Patrunjelul, un miracol!

mirelusa

Member
mirela06 a spus:
:eek: Pai , dupa cum vad chiar ai o gradinuta la balcon.
Felicitari, draga noastra :hug:
Da Mirela am,azi chiar mi-am facut un pik de curatenie pe la flori,dar am vazut ca in loc sa creasca patrunjelul meu se usuca :( :(
 

mirela06

Active Member
Asta nu este bine.
Apa are suficienta!? Pamintul trebuie sa fie destul de bogat si bine drenat. Sa nu prea balteasca apa.
Vezi sa nu aibe ceva ginganii.
Fa-le un ceai din c. calului si urzici si stropeste-i.
Nu stiu ce sa zi. Imi pare rau :(
 

isabella

Active Member
Patrunjelul meu , plantat anul trecut in vara , a rezistat toata iarna in gradina , neacoperit :D Acum incepe sa renasca....
 

mirela06

Active Member
Poti sa-l folosesti.
Daca nu, ca orce floare ,are stadiul lui de viata, sau daca nu-l aerisim si ingrijim, usura in a da sanatos, moare.
Asa ca poti ciupi din el, iar daca este prea des, smulge si citeva radacini de pe unde este prea aglomerat pt. a putea sa se hranasca, a fi lejer si verde.
 

victoria

Active Member
Am semanat patrunjel de radacina de vreo saptamana.inca nu a rasarit nimic,dar a fost si rece afara.
Eu il prefer pe cel de radacina.
 
eu am pus n toamna seminte de patrunje de frunza in 2 ghivece mari si patrunjel de radacina intr0un ghiveci mare. Toate la fel :D

Din 2 ghivece nu a iesit nimic si din unul ies plantutele. Dilema mea este ca nu mai stiu care este cel care iese, cel de frunze sau de radacina :). ca sa vedeti ce gradinareasa incepatoare sunt eu :D .Noroc ca anul asta este de experiment si imi tolerez multe.
 

mirela06

Active Member
:rofl: Nu-i bai ca si asta , daca-i de radacina, face frunze. Mai rau ca-s in ghiveci si trebuie sa-i raresti, apoi scoate.
Oricim si pe cel de frunze, trebuie sa-l rarest cindva , sa-i dai voie sa se hraneasca, sa fie lejer si sa se imbogateasca .
Acum nu ai ce face decit sa astepti, iar la anul, sau mai tirziu(ca poti sa pui si acum alte seminte) stii ce sa faci. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dragilor,stiti cumva unde pot gasi seminte de hasmatzuchi (Anthriscus cerefolium)?Sau daca stiti de unde pot cumpara un ghiveci cu asa ceva? :wink:
 

mirela06

Active Member
Patrunjelul, tot prin intermediul unei fete dragi, am un soi urias ,din Italia.
Abea astept sa vad cum este.
Este deja pus in gradina.
 

isabella

Active Member
Patrunjel trebuie sa pun si eu in gradina , este indispensabil . Iarna il pun cu sare la borcan si e foarte gustos chiar si asa .Eu prefer soiul cu frunze micute :D
 

mirela06

Active Member
Oricum este,draga mea, o sursa de vitamine si leac bun.
Asa ca merita sa fie in gradina chiar daca are diferite dimensiuni :D
 
Sus