Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
A mea St. Rule Avea soare de la 10 la 17 si i-a placut. Altele...nu stiu, ca nu tin, si pe aia am maritat-o, ca n-am unde sa le iernez :( Adica as avea, dar m-am saturat de hamalit ghivecioaie la Cluj, la etajul 4 :mrgreen:
 

Roxana

Active Member
A mea nu a iesit prea bine din iarna. Astazi am avut timp liber si m-am ocupat putin de plantute.
Mare parte din Passiflora era uscata si am taiat partile alea. Are si ramurele verzi care au frunze sau pe care se vormeaza acum frunzulite noi. Sper totusi sa-si revina si sa nu o pierd.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine scot capul din pamant semintele de Passiflora incarnata :) Le-am tinut la stratificat in frigider 3 luni, in servetel umed, iar acum...3 saptamani parca :oops: , le-am semanat...Iar 3 isi scot capsoarele...sper sa traiasca :|
 
am vazut azi in practiker passi minunate ( in poze) . Vreau sa cumpar una dar nu stiu pe care. As vrea putin ajutor : Alata sau Purple Haze . As vrea sa nu fie prea pretentioasa. Bineinteles ca mai mult imi place Alata dar am inteles ca face fite. Privind parintii lui Purple Haze ( caerulea) banuiesc ca e mai putin pretentioasa .Pour les connaisseurs ce parere aveti ?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
De frumoase sunt frumoase amandoua,nici fitzoase nu sunt,numai ca alata infloreste mai greu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Presupun ca toate passiflorele au acelasi regim de germinare...eu semintele de Passiflora incarnata le-am tinut 3 luni la stratificat in frigider,(nu in congelator) in servetel umed iar pe urma direct in pamant. Am semanat 6 seminte, 3 au rasarit cam in 3 saptamani, iar celelalte 3 la mai bine de 2 saptamani dupa primele, nici nu credeam ca vor mai germina
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De curand mi-a picat in mana si edulis. Acum am 3 bucati de passiflore toate pe terasa la serviciu. Daca nu le vad inflorite chiar ma supar pe ele. :mrgreen:
 

tama

Member
am si eu o passiflora, dar nu stiu din care. de la cine am primit-o a zis ca face floare alba. probabil este caerulea
mi-a mai spus ca nu trebuie tunsa. o am de anul trecut si-i destul de maricica.
o mai pot tunde acum? :?
 

anette_b

Member
trec pe la baumax sa vad daca au passiflore