Pawpaw si Dyospiros Kaki

Floria

Active Member


Asiminia Triloba - Pawpaw este un copac de zona 5 si este nativ din America de Nord.
Asimina triloba este un membru al unei familii de plante tropicale în mare m?sur? (Annonaceae) care include soursop, sweetsop si marul.

Fructele lui sunt foarte mari avand gustul unic intre banana , mar ?i ananas.
Copacul este foarte rezistent la d?un?tori ?i nu necesit? pulverizare, de fapt, oamenii de ?tiin?? din întreaga lume sunt ocupati de analizarea substan?elor naturale (numite acetogenins annonaceous)pe care le are în frunze ?i scoar??, care sunt responsabile pentru respingerea atât a insectelor cat ?i a ciupercilor. Interesant, frunzele zdrobite au un miros slab cu specific de petrol.
De ce au oamenii nu au auzit de acest fruct uimitor?
Fructele sunt prea moi pentru a rezista la transport, precum ?i coaja se invineteste usor desi continutul isi pastreaza proprietatile si prezint? un miros foarte puternic de ananas copt.
Singura modalitate de a gusta fructe pawpaw proaspete este s? le cresteti in gradina voastra.
Pe langa valoarea sa ca pom fructifer, Pawpaw este un arbore atractiv care ajunge la maturitate la o în?l?ime de 5-6 m, ?i de aceea este potrivit pentru plantarea sub cabluri electrice sau de telefon, f?r? team? de a face daune. Fructele se coc toamna, desi au culoarea verde deschis, cand se coc au tenta galbena ?i ca o banana dezvolta pete maro. Ele sunt foarte perisabile, ?i nu vor dura mai mult de 2 zile la temperatura camerei, sau o s?pt?mân? în frigider.

In primul rând fructele se manaca proaspete, t?iate în jum?t??i ?i scobite cu o lingur? sau încorporate în inghetata, spume ?i pl?cintele pe baz? de gelatin? .
http://canada-gardens.com/2pawpaw.html
http://www.discoverlife.org/mp/20q?sear ... na+triloba



Kaki "curmal japonez" http://kaki-info.de/sortenuebersicht/di ... -0020.html
Fotografii cu fructe aici http://kaki-info.de/photos/kaki-fruechte--4-0024.html
Specie Diospyros Kaki a fost ini?ial larg r?spândit? în China ?i Japonia. Este rezistent iarna ?i se dezvolta numai în regiunile mai blande. Fructele sunt mai mari decât în lotus ?i D. virginiana D..
APC, PVA, PVNA soiurile de iarn? sunt în general mai greu decât PCNA.

Urm?toarele specii sunt kaki D., D. lotus ?i virginiana D. altoit pe:

