Passiflora

fixpix

Active Member
constantin.c a spus:
parca cea de a 3 poza din primul link ar fi rostopasca !!!
Io te-as contrazice in favoarea unei Aquilegia.

Ianos, si io zic ca e Caerulea. De regula in comert asa ca seminte si chiar plante se gaseste cel mai mult Caerulea.
 

ianos10

Member
Da, e caldarusa! Am semanat in zona respectiva mai intai passiflora apoi vazand ca nu iese nimic am semanat caldaruse...un alt fix al meu! Acum pe acel loc e un butas de trandafir, caldarusa am replantat-o in alta parte a gradinii cu mai multe surate ale ei. Deabia astept sa vad ce fel de flori fac caldarusele! Cat despre passi... a fost semanata prin iunie, la inceput iar fotografia e facuta prin august deci foarte greu a germinat. De fapt e singura dintr-un plic de agrosel semanat prin mai multe locuri si chiar in ghivece. A rasarit intr-un loc umed, umbros, rece, langa trepte.
Intrebare: cat sa las semintele in apa(am stors si o lamaie)? Le-am pus pe calorifer, apa acum e calduta, marea majorite din seminte sunt la suprafata! Sunt bune semintele care sunt la suprafata in apa?
 

Nicola

Member
Au inceput sa apara plantutele de edulis.. 5. La cat timp ar trebui sa le pun in ghivecele individuale? La doua frunze adevarate sau la 4?!!
 

RamonaRadu

New Member
Fetelor am si eu o intrebare. Am cumparat de la Lidl prin martie o passiflora caerulea care de cand am luat-o tot creste incontinuu. Problema este ca nu se ramifica de nici un fel, are un bat luuung si subtire cu frunzulite. Am incercat sa o ciupesc (sa ii rup varful ) in speranta ca poate o sa se dezvolte cumva... Ma gandeam sa ii fac o taiere mai de jos sa vad in ce directie o apuca...dar nu as vrea sa ii fac rau. Credeti ca in perioada asta a anului e indicat sa o tai ?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In general tund passiflora la mutarea in interior pentru iernat, insa cum anul acesta a cam stat in vegetatie peste iarna am tuns din ea acum primavara si nu a obiectat deloc, ba dimpotriva a inceput cresterea si acum isi deschide primele flori. Nu e deranjata de tundere.
 
Sus