la mine e mai cald ca la tine,noi în ianuarie anul ăsta când trebuia să fie viscol aveam afara 12-14 grade,deci,dar nu sunt cam mici,sunt Diospiros kaki,voi încerca şi cu alte varietăţi.
Desteptuulet,diospyros si kaki este acelasi lucru.Soiurile de diospyros sunt multe daca vei cauta pe google! ;-)

daca se poate

Diospyros kaki, better known as the Japanese Persimmon, Kaki Persimmon (kaki [柿]) or Asian Persimmon in North America, is the most widely cultivated species of the Diospyros genus

asa ca Diospyros kaki , e o specie de sine statatoare :)
 

johny

Member
Re: Pawpaw si Kaki

Pawpaw obţinut din seminţe, în al doilea an.
Anul acesta este primul an în pământ, cu protecţie solară:

Plasa este cea din fibră, folosită în construcţii !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

a stat toata vara in gradina, doar cu plasa aceea de umbrire ca protectie solara? Ca al meu l-am tinut in ghiveci, la umbra, stiind ca in primii 2-3 ani nu suporta radiatiile ultraviolete :?
 

johny

Member
Re: Pawpaw si Kaki

Am mai adăugat peste plasă o protecţie din carton în perioadele când
au fost temperaturile cele mai ridicate (peste 40 °C). Cu toată
protecţia pomii au avut 2-3 frunze arse de soare, dar au rezistat până acum
şi se pare că s-au adaptat deja.

Ceea ce mă îngrijorează este că au crescut foarte puţin...
Trebuia să le pun îngrăsăminte?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

Din ce am vazut la alti membri ai forumului care au crescut planta din seminte, ingrasamantul ajuta, doar ca acum e prea tarziu sa le mai pui, zic eu, sezonul e inaintat si ar aparea cresteri care nu se vor maturiza pana la venirea frigului, poate doar ceva cu procent foarte mic de azot, ce mai mult potasiu si fosfor, ca sa intareasca sistemul radicular
 

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

johny a spus:
Pawpaw obţinut din seminţe, în al doilea an.
Anul acesta este primul an în pământ, cu protecţie solară:

Plasa este cea din fibră, folosită în construcţii !
Pentru primul an a crescut foarte bine.La iarna putina protectie la frignu strica.La anul sa fie protejat contra razelor solare sa eviti arderea frunzelor!Al meu in al doilea an a crescut 80cm(cel cumparat)iar cei din seminte(al doilea an) sunt putin mai mari ca al tau :D
 

destetptuulet

New Member
Re: Pawpaw si Kaki

johny a spus:
Pawpaw obţinut din seminţe, în al doilea an.
Anul acesta este primul an în pământ, cu protecţie solară:

Plasa este cea din fibră, folosită în construcţii !
Când îl văd şi mă gândesc la ce fructe o să ai mă cuprinde :x
 

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

Foarte frumosi dar o mica remarca nu strica.Sunt prea apropiati semanati,vei avea probleme cand ii vei "marita".Sunt foarte sensibili la transplantare.Si vad ca ai si palmieri printre ei,o adevarata gradina exotica la tine :clap:
Eu ii am in ghivece pusi in gradina si imi va fi mai usor de scos!Cel cumparat de la Augustin are 80cm inaltime,peste doi ani face fructe ;-) !
 

Floria

Active Member
Re: Pawpaw si Kaki

Happy, nu ma asteptam sa germineze atat de bine. I-am semanat pe trei randuri din lipsa de spatiu, daca ai sti tu cea am semanat in continuare.... dar nu-ti spun ! Am transplantat deja din ei pe caldura cea mai mare si s-au adaptat bine in ghiveci. In primavara ii transplantez pe toti intr-o plantatie.
 

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

Floria a spus:
Happy, nu ma asteptam sa germineze atat de bine. I-am semanat pe trei randuri din lipsa de spatiu, daca ai sti tu cea am semanat in continuare.... dar nu-ti spun ! Am transplantat deja din ei pe caldura cea mai mare si s-au adaptat bine in ghiveci. In primavara ii transplantez pe toti intr-o plantatie.
Nu-mi spune ca stiu deja,ce crezi ca am uitat :rofl: JUJUBE LI.Nu scapi asa usor!Jujube de la mine cum sunt?Mie mi-au ramas de asta toamna si vad ca sunt buni,i-am tinut la subsol!
Apropo ca sa nu mai deschid discutia la pomi exotici( a lui Mira),prietenul meu din Spania ma ispiteste sa iau nashi
http://articulos.infojardin.com/Frutale ... ifolia.htm
Ce zici se merita?
 

poxicuta

Active Member
Re: Pawpaw si Kaki

pai incepe tu sa vedem cum se comporta, apoi venim si noi ca oile!
sa nu ma uiti cu paulownia.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

eu am de 3 ani 2 din seminte care au rezistat chiar si iarna trecuta , deci pe zona de frig e ok , acum nu stiu cei altoiti ce rezistenta au , dar per ansamblu e bine ca e altoit ca mai scurteaza timpul pana la inflorire

succes
 
Sus