Fuyu Giant - O'Gosho (PCNA) +
Produce varietate foarte mare de fructe ro?u-portocaliu (dulce decât Fuyu). Copac este foarte compact si mici - ideal pentru un loc mic, însorit. Varietatea Giant Fuyu este rezistent pana la USDA 7a Zone - nu astringent.
Great Wall
Aceasta varietate produce fructe delicioase, care gust un pic de mango. Copac este foarte sc?zut?, ?i cre?te ?i mai mult în l??ime. Great Wall, soiul este astringent si rezistent la aproximativ USDA Zone 7a.
Muscat (PCNA)
"Nucsoara" (soi din Fran?a) este cultivat în principal în Fran?a ?i nevoile. Fructele sunt mici-mijlocii, dar au un gust excelent. Fructul este foarte dulce si are o arom? de nuc?. USDA 7b zon?-9
Hachiya
Aceast? specie a dezvoltat fructe gustoase ?i este rezistent pana la 7a zona USDA.
Kuro Gaki
Aceast? specie a evoluat de la albastru / fructe violet închis. O adev?rat? ciud??enie
Hardy la aproximativ USDA 7b Zone.
Tipo (PVNA)
Soiuri cu fructe de încredere stabilite comercial crescut în Italia. Varietatea este de aproximativ Tipo rezistent la USDA Zone 6b-7a - astringent (inceput auto-experiment în acest an).
Rojo Brillante (APC)
"Rojo Brillante" este cultivat în principal în Spania, producerea de unele fructe gustoase, mijlocii. Soiul este rezistent la aproximativ USDA Zone 7a.
(Self-a ini?iat încercare în acest an).
Fuyu (PCNA)
"Fuyu" (varietate principal crescut în Japonia) este crescut? în scopuri comerciale în principal în Japonia, ca Hana Fuyu, Florida ?i California, ?i necesit? mai mult? c?ldur? decât soiuri europene. USDA 7b zon?-9
Hana Fuyu (PCNA)
"Hana Fuyu" este comercial crescut în principal ca Fuyu Hana Florida ?i Japonia, ?i necesit? mai mult? c?ldur? decât soiuri europene. Este rezistent în zonele USDA 7b-9 ?i nu astringent.
Jiro (PCNA)
Varietate mare randament. Adu fructe de m?rimea unui biftec la tomate ?i este foarte profitabil? ?i nu astringent. Presupune c? Hardy a USDA Zone 5a 5b
Tamopan
Fructele sunt deseori confundate cu cele ale Fuyu. Varietatea este popular în California ?i este astringent.
Triumf
Tulpina este foarte similar cu israelian soiul "Sharon". Fructe se vinde la un tratament artificiale (pentru tanin).
Sajo
fructe mici ovale, care sunt astringent. Gustul excelent de fructe de Sajo, convins gurmanzii din lume, în mod constant gravid?.
Vainiglia
Deosebit de populare soi. "Vainiglia" fructe de forme similare la Rojo Brillante, care au îns? o u?oar? arom? de vanilie.
Soiul este rezistent la aproximativ USDA Zone 7a.
Cioccolatino
Aceast? specie este de dulce, nu fructe astringent, care sunt ciuruite cu "ciocolat? de culoare" fibre.
Costata
Aceast? specie este pe baz? de fructe dulci, astringent. Aceast? specie este de iarna mai greu decât altele soiuri Diospyros kaki. Monhardy varietate varietate Bulgaria ar putea fi, eventual, o clona a costata.

soiuri hibride de Diospyros kaki ?i Diospyros virginiana:

Nikita's Gift (D. kaki x Roseyanka)
Încruci?ate între D. kaki ?i Roseyanka. Iarn? Hardy a USDA zona de aproximativ 5-6 (auto-experiment în acest an a inceput)
Roseyanka (D. kaki x D. virginiana)
Aceast? specie combin? rusticitatea de virginiana D., iar dimensiunea de fructe de kaki D.. Fructele sunt mai mici decât soiurile cultivate comercial. Hardy la aproximativ USDA Zona 5 (testat în Alpi)
 

Floria

Active Member
Dintre cei care au colindat prin lume,sau cine traieste pe meleagurile acestui fruct , a reusit cineva sa guste fructul de Pawpaw ?
El nu se gaseste in supermarket-uri din cauza perisabilitatii , dar pe la piete mai vin micii fermieri cu fructe de tot felul . Sunt foarte curioasa sa aflu, pentru ca prea il descriu cei care il au in curte ca este foarte delicios si super aromat.
 

fixpix

Active Member
cica semintele nu trebuie sa se usuce. se planteaza proaspete, sau daca trebuie transportate, sa fie puse in servetele umede, putand chiar sa germineze pe drum.
:rofl: :rofl: :rofl:
poate chiar si infloreste.

si ca ai nevoie de 2 cel putin pentru polenizare.

mai sunt si pareri ca fructele nu prea au gustul laudat.
dar depinde de gusturi, nu?

SPOR la EL!
 

Floria

Active Member
Intr-adevar au germinat foarte repede, dar eu m-am grabit si le-am pus la germinat in Februarie, asa ca nu au rezistat cu exceptia celui pe care il am.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca creste mai mare de 5-6 metri... deci iti trebuie loc...face umbra destul de multa.

Gustul poate sa varieze foarte mult.... de la banana la mango.... la fel si dimensiunea fructului si perioada de crestere pina la fructificare.

In zona 5 nu o duce prea grozav.. in zona 6 o duce mai ok.

Elementul principal la germinarea paw-paw este sa se tina puii cu protectie la ultraviolete. Odata ce pomul e relativ matur nu mai e sensibil la ultraviolete.

