Pavilionul in gradina

florrentina

Member
Am uitat sa intreb e vreo problema daca il fac acum toamna? Ma refer la conditiile meteo. O sa inceapa sa ploua, sa ninga... :?
 
A

Anonymous

Guest
Va trimit in citeva zile doua numere de telefon. Unul este din Suceava iar celalalt undeva din judetul Neamt. Anul trecut nici unul dintre ei nu aveau site.
Lucreaza foarte bine amindoi dar cu intirzieri la livrare. Amindoua societatile au posibilitatea de a va transporta si monta la destinatie.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nu e nici o problema Florentina, mai ales daca lemnul este tratat. La un foisor nici nu ar trebui sa dureze mult executia. Eu am inceput casa de lemn in decembrie, a nins pe ea, dar nu s-a intamplat nimic. :wink:
 

sorina

Active Member
Pupu , imi place tare mult pavilionul construit de tine . ( si paznicul :rofl: :rofl: )
La mai multe zile frumoase in acest loc minunat !!!!! :)
 

sorina

Active Member
asa vreau eu sa construiesc o prelungire a casei , 2 pereti din sticla si acolo muuuuuulte flori . Oare e mai scumpa sticla adica geamurile astea termopane decit sa zidesc si sa las ferestre mari , mari ...... :nu-mi_place: :visator: :incapatanat: ????????????????
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ohhh, ce frumos!!
Am vazut in Anglia/Irlanda genul asta de sera legata de casa - ei ii spun "conservatory" :rofl:) - da un search pe google dupa termen si-o sa vezi ce spun
 

taia

Active Member
Sorina, cu siguranta zidaria costa mai putin decat geamurile termopan.Avand in vedere ca vrei sa pui plante acolo, trebuie sa cumperi geamuri de foarte buna calitate - umezeala fiind mai mare decat intr-o incapere obisnuita, cred ca nu ai curiozitatea sa vezi cum se scurge apa pe geamuri. Pe de alta parte,din punct de vedere estetic, cat si pentru lumina, eu as prefera sa fac tot, in sticla.Nu stiu ce deschidere ai tu acolo (suprafata fiecarui perete ).Ai mai putea sa faci niste stalpi din zidarie, din loc in loc, si intre ei sa pui sticla. Poti intra pe net sa-ti faci o idee despre costuri /mp, atat la zidarie ,cat si la termopane ( revin cu atentionarea - trebuie alese cu mare grija, sa nu-ti faca condens ! )
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu mi se pare practic sa fie complet din sticla, chiar daca la inceput ar parea ca arata mai frumos. Trebuie sa asezi la un moment dat acolo si niste suporturi, mese pentru plante. Si acelea ma gandesc eu ca e mai bine sa fie mascate din exterior. Poate ai nevoie si de un loc unde sa pui diverse ustensile... In plus un geam mai inalt "lucreaza" in timp si poti avea destule surprize neplacute. Si atunci tot esti nevoit sa imparti suprafata vitrata in 2. Ce folos?
 

kata0587

New Member
buna seara.....tocmai am terminat si eu pavilionul...mai trebuie dat cu ulei si vopsea si gata...sa vina vara ! :)

 

kata0587

New Member
e facut din bucati, in functie de timpul pe care l-am avut, azi un stalp, maine acoperisu si am ajuns la asta.....ca pret nu pot spune sigur deoarece unele materiale le-am avut ramase din alta parte, dar m-a costat in jur de 1000lei
 

kata0587

New Member
tencuiala dins pate nu e facuta de mine, ci de vecinul din spate care si-a construit o casuta lipita de gard si pentru a nu intra vantul prin crapaturi a tencuit si pe partea mea ;-)
 
Sus