Paul's Scarlet

andreya

Member
Helpmefind spune ca ocazional mai infloreste si spre sfarsitul sezonului dar davidaustinroses spune ca nu. Cum e defapt?! L-am plantat si eu anul trecut in primavara. Nu a inflorit deloc dar poate anul asta ma surprinde. Si totusi am o oarecare retinere in privinta lui. Parca l-as muta daca nu sta bine la capitolul inflorire :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu te va suprinde decat prin lipsa florilor mai tarziu in sezon. Eu am renuntat la el. E adevarat, infloreste superb, dar o singura data. Iar eu cel putin, nu pot sa zic ca e ceva special. E doar un trandafir rosu. Sunt o multime de trandafiri frumosi care repeta inflorirea, de ce sa ma uit la niste bete fara flori?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare rau. Dar prin faza de inceput a trandafirilor ieftini de la supermarket trecem toti, pana invatam sa-i ignoram si sa cumparam trandafiri de la cultivatori specializati.
 

andreya

Member
Da asa e....era asa de amarat pe raft incat am zis sa-i dau o sansa la mine in gradina. Mai fac uneori asa:rolleyes:
 

gabrielais

Active Member
Andreya, eu zic sa nu te descurajezi....la urma urmei nu exista trandafir urat sau floare urata...sa stii ca si marii cultivatori au creat soiuri care au o singura inflorire, in favoarea unor calitati ca marimea florii, sau parfum, sau multitudinea de flori...Eu am avut 3 Paul's in gradina, pe cand eram in faza trandafirilor de supermarket, cum s-a exprimat foarte plastic Caramell ;-), am renunatat la 2 insa unul l-am pastrat; sa iti spun de ce: in primul rand arata bestial atunci cand e inflorit, este plin de floricele una langa alta, si culoarea este vibranta, atrage atentia, apoi nu se imbolnaveste, ramurile sunt foarte ascultatoare, flexibile, le poti conduce usor, este rezistent la intemperiile naturii, inclusiv la ger, si nu ocupa mult loc, adica cel putin al meu, nu se lateste foarte mult in circumferinta sa nu mai incapa nimic pe o raza de 2 m...din contra, adun ramurile in 2 locuri in partea mai de jos si sta cuminte acolo, nu lastareste foarte foarte mult...Are dreptate Carmen cand spune ca sunt atatia trandafiri frumosi care au toate aceste calitati, dar mie chiar imi este greu sa renunt la un trandafir care are 3-4 ani si nu imi face prea multe probleme, chiar daca nu are un nume sonor sau nu este creat de un creator celebru...:)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Uite, ca sa-i mai sterg din bilele negre :rofl:
Chiar este un trandafir frumos... dar in pozitia aceea am nevoie de un trandafir cu inflorire continua. Asa ca intr-un final m-am decis sa renunt la el.

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu i-am gasit inlocuitor, inca mai caut. Am vazut un superb trandafir rosu intr-o gradina. Sper la toamna sa ma abonez la un butas. :)
Temporar am plantat un Cornelia, voi vedea primavara aceasta cum se descurca.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, s-ar parea ca repeta destul de bine inflorirea. Sympathie e ceva mai slab.
 

andreya

Member
Acum tot din seria trandafirilor de supermarket: Pe vremea cand nu stiam mai nimic despre trandafiri, si nu-i deosebeam decat dupa culoare, inaltime etc.....Am cumparat 2 urcatori, ambii trebuiau sa fie rosii :rofl:. Dar nu a fost chiar asa :rofl: Unul l-am identificat mai tarziu drept Westerland iar celalalt rosu, a fost rupt saracul de catei de doua ori. Abia anult trecut a inflorit si el. E tot Paul's Scarlet?! Pe Westerland l-am scos. Anul trecut l-am vazut la adevarata lui valoare: infloreste superb, florile se scutura relativ repede dar nu se preteaza deloc la pergola. Cel rosu in schimb, e destul de flexibil, florile au tinut mult insa nu a fost o inflorire repetata....cred?!?! Daca e Paul's, il scot si pe el :rofl:)))
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu pare a fi Paul's Scarlet. Florile si aspectul general sunt diferite.
 
Sus