Are o gramada de principii active in el si frunzele/coaja contin substante care sint un insecticid natural remarcabil... pe linag alt principii active.
Practic mai toate "componentele" lui sint considerate otravitoare in afara de fruct... datorita faptului ca principiile active sint foarte puternice.

Exista in Romania ceva statiune pomicola care se ocupa de asimina triloba... se poate lua puiet de acolo... si e preferabil fatza de cultivarea din semintze.
Varietatea numita "Mango" este una din cele considerate cele mai reusite. ..efectiv are un gust care aduce a mango.

Treaba cu semintzele e mai cu cintec deoarce calitatea si gustul fructului variaza foarte mult la plantele crescute din semintze...... poate sa iasa cu un gust superb sau cu un gust neplacut.

Eu as dori sa incurajez pe toata lumea care are spatiu sa incerce sa cultive acest pom...
Eu nu am gusta inca.. dar stiu ca este disponnibil in zona Toronto si cred ca anul asta am sa dau de niste fructe.
 

Floria

Active Member
Super Popgeo, abia astept sa-mi spui ce gust au , deja te vad cu lingurita plina de crema fructului si selectand cu grija semintele.
 

Floria

Active Member
popgeo a spus:
Elementul principal la germinarea paw-paw este sa se tina puii cu protectie la ultraviolete. Odata ce pomul e relativ matur nu mai e sensibil la ultraviolete.
Acum stiu de ce a dat un lastar din radacina pe care am pus-o in gradina. A crescut la umbra florilor care il acopereau. Iar ceilalti au murit pentru ca eu i-am pus in geam sa aiba multa lumina.
Multumesc Popgeo.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Popgeo, ai mai multe informatii despre statiunea aia pomicola din Romania? Nume, locatie, ceva de genul asta?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca e util sa cititi articolul asta:

http://www.jurnalul.ro/stire-special/ki ... 36291.html
si asta:

http://www.romanialibera.ro/actualitate ... 31073.html

La sfirsitul articolului sint urmatoarele date de contact:

PENTRU CEI CARE DORESC SĂ EXPERIMENTEZE
Fructele exotice pot fi aclimatizate în România, cu precădere în sudul ţării, în Banat şi în Dobrogea. Cei care doresc să afle cât mai multe informaţii legate de modul în care pot cultiva şi îngriji aceste plante pot merge la Facultatea de Horticultură, catedra de Pomicultură, sau îl pot contacta pe profesorul Adrian Peticilă la adresa de e-mail: apeticila@yahoo.com sau la numărul de telefon: 0723-24.76.06.


Mai sint de gasit si la facultatea de Agronomie din Bucuresti

Avertisment: Asimina triloba e pretentios la transplantare..

Alta discutie:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=534398
 

vuk

Member
si pe mine m-ar interesa semintele de pawpaw

Floria mi-ai putea zice tu de unde le-ai cumparat ?
 

happy

Well-Known Member
La PROTV au dat reportaj despre acest pom ,se pare ca cei de la Agronomie au obtinut aclimatizarea lor!Pe softpedia exista cineva din Bucuresti care vinde puieti de acesti pomi,i-am dat PM sa vedem cat costa !Si mai vinde si lagerstroemia indica!Pe respectivul forum nu au topic de vanzari! :D
 

Aura

Member
da , Dane, ce-ai nimerit-o... :) da, un viitor experiment. Ma gandesc serios la acest fruct, mai ales ca rezista la noi in conditii f. bune.Dar pana voi obtine eu seminte...mai imi pun pofta in cui....
Happy, am vazut si eu reportajul acela de la tv. De fapt o colega de serviciu l-a vazut inaintea mea si mi-a zis de el stiindu-ma asa innebunita dupa fructe exotice . Reportajul este postat si aici:

http://www.trilulilu.ro/astronom/b0f109a6c4c7fb

Aura
 

Aura

Member
ce anume vrei tot din reportaj? cadrele?
aaa pomisorii aceia ..doar tu ? si eu , si eu :rofl:

Aura
 

presco

Active Member
Am vazut si eu reportajul, interesant. Paw paw au si la Sieberz de vanzare dar la pret piperat: 171 de lei.
 
Sus