Paulownia

happy

Well-Known Member
A crescut frumos! :marfa: Eu am de anul trecut 6 buc. care sunt f.mari 3 m,ii scot si ii plantez la bloc,altfel la anul vor umbri totul in jurul lor :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Copacelul meu primit de la Ionica in toamna (multu Happy :D ) as vrea sa stiu cind ii tund virful.......sau DACA il tund.Ce parere aveti?
 

happy

Well-Known Member
Nici eu nu am experienta in sensul asta,mai asteapta sa vezi de unde o sa-i dea lastari! :D
 

Floria

Active Member
Gabiuta poti sa-i tunzi varful daca a ajuns la 2 m de crestere, la sfarsitul lunii Martie, sau mai tarziu daca vrei. Important este sa nu fie asa frig incat sa inghete unde tai. Daca il lasi in voia lui isi formaza singur coroana.
 

tranda09

Member
In 2009 am cumparat de la Teba un copacel. Mi-a spus sa-l tai de jos pentru ca-i vor da alte ramuri. Nu am facut-o din mila. Dar nici nu a crescut . Anul trecut l-am taiat de jos si au crescut 3 randuri de ramuri noi. Dar la mine, din cauza temperaturilor mai coborate, copacelul meu nu va avea sansa sa infloreasca.Cel mult sa faca putina umbra si sa spun si eu ca am o pawlovnia..
 

happy

Well-Known Member
Tranda,te muti inapoi la Slobozia si aici va creste sigur!Uite a doua serie de paulownii au inceput sa se inalte(prima serie s-a uscat :( )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Floria a spus:
Gabiuta poti sa-i tunzi varful daca a ajuns la 2 m de crestere, la sfarsitul lunii Martie, sau mai tarziu daca vrei. Important este sa nu fie asa frig incat sa inghete unde tai. Daca il lasi in voia lui isi formaza singur coroana.
Asa m-am gindit si eu :hug: merci............
 

carmenushka

Active Member
N-am avut ce face si am pus si eu seminte de paulownia intr-o casoleta in servetel umed. Au incoltit toate :eek: si acum sunt o puzderie de plantute de cam 1-2 cm. Ce fac mai departe? la mai las asa numai cu servetel? pun servetelul pe un pat de pamant si le tin in continuare in mediu de sera??? Ajutor! Habar n-am cum trebuie procedat!
 

happy

Well-Known Member
Carmen,nu trebuiau puse in servetel,sunt prea mici.Trebuiesc puse pe substrat si in mediu controlat de umiditate(caserola cu capac).Lumina foarte multa de acum si apa pulverizata cat mai rar,sa nu aiba apa,mai bine nu mai pulverizezi.Eu le pun apa cam la 2,3 saptamani in stadiul asta de plantute firave! :D
 

carmenushka

Active Member
happy a spus:
Carmen,nu trebuiau puse in servetel,sunt prea mici.Trebuiesc puse pe substrat si in mediu controlat de umiditate(caserola cu capac).Lumina foarte multa de acum si apa pulverizata cat mai rar,sa nu aiba apa,mai bine nu mai pulverizezi.Eu le pun apa cam la 2,3 saptamani in stadiul asta de plantute firave! :D
Si daca pun acum servetelul pe substart d epamant in casoleta cu capac, e bine?
 

happy

Well-Known Member
Ma gandeam si la varianta asta!Servetelul este subtire?Ma gandesc sa treaca radacinile prin el :D
Uite si ai mei puieti
 

Dea

Active Member
happy, sa-ti traiasca si sa se faca mari! :D

paulownia mea de la Floria am pus-o in ghiveci pentru inceput. Ii merge bine! La momentul oportun o voi transplanta in curte.
 

happy

Well-Known Member
Dea ,paulownia se prinde tare usor in gradina si creste mult mai bine.Nu o mai chinui in ghiveci,nu se dezvolta!
Eu am o pepiniera adevarata de paulownii ! :eek: Cred ca peste 1 saptamana le scot la vanzare o parte din ele,altfel vor creste si vor umbri tot!
 

Dea

Active Member
Happy, o voi muta cu siguranta in curte, doar ca in zona rezervata ei, inca se mai lucreaza. Nu are rost sa o chinui, punand-o provizoriu in alta parte si apoi sa o transplantez.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am transplantat in toamna o paulownia si se vede ca a ramas vreo bucata de radacina in locul de unde am scos-o, pentru ca zilele trecute am avut surpriza sa dau acolo peste un pui de paulownie de circa 20 cm pierdut printre buruieni :eek: Habar n-aveam ca face chestii de-astea! La toamna trebuie sa-i gasesc si lui un loc :roll:
 

happy

Well-Known Member
S-ar putea sa mai iasa si altii,vezi cum sapi pe acolo!Imi zicea cineva ca este invaziv, dar la Amara pe langa arborii mari nu am vazut nici-un pui.Cred ca numai daca il scoti apar copilasii :rofl:
 
Sus