Pawpaw si Dyospiros Kaki

George

Member
Nu sunt de anul asta ci sunt plantati in primavara anului trecut. Si da, au aproape 5 ani, 3-4 ani aveu cand i-am cumparat plus un an si ceva de cand sunt la mine.
 

happy

Well-Known Member
Iata cum arata al meu cumparat anul trecut de la Viragrios,cred ca la anul va face fructe :D


Iar la pawpaw de 2 ani mai am de asteptat inca 3,4 cel putin!
 

victoria

Active Member
Eu am cumparat un kaki la inceputul lui Iunie parca.Nu am crezut ca se va prinde,mai ales ca atunci cand l-am primit se vedea clar ca avusese muguri dar erau ofiliti si s-au uscat la scurt timp dupa plantare.Apoi,acum cateva zile,m-am uitat din nou la el si..........minune :) Avea frunzulite verzi si frumoase.Tulpina e groasa.La varf e ca pe degetul mare de la mana.Asa ca sper sa am si fructe in maxim 2-3 ani :D Inca nu l-am pozat,dar maine cu siguranta o voi face
 

victoria

Active Member
Tot de acolo este :)
E avansat bine al tau.Eu oricum,ma bucur ca s-a prins.Daca astept un an in plus pentru fructe nu-i problema.Bine ca e el voguros si ii merge bine :D
 

Floria

Active Member
Paw paw,
De o luna ii pun ingrasamant si pur si simplu a explodat in crestere. Face niste frunze asa de mari comparativ cu celelalte ca ma umfla si rasul cand ma uit la el
 

happy

Well-Known Member
Nu l-ai plantat inca in gradina?Ce fel de ingrasamant ai folosit? Uite si al meu fara 'ajutor' :D

Iar acesta este unul din pawpaw obtinuti din samburi :wink:
 

Floria

Active Member
Folosesc o solutie nutritiva universala, buna si pentru flori si pentru legume, desi o folosesc doar la plantele din balcon. Se numeste Agro Universal si este ungureasca. Contine N 3,6%, P 2,3%, K 2,7%.
 

happy

Well-Known Member
Da,este bun pt. al tau ca il ai in ghiveci,pt. al meu o sa-i pun niste zeama de gainat de gaina,am din belsug :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Scump,foarte scump.Daca ai relatii la unguri ii cumperi din Budapesta cu 40lei iar din SUA 2buc la 20$,dar te omoara transportul.Daca ai o cunostiinta acolo sa-ti aduca,cum imi aduce mie pecan totul este OK! :wink: Un fost coleg de liceu vine la intalnirea de 30 de ani de la terminarea liceului "Electronica" din Bucuresti :D
Am mai scris eu ca romanii fac bisnita nu comert! :x
 

George

Member
Am si eu doi pui micuti de paw-paw pe care i-am tinut afara in ghivece, duminica i-am bagat in casa iar astazi am observat ca deja le-au si cazut frunzele. La ce temperatura ma sfatuiti sa-i tin in iarna asta?
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Ati observat ca la www.multeplante.ro a aparut in oferta pawpaw? :)
Este foarte scump dar cred ca este altoit desi are numai 45cm :?
George,eu am 20 de puiuti din seminte si am sa-i las afara in gradina.Pun niste frunze peste ei si gata.Mai am si in ghiveci ,pe astia ii duc la boxa blocului! :D
 

George

Member
Am inteles... inseamna ca ar fi indicat sa-i tin undeva la rece, in gradina nu-i pun pt ca sunt prea mici.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Atentie ... puii de Paw-Paw sint foarte sensibili la ultraviolete si mai putin la frig (depinde de soi rezistentza la frig).

In primii ani (probabil 4-5 ani) le trebuie protectie la ultraviolete... dupa aia nu mai sint asa sensibili si pot fi lasatzi direct in soare... de asemenea e bine sa fie protejati de vintul rece de iarna cit sint pui... ulterior nu mai au probleme.

Surse de informatie:

http://ezinearticles.com/?History-Of-Th ... &id=370268
www.grimonut.com
 

destetptuulet

New Member
Re: Pawpaw si Kaki

Bună!Am plantat acum câteva luni seminţe de kaki,mi-au ieşit,dar credeţi că anul viitorle pot pune în grădină,prin iulie (în 2013) vor avea un an,dacă se maturizează,le post pune afară?

:oops: :oops:

Cât despre Paw-Paw,nu am găsit,sper că voi avea şi eu unul în grădină.
Ce frumoşi sunt!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

Depinde ce kaki e...la mine a inghetat cel cumparat altoit...Diospyros kaki nu prea rezista la noi, potrivit pentru zona climatica a Romaniei e Diospyros virginiana
 

destetptuulet

New Member
Re: Pawpaw si Kaki

claude a spus:
Depinde ce kaki e...la mine a inghetat cel cumparat altoit...Diospyros kaki nu prea rezista la noi, potrivit pentru zona climatica a Romaniei e Diospyros virginiana
mersi claude,dar la mine e mai cald ca la tine,noi în ianuarie anul ăsta când trebuia să fie viscol aveam afara 12-14 grade,deci,dar nu sunt cam mici,sunt Diospiros kaki,voi încerca şi cu alte varietăţi.
Iară în decembrie anul trecut 2011 aveam vreo 16 grade, şi pe la sfârrşit de februarie,noi în Oradea aveam 20 de grade,asta era prin 27 sau 28 februarie.
 
Sus