Pawpaw si Dyospiros Kaki

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

Parca am citit pe undeva(candva )pe forum ca au un gust cam naspa.Pana in februarie cand imi poate trimite mai am timp de gandire.Este bine ca el lucreaza la aceasta pepiniera si pretul va fi redus fata de firmele de la noi sau Ungaria,unde deja au!Tot de la el am si kaki dar ,vorba lui Danero am inceput sa ma conving ca este tare greu!Poate doar cu soiul virginiana sa am rezultate! ;-)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

sper ca nu deviem de la discutie , dar ce pret la kaki si nashi ??

E un gust ciudat , ciar straniu de mar amestecat cu para , dar mie imi place la nebunia para Nashi

mersi
 

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

In jur de 25-30lei altoiti cu varsta de 1an taiati la 0,8m!De unde ai mancat nashi,din comert?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

Da , din comert si doua din ele aveau deja semintele germinate in ele :rofl:

e bun pretul , ma bag si eu pe lista? :D
 

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

danero2004 a spus:
Da , din comert si doua din ele aveau deja semintele germinate in ele :rofl:

e bun pretul , ma bag si eu pe lista? :D
Dane,a fost luna concediilor si am stat mai putin pe net!Am sa vad daca mai sunt doritori si pe urma dau comanda.Oricum o sa-mi trimita kaki si pe langa merge si nashi! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

Buna , eu am doua noutati in colectie , un Russian Beauty si un Nikita la kaki

Sa mi aduci aminte cand comanzi sa vad cum stau cu banii , nu am dat nicio plumerie aici :ros_unghii: :?
 

happy

Well-Known Member
Re: Pawpaw si Kaki

Dupa nume Russian Beauty ar trebui sa reziste iarna la noi! ;-)
Mai lasa si tu la pret la plumerii,nu vezi ca nu iesim din criza asta!!! :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: Pawpaw si Kaki

happy a spus:
Dupa nume Russian Beauty ar trebui sa reziste iarna la noi! ;-)
Mai lasa si tu la pret la plumerii,nu vezi ca nu iesim din criza asta!!! :rofl:

Pai eu las da nu intreaba nimeni :nu stiu:

Da din pacate si Nikita care e o combinatie de Rusian cu Persimon e altoita ca si rusiian pe ........Lotus .

Cei drept lotus nu a crapat niciodata dar ....nu risc 1 mil de lei asa pe "teste" ca am investit destul , acum astept sa se coaca cele de pe Jiro sa le gust si e ok

Rojo a cazut prematur de la o furtuna si s-a copt pe masa , dar la gust nu pot sa spun decat ca de abia astept anul ce vine sa vad recolta :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am o maaaaaare problema, zau...aveam 5 seminte de Diospyros virginiana la stratificat, in cocopeat umed, in frigider si a dat dracu' de-au germinat, nu le-a spus nimeni ca vine iarna. Evident ca i-am pus urgent in ghivece, in casa, dar intr-o camera neincalzita, momentan sunt acolo cam 17 grade. S-au innaltat, acum incep sa dea primele frunzulite adevarate...Intrebarea e...eu ce naiba ma fac cu ei pana la primavara, au sanse sa supravietuiasca? In ce conditii sa-i tin, e bine mai la racoare?
Daca veniti cu idei de genul neoane si altele, dati-mi o solutie pe cat posibil mai ieftina, ca am buzunarele goale :mrgreen:
 

MiraMinca

Member
Eu i-aş lăsa aşa, într-o cameră rece (să nu scadă spre 0-5*C). În cel mai rău caz mor. Sunt însă şanse să supravieţuiască.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Mira. Eu as vrea totusi sa evit partea cu 'cel mai rau caz', pe cat posivbil, pentru ca mai am doar 5 seminte ;-)
 

MiraMinca

Member
Te cred... Ştiu cum e.
A. Altă soluţie ar fi să le trimiţi ”în tabără”. Dacă ai vreo pilă pe la Grădina Botanică, sau undeva unde e vreo seră.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Claudia , felicitari , nu au nimic , ii tii acolo pe un geam cu putina luminita la capat si nu ai nicio problema sa i scoti din iarna

Tot ce au nevoie e sa nu i uzi in exces caci nu misca la fel si sa ai grija sa aiba macar o semiumbra daca nu un geam complet de soare

succes :hug:

.....daca erau de macar 10 cm te sfatuiam sa i pui afara , ai mei au stat afara de la 5cm dar erau pusi la inceput de septembrie si au trecut iarna fara nicio protectie
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Al meu kaki, plantat in primavara, a scos in sfarsit primul mugure. Toata vara am crezut ca s-a uscat :whew:
Nu ma asteptam sa dureze atat de mult pana intra in vegetatie.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
A fost de la inceput plantat in gradina. Beneficiaza si de o oarecare protectie naturala fiind la 1m de gard (zidit), dar nu m-as baza numai pe asta.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca nu scade des sub -18 iarna e bine sa fie usor acoperit , la -20 -23 ...destul de bine pazit , 25-30 nu prea mai ai cu ce sa l protejezi ca oricum se crapa coaja

dar la tine acum se trezeste , asta e nasol , macar sa fie o luna sa se matureze crenguta ca altfel nu produce nimic pentru copac si consuma din ce are el
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mai e mult pana sa iasa o crenguta din mugurele acela verde, mai ales daca o tine in ritmul de pana acum. Ii voi face o protectie din paie la iarna, mai mult nu prea am cu ce sa-l invelesc.
 
Sus