Paulownia

happy

Well-Known Member
Cand vrei o scoti si cu afacerea stai linistita ca ma las de ea,nu vezi cati puieti ies dupa ce scoti un pom? :eek: Mi-am luat albine si me reprofilez pe plante melifere :chitalpa,evodia,asclepias,centrathus ruber...sa mai zic? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Merge s-o scoti si la primavara, ca da mugurii de frunze estul de tarziu. Da' ai si tu rabdare cateva zile, ca la prima bruma i se fleoscaiesc frunzele si o poti scoate :wink:
 

happy

Well-Known Member
Si la tine sunt expresii din astea? :rofl:
Mai bine te iei dupa catalogul Gradinii Botanice din Amara ,happy s-a chinuit 3 ani sa afle secretul paulowniilor! :wink: Acum am facut rost de seminte din soiul Tropical si Fortuney(Floria) .Cred ca le plantez la drum ca in curte nu mai am loc!! :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai ne considerati voi sudistii pe noi ardelenii, mai blegi, da' nu-i chiar asa :rofl: am mai invatat si noi cuvinte noi :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
No bine........satisfaceti Dle.Ion curiozitatea cu tot feluri de soiuri ....Succesuri !!! si pune etichete,nu uita, la fiestecare exemplar :rofl: :rofl: :rofl:
 

floryna_l

New Member
Salutare, ai vazut cu ochii tai poate atinge 3-4 pe an? Sau ai citit prin carti/articole/reviste?
Eu as vrea sa plantez pe un hectar, pentru comercializarea lemnului...oare se merita?


Gabiuta a spus:
Este un arbore ornamental.
Creste citiva metri pe an daca are conditii climatice adecvate,cca.3-4 metri in primul an,in special primavara-vara.Poate atinge si 30 de metri cu un diametru al trunchiului de 1 metru :) iar radacinile deosebit de puternice ating o adincime de 9 metri.Deci nu se recomanda a fi plantat linga constructii :mrgreen: ,conducte,etc .Cine are un hectar..........sau mai mult chiar de ce nu?Este melifer(florile alb-violet) atrag albinele iar mierea este de buna calitate .
Lemnul usor,de culoare deschisa de asemenea este de o calitate exceptionala.Este folosit atit in constructia de mobilier cit si in lambrisarea vehiculelor de orice fel.
Frunzele acestui arbore sunt ideale pentru compost iar cele cazute toamna-iarna aduc un aport important de materie organica in sol,imbogatindu-l.
Este foarte raspindit in zonele mediteraneene(Canare,Spania,Portugalia,etc) in special pentru ornamentarea parcurilor,a terenurilor de golf,zonelor industriale fiindca absoarbe noxele fara sa-l afecteze,deci ideal pentru purificare aerului.Mai mult decit atit poate fi folosit in regiunile afectate de eroziunea solului, stabilizindu-l.La maturitate,dupa un an sau doi,rezista si in conditii de seceta.
Se adapteaza destul de usor si climei noastre.
 

serbo

Member
happy a spus:
Un blog tare interesant,trebuie sa-l mai citesc o data sa inteleg de ce taie paulownia! :?
http://wwwwordsfromwillow.blogspot.com/ ... trees.html
Este foarte interesant acest blog si abia astept sa vad continuarea istoriei acelor copaci.
Eu am inteles ca in fiecare iarna mureau si in primavara dadeau de jos si din cauza asta taia lemnul mort. Insa interesant este ca in fiecare an cresteau de la 0 dar din ce in ce mai mari. Oricum am vazut ca nu ii proteja cu nimic. Pe de alta parte spunea si ea ca citise undeva ca asa se intampla in primii ani de viata ai copacului si ca trebuie taiat ca sa creasca din ce in ce mai mare.

La dvs cum se comporta? Rezista peste iarna? Pe cel luat de la dvs l-am musuroit pana la jumatatea batului iar de cand a nins l-am acoperit si cu zapada. Sper sa prinda si sa reziste peste iarna daca il protejez cat de cat.
 

Floria

Active Member
Am citit si eu blogul tipei, se pare ca la ea este mai frig decat la mine. Copaceii mei au degerat doar in primul an, in al doilea an au dat cam la 10 cm de la sol fara sa-i tund. Binenteles , am taiat tulpina aceea moarta ceva mai tarziu, insa din al doilea an nu au mai degerat. Cred ca totusi trebuia sa-i protejeze cu ceva a treia oara. Dupa ce au degerat de doua ori, este adevarat ca radacina a devenit mai puternica, insa tulpina tot tanara este.
 

happy

Well-Known Member
Curios ,am plantat si eu o paulownie la bloc si una la gradina,dar amandoua sunt bune,nu s-au uscat dupa trecerea iernii! :?
Ei fac aceasta taiere special pentru dezvoltarea coroanei.M-am logat pe forumul http://www.botanicalgarden.ubc.ca/forum ... post288911
Sper sa pot descoperi de unde sa gasesc seminte de davidia involucrata sonoma.Nimeni nu stie,se pare ca este un hibrid obtinut de americani!
 

Floria

Active Member
Vai de mine Nick ce plante frumoase sunt la Starkl ! abia ma abtin, dar pana diseara mai am timp sa ma ispitesc ! :cry: . Nu ma pot stapani deloc cand vad plante care-mi plac si mare problema am ca nu stiu unde sa le mai pun.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria, consoleaza-te cu gandul ca de obicei starkl livreaza plante amarate :mrgreen:
 

happy

Well-Known Member
nick1971 a spus:
Happy, nu stiu daca ai vazut ca au starkl davidia http://www.starkl.ro/view/p-1025/Detali ... 189_132230
eu chiar vreau sa-l comand, am vazut in Germania acest copac deci rezista cu brio la inghet, in zona aia e vremea mai rece ca la noi
Stai linistita ca deja am comandat la ei pt. ca este mai ieftin decat in Polonia :wink:
Am cautat seminte de davidia involucrata Sonoma de mi-au sarit capacele.
Floria,se pare ca sau dus economiile tale la ...japonezi :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Stiu,am mai cumparat de la ei!Am luat pawpaw si s-a uscat dar mi-au dat alte plante in loc.Asta este,ei zic ca davidia are 40cm.ar fi bine. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Fata de 80-120cm cat are la polonezi, e mare diferenta, iar la pret e doar 10 ron. Inseamna cel putin 1 an sau doi de crestere :?
 
Sus