Paulownia

cornelia

Fondator
Membru staff
Tare mult imi place copacul asta. Are niste flori superbe. La maturitate se face urias, deci umbreste orice altceva plantat in preajma.

Are cineva in gradina? Ce stiti despre el?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Einsteinitza te referi la sensibilitatea la inghet cat e pomisor, probabil. Ca dupa aia ... nu cred ca mai sunt probleme.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este un arbore ornamental.
Creste citiva metri pe an daca are conditii climatice adecvate,cca.3-4 metri in primul an,in special primavara-vara.Poate atinge si 30 de metri cu un diametru al trunchiului de 1 metru :) iar radacinile deosebit de puternice ating o adincime de 9 metri.Deci nu se recomanda a fi plantat linga constructii :mrgreen: ,conducte,etc .Cine are un hectar..........sau mai mult chiar de ce nu?Este melifer(florile alb-violet) atrag albinele iar mierea este de buna calitate .
Lemnul usor,de culoare deschisa de asemenea este de o calitate exceptionala.Este folosit atit in constructia de mobilier cit si in lambrisarea vehiculelor de orice fel.
Frunzele acestui arbore sunt ideale pentru compost iar cele cazute toamna-iarna aduc un aport important de materie organica in sol,imbogatindu-l.
Este foarte raspindit in zonele mediteraneene(Canare,Spania,Portugalia,etc) in special pentru ornamentarea parcurilor,a terenurilor de golf,zonelor industriale fiindca absoarbe noxele fara sa-l afecteze,deci ideal pentru purificare aerului.Mai mult decit atit poate fi folosit in regiunile afectate de eroziunea solului, stabilizindu-l.La maturitate,dupa un an sau doi,rezista si in conditii de seceta.
Se adapteaza destul de usor si climei noastre.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am vazut intr-o gradina botanica,si nu stiu daca nu cumva la Cluj sau poate la Jibou?Chiar nu stiu,la vara va spun,pentru ca am de gand sa vizitez din nou mai multe .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tranda :rofl: :rofl: ce cunoscut suna. Si eu fac si refac liste. Nu de copacei evident. De ceva mai pitic. :wink:
 

gomez99

Well-Known Member
Re: ?

ares cel mare a spus:
O vazut careva de cumparat Paulownia???
Tkx
tocmai am dat-o pe ultimaacu o saptamina.
nu ma-m auitat inca prin cutii, da daca mai gasesc o saminta doua, te tenteaza?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ares ce mi-ai aratat tu este copacul in sine nu o adresa.Eu ti-am zis ca am vazut la una din serele de pe DN! unde am fost cu niste prieteni sa cumparam minunea aia.
Daca or mai avea :? asta nu mai stiu.........
 
Sus