Pavilionul in gradina

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sigur n-a picat din cer? :oops: Super,incerc sa fiu si eu cumintica sa vad daca apare si la mine :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
pupu ai papat tot din farfurie sau ai luat coronitza la scoala?
in cazu asta pap si io tot.ba chiar si de prin farfuriile vecinilor! :)
da e sigur ca primesc pavilionul?
ca tare-i mandru si okios :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am fost si mai cuminte dar a apucat pe un drum gresit :( si a ajuns la tine :rofl:
Foarte frumos :D
 
A

Anonymous

Guest
[gabiuta tu esti cea mai cuminte .de aia l-ai si cedat! :)
 

pupu

Member
Elf_a a spus:
pupu ai papat tot din farfurie sau ai luat coronitza la scoala?
in cazu asta pap si io tot.ba chiar si de prin farfuriile vecinilor! :)
da e sigur ca primesc pavilionul?
ca tare-i mandru si okios :rofl:
la mine cuminte inseamna sa NU pap tot din farfurie ca eu am calcatura mai grea de mic, iar de coronite nu vorbim ca poate m-aude fi-mea si nu vreau sa afle cate coronite n-am luat (sper sa ia ea mai multe)

revenind... cand e gata, acum baietii au mai dat jos/au pus iar sus ca sa-l faca simetric, am sa pun poze iar cu el, dupa care incep sa-l "imbrac" m-am gandit eu cu trandafiri cataratori, lonicera, clematite si.... nu stiu mai ma gandesc... mai ma inspir de pe forum
 
A

Anonymous

Guest
pupu lonicera e invaziva
ai putea sa te multzumesti cu clematite si trandafiri
daca pui clematite de alea bordo ,si alea se intind de nu mai are loc cineva
io ash pune la intrare de o parte si de alta clematite si in rest treandafiri
de toate culorile pe care le-ash gasi
sa iasa o incalceala viu colorata sa nu stii care de la cine vine
e o parere
daca vrei sa pui si altele ,io le-as pune pe pergole in drumul pana la chiosc
asha ca pe un soi semnalizare,marcare a drumului(caramizile galbene din drumu spre oz):D
vreau si io un chiosc ......dar n-ash avea unde sa-l pun decat sub nuc...mai vaz io
 

pupu

Member
Elf_a a spus:
pupu lonicera e invaziva
ai putea sa te multzumesti cu clematite si trandafiri
daca pui clematite de alea bordo ,si alea se intind de nu mai are loc cineva
io ash pune la intrare de o parte si de alta clematite si in rest treandafiri
de toate culorile pe care le-ash gasi
sa iasa o incalceala viu colorata sa nu stii care de la cine vine
e o parere
daca vrei sa pui si altele ,io le-as pune pe pergole in drumul pana la chiosc
asha ca pe un soi semnalizare,marcare a drumului(caramizile galbene din drumu spre oz):D
vreau si io un chiosc ......dar n-ash avea unde sa-l pun decat sub nuc...mai vaz io
te rog frumos sa ma lamuresti un pic pt ca eu n-am lonicera, inca si nu stiu cum se comporta. eu tot la o incalceala viu colorata ma gandeam, dar sa fie si frumos mirositoare, de la lonicera, dar crezi ca le va sugruma pe celelalte (trandafiri si clematite). din ce am vazut pe garduri, lonicera, pare cea mai viguroasa, nu as vrea sa le axfisieze pe celelalte.

drumul spre oz acum e marcat de buxusi, iar mai tarziu va fi placat cu material compozit ca cel din care e facut chioscul, mai punem si oarece lampioane pt noctambuli, mai vedem
 
A

Anonymous

Guest
lonicera sau caprifoi sau mana maicii domnului........e verde cam tot anu sau pe aproape,miroase de itzi iei campii(miroase frumos dar puternic),se intinde unde vrea muschiuletzule ei.nu se jeneaza sa se tarasca si la distantza si sa se catzare pe tot ce-i iese in cale(io am decorat cu ea gardul de la curtea cateilor,ei au umbra di io miros frumos,ca nu stau chiar zilnic sa le iau "depunerile" si sunt 4 catei mari)
e alegerea ta
doar ca unde pui lonicera nu mai pui altceva ,nici daca stai cu foarfeca in mana zilnic si faci corecturi
in general chioscurile astea dau bine cand devin "casutze de trandafiri"
pe fircare latura alt color de trandafiri catzaratori
pai si pe drumu spre chiosc nu potzi pune pergole? sau scaritze pt diverse alte plante agatzatoare?
in spatele buxusilor
 
A

Anonymous

Guest
pupu....io nu stiu ce ai tu in curte,imi dau cu parerea cum mi-ar place mie sa fie
uite in gradina de vis au tot fost prezentate diverse chioscuri
si de vazut am vazut si pe la noi......
in vechile cartiere cu case erau chioscuri de astea in curte si erau acoperite de trandafiri
bunicii mei aveau niste vecini si aveau un soi de chiosc,din fier forjat si acoperit cu tabla cred .....si era invelit literalmente in trandafiri roshii
era in spate ,pe la intrarea de servici
intre casa si chiosc era cam 1,2m .alee
vara mancau acolo
acolo ishi primeau si vecinii,postashul,omu de lagaze ,de la lumine
cine mai venea in curte
eram fascinata de chioscu ala(cred ca am ramas cu nostalgia)
tanti aia statea peste drum si io n-aveam voie sa traversez strada chit ca treceau mashini o data la 1 ceas
tanti venea ,ma cerea de la bunica-mea si ma traversa strada
stateam ore in shir si ma jucam cu cainii si cu pisicile ei(cica eram singurul copil pe care tanti il intalnise care putea sa stea singur si cuminte ore in sir)
 

pupu

Member
Elf_a a spus:
pai si pe drumu spre chiosc nu potzi pune pergole? sau scaritze pt diverse alte plante agatzatoare?
in spatele buxusilor
in spatele buxusilor sunt trandafiri, iar in spatele lor sunt pomi fructiferi



cred ca voi merge pe ideea ta : fiecare latura o culoare de trandafiri (sunt 8 laturi) dar eu n-am pregatit decat o singura culoare (rosu), inseamna ca la tomna am de cautat...

