Pavilionul in gradina

pupu

Member
da si eu care credeam ca doar nevasta-mea are buba = m-a pus sa car o ditai buturuga din corfu pana acasa, daca o vedea unul de la vama ne demontau aia masina sigur pt iarba/prafuri/ciuperci

ideea cu coaja de copac e fff buna si nici n-ai carat-o'n spate, masina tot era goala, de ce nu, pe mine ma bate gandul sa fac niste incursiuni de "cucerire" printr-o padurice la vreo 5 km de mine, dar inca mai studiez topografia si drumurile de acces.

in loc de scorta eu am vorbit cu niste baieti pt rumegus, sa vedem daca imi iese, totusi scorta arata mult mai bine, dar pe langa mine nu am nici o sursa
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca afara toarna;si fiindca azi nu am avut chef de nimic (s-a vazut ca am fost vrednica cu scrisu :mrgreen: );si ma maninca degetele sa tot tastez;asadar....in bintuila mea pe forum cautind informatii despre sere :oops: am gasit o chestie care cred ca va va placea si pe care cred ca am incadrat-o bine la acest topic:
http://www.youtube.com/watch?v=A18pzPVp29A
sau
http://www.screen-house.com/ (dati click pe imagini)
sau

http://www.patioenc.com/
sau

http://www.betterlivingofdesmoines.com/gallery.html# care sigur va va pune pe ginduri....sau cheltuieli :mrgreen:
Eu personal m-am indragostit iremediabil de a treia imagine :visator:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Te-ai suparat cand ai fost comparata cu un documentarist,ma risc si eu ,repetand. :oops:
Multumesc frumos,chiar ca visez. :D Mi-a spus cineva ca pe malul Bosforului a fost intr-o vila care avea primul nivel sub nivelul marii si peretii erau din sticla,observand flora si fauna marina,al doilea nivel la nivelul marii,iar ultimul era o terasa plina de plantele locului.Nu m- a dus mintea sa caut asa ceva pe net,si nici nu prea stiu cum, dar tare as mai vrea sa vad nu doar cu ochii mintii mele.
Ps In cel din al treilea link imi voi bea cafeaua maine dimineata,asa ca ma veti motiva la cafenea. :rofl:
 

pupu

Member
Eu personal m-am indragostit iremediabil de a treia imagine
ai si de ce arata superb, ca si cand te-ai teleporta intr-o oaza de liniste si armonie, multumesc pt imagini

la mine una din camerele de la mansarda are 2 pereti de sticla si se vede destul de frumos pana in zare; am sa pun niste poze
 

pupu

Member
E aproape gata, ii mai trebuie apa, chiuveta mica, trandafiri si clematite de jurimprejur (la toamna punem),etc, dar deja putem sa stam in el la un pahar de vorba









are si paznic



are si mai multi paznici

 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Speldid totul,sa o stapaniti sanatosi si sa petreceti clipe placute acolo! :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Foarte frumos. Se incadreaza perfect in peisaj. Se vede si un lac sau mi se pare mie? Cu clematite si trandafiri pe el va fi de vis. Ai grija ce soiuri pui ca sa fie flori tot timpul :D
 

lelia

Well-Known Member
E deosebit de frumos ce ati realizat, dar eu m-am indragostit de cei 3 paznici .
Sa traiti ,sa-l stapaniti ,sa fiti mereu fericiti :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Felicitari, arata super bine! Ai muncit ceva dar rezultatele sunt excelente...Si paznicii sunt de vis, sa va traiasca si ei si micuta lor stapana :D
Copila mea cand era mica avea doi rotweilleri de plus - mama si puiul - de la Kennel Toys (cei care au copii sigur stiu despre ce vorbesc) si nu se culca pana nu lua cateii cu ea in pat. Intre timp colectia a crescut si fata a primit si un caine de-adevaratelea...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos!!Superb!!!Sa-l stapiniti sanatosi si sa va relaxati cit mai mult in el.
Doamne, :cry: :cry: :cry: imi este asa de dor de Cora.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Gabiuta, imi pare rau si te inteleg, ca si eu am pierdut doi motani prematur, si mi se rupe sufletul cand ma gandesc la ei :( Ma consolez cu gandul ca au fost fericiti cu mine. :cry:
 

pupu

Member
Gabiuta a spus:
Ce frumos!!Superb!!!Sa-l stapiniti sanatosi si sa va relaxati cit mai mult in el.
Doamne, :cry: :cry: :cry: imi este asa de dor de Cora.
Va multumesc frumos la toate/toti sunteti foarte darnice in aprecieri.

Gabi imi pare rau si ...... prea multe vorbe sunt de prisos, cu toate ca si eu am in cer multi ingeri plecati prea devreme nici acum nu m-am obisnuit si uneori ma trezesc spunandu-mi unde sunt Anca, Moxa, Bubu, Ina si Akino. Pun punct si nu mai deschid acest subiect.
 

pupu

Member
irinabv a spus:
Foarte frumos. Se incadreaza perfect in peisaj. Se vede si un lac sau mi se pare mie? Cu clematite si trandafiri pe el va fi de vis. Ai grija ce soiuri pui ca sa fie flori tot timpul :D
Se vede un lac, este lacul de la Mihailesti.

Trandafiri vreau sa pun cataratori (mai multe culori) si intercalat intre ei clematite, nu m-am hotarat inca de care, doar sa fie din cele care rezista bine la soare.... pana la toamna mai ma documentez.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va iesi ceva de vis.Mihailesti spre |Buzau?Sau spre mare?Citeodata cred ca romanii nostri parca nu au mai avut inspiratie toponimica :mrgreen:
 

pupu

Member
Gabiuta a spus:
Va iesi ceva de vis.Mihailesti spre |Buzau?Sau spre mare?Citeodata cred ca romanii nostri parca nu au mai avut inspiratie toponimica :mrgreen:
Mihailesti de Giurgiu pe Sos. Alexandriei, asa cum spunea si Mnina.

Sper sa iasa frumos, am terminat si prima alee serpuita spre chiosc, am sapat si putul de apa, mai trebuie sa cumparam o pompa si sa facem celalata alee.
 

florrentina

Member
Vreau sa-mi fac si eu un foisor in curte. Cum sotul meu e antitalent :rofl: am intrebat diferite firme. Pretul este pe undeva pe la 7000 lei cu material cu tot si mana de lucru. Daca as vorbi cu cineva care nu are firma, ies mai ieftin? Dar de unde stiu ca o sa-l faca bine?
Chiar nu stiu ce sa fac. Voi cunoasteti pe cineva?
Acum este prea tarziu sa ma apuc sa-l fac? :?
 
A

Anonymous

Guest
Trebuie sa priviti proiectul din mai multe unghiuri.
Unul este proiectul, pe care il faceti dvs. sau un arhitect. Apoi trebuie sa va gasiti un furnizor al partilor componente din lemn si in cele din urma 2-3 meseriasi care sa va execute montajul. Nu in ultimul rind, alti doi meseriasi care sa va monteze acoperitoarea.
Daca doriti ca foisorul dvs. sa fie din lemn pot sa va indic citiva furnizori seriosi care lucreaza pentru export. Acestia va vor livra lemnul uscat si tratat profesional,la cote exacte.
Este posibil ca tot acele companii sa execute proiectul cu toate detaliile necesare si sa va puna la dispozitie, contra cost si personalul pentru montaj.
Pina in luna decembrie aveti posibilitatea sa va instalati foisorul dorit.
In Moldova atit lemnul cit si manopera sint mult mai ieftine.
 
Sus