Passiflora

Raven77

Member
Se pare ca passi caerulea din seminte semanate in aprilie, se pune serios pe treaba, incepe sa semene cu o adevarata passiflora.

Inainte de a incheia, va fac cunostinta cu passiflora edulis din seminte cu rata de germinatie de 17 din 20.

Restul plantutelor sunt in 2 vase inca.
 

diana999

Active Member
Felicitari pt reusita :D sunt mici si dragutze. Si eu am cumparat semintze de passi caerulea ....si nici un rezultat. tu cum ai procedat ?
 

Raven77

Member
Multumesc mult diana pt impresie.
Nu am facut nimic special, am urmat punctele clasice pt germinare seminte, iata:
1) -am pus semintele in apa mentinuta la 25-30 de grade pana a doua zi.
2) -le-am plantat in pamant foarte afanat, la adancime de aproximativ 2,5 cm.
3) -am mentinut pamantul umed la lumina si la o temperatura constanta 20-25 grade ( ATENTIE!- umiditatea pamantului mentinuta fara a fi acoperit).
Dupa aproximativ 3 saptamani ar trebui sa apara rezultatele. De retinut: depinde in totalitate de vechimea semintelor din plic.
 

diana999

Active Member
multzumesc pt sfaturi. eu am acoperit toate ghivecele in care am pus semintze....cred ca asta a fost greseala.o sa mai incerc :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Raven semintele nu le-ai pus intii in zeama acida de portocala sau lamiie?

De obicei semintele de passi se acopera Diana .Dar probabil fiindca acum e cald au germinat mai usor.
 

Raven77

Member
Nuuu Gabiuta, le-am pus doar in apa pur si simplu. Semintele de orice planta normal NU SE ACOPERA. Conditiile trebuie sa fie cat mai apropiate de cele naturale. Semintele se acopera de regula pt a mentine umiditatea pamantului constanta, si asta numai cand vasele sunt pe calorifer sau alta sursa de caldura. Eu nu acopar vasele, doar iarna cand sunt pe calorifer. Vara nu acopar vasele si incerc sa mentin pamantul umed si conditiile cat mai aprpiate de cele naturale. Exemplu concret: semintele de passiflora de la tine (multumesc mult Gabiuta), din care am plantat 20 de seminte, iar acum am 17 plantute.
 

Raven77

Member
Am uitat sa precizez ca Passiflora caerulea am cumparat un plic de la OBI din Oradea. Din plic am dat seminte pe la cunostinte iar mie mi-au ramas 10 seminte din care am la ora actuala 5 plantute.
Mult succes Diana!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Corect e ce spui tu Raven.Asa este.Eu ma refeream la perioadele (de obicei cam lungi la clima noastra) in care caldura si lumina "naturala" nu este prea prezenta timp indelungat si atunci trebuie suplimentat efectul de sera.
De obicei semintele de passi se tin sa se aciduleze :) dar daca a mers asa........e perfect!Succes in continuare cu ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu "acidularea" am glumit.Se tin in zeama de portocala sau lamiie inainte de a fi puse la incoltit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai mai mai si eu care ziceam ca sunt ghinionist ca de la nicio firma nu iesea nimica si avut ceva raritati

acuma stiuuuuuuu :oops: 8)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da Gabi, care-i smecheria, de fapt? Zeama de citrice "fragezeste" coaja semintei ? :rofl: deci functioneaza ca un fel de scarificare? :)
 

ianos10

Member
Fiindca vad ca ati uitat de floarea pasiunii, incerc sa va readuc aminte de nerabdarea cu care asteptati sa germineze vreo plantuta! Am citit si despre nastrusnicia cu zeama de portocale! Am stresat-o pe nevasta-mea cu portocala pentru ca nu stia ce fac cu ea! Nici acum nu stie!Dar incerc! Sunt la a 3-a incercare de germinare! Prima a reusit cu o plantuta, v-o arat si voua, oricum ma laud tare cu ea, creste cu zi ce trece. Dar vreau sa mai incerc inca odata. Atasez cateva foto cu prima planta!
http://ianos10.sunphoto.ro/vara_2011/45114343
Acum va trimit spre fotografiile de azi cu 2 plicuri de seminte, una de la horti tops (am 2 de la horti) si una de la agrosel pe care scrie caerulea! Mentionez ca cea care a rasarit in vara afara e tot caerulea, tot din plicul de agrosel desi cineva de pe forum spune ca nu este! Care seminte sunt bune? Sau daca este vreuna buna? Sunt din aceeasi specie? ca mie asa mi se pare doar ca cele de la agrosel sunt un pic mai maricele!
http://ianos10.sunphoto.ro/seminte_de_p ... _germinare
Acum va rog sa va dati cu parerea daca e caerulea sau nu!
http://ianos10.sunphoto.ro/passiflora
 
Sus