multumesc frumos ca m-ai lamurit cu lonicera, am incercat anul trecut sa prind, culmea s-a si prins, dar au distrus-o muncitorii cand au lucrat la niste stalpi..... mai incerc si anul acesta in toamna
 
A

Anonymous

Guest
stai linistita ca s-ar putea sa mai iasa
daca nu.....se gaseste pe langa un gard sau pe forum
cum esti din bucuresti ,pot sa-tzi dau io ,la toamna sa caut un pui mai mititel ca sa nu trebuiasca sa ma apuc sa descalcesc toata curtea
oricum am de mutat la toamna o parte din radacini......la gard
da vezi ca-i simpla
io am luat butashi d etrandafiri agatzatori si de pe garduri si s-au prins
 

pupu

Member
Elf_a a spus:
stai linistita ca s-ar putea sa mai iasa
daca nu.....se gaseste pe langa un gard sau pe forum
cum esti din bucuresti ,pot sa-tzi dau io ,la toamna sa caut un pui mai mititel ca sa nu trebuiasca sa ma apuc sa descalcesc totoata curtea
oricum am de mutat la toamna o parte din radacini......la gard
da vezi ca-i simpla
io am luat butashi d etrandafiri agatzatori si de pe garduri si s-au prins
stau linistit... sunt baiat...

multumesc frumos pt oferta, dar sunt si pe langa mine multe garduri cu lonicera, de la un vecin am luat, dar cu permisiunea lui si nu a fost sa fie, la toamna, pe urmatorul.... la furat, ca poate o sa-i mearga mai bine si mai am in gand (de furat) si niste luleaua turcului de pe alt gard .

ps: sper sa nu citesca vreun copil pe acest forum si sa ma ia de exemplu
 
A

Anonymous

Guest
scuze pupu........acu ca tzi-ai declarat apartenentza la sexul tare,promit sa nu mai fac gresheli!
nu se zice "furat" ci "adoptat"....deci e voie sa citeasca si copii,eventual adopta si ei ceva plantutze :rofl:
 

pupu

Member
Gabiuta a spus:
Pozitiv oricum :rofl: Plantele furate se prind cel mai usor.........
Gabiuta nu ma intarata.... eu caut sa ma potolesc, numai eu stiu de cate ori m-am dat jos din masina cu foarfeca in mana (parca il vad pe ala cu lantul din reclama de la romtelecom) cu pata pusa pe vreun boschet ce trebuia "coafat" un pic
 
A

Anonymous

Guest
pupu si pana acu n-ai obtzinut vreun premiu de la primarii,adp-uri sau chiar persoane particulere?
io din mashina ma dau jos si sa aduni bolovani......cand stau blocata in trafic cu orele
asha ca nu mi se pare scandalos absolut nika
de scandalizat ma scandalizez doar cand imi blocheaza vreun maimutzoi garaju,can vreo maimutza imi taie absolut gratuit calea sau cand mi se "lipeste" unu de dos cand io rulez cu viteza corespunzatoare si n-am unde sa ma duc ,da ala se otzatzeaza la mine
 

pupu

Member
da pana la urma trebuie sa recunosc gabiuta are dreptate, nu e elegant, nu e corect, dar eu consider ca ce e in afara gardului e "bunul poporului" si....

pana acum nu m-a premiat nimeni, elfa nici macar cu vreo suldama, ceva, dar nu e timpul pierdut

elfa nu te supara ca te intreb, dar ai betoniera? de ce aduni bolovanii de pe drum? stiu un nene care aduna nisipul cazut din camioane in curba de la cornetu, cred ca la o saptamana scotea de o caruta (anul trecut, anu' asta s-au mai potolit).

recunosc ca eu abia astept sa prind un sofer mai nelinistit (care "da cu farurile"), il las sa treaca si ma "remorchez" si eu la 10 m in spatele lui....mereu mi-am dorit "antemergator" si asa imi fac rost de unul pana la destinatie mult mai lejer
 
A

Anonymous

Guest
[am pasiunea de a aduna ......pietre lemne mai ciudate
in plus vreau o gradina de piatra(stancarie) si mai vreau si "pitici de gradina" da nu de aia scaerboshi din ipsos vopsit
iar de aia sculptztai in piatra si cu diverse locuri pt plante atarnatoare sau pt semper ,nu gasesc si nici nu-mi permit........caut pietre de forme ciudate
care sa le pun in diverse ansambluri printre flori
in plus imi plac pietrele.....cine stie cand ma apuca pofta de sculptat
ma bate un gand sa-mi fac alee pt mashina dim lespezi de rau
si intre ele sa pun portolac sau sa las taratoare
inca nu stiu exact la ce ma hotarasc
drept care imi trebe materiale
itzi inchg=ipui ca am venit cu porbagajul plin de saci cu coaja de copac dxe la valcea?
sau ca ma opresc sa iau cine stie ce buturuga in care sa infig cate un ghiveci?
si pare ca rasar petuniile din buturuga?
in fiecare am imi mai vine o idee si schimb aranjamentele
sau crengi de ale contorsionate..........buba pe greierash
 
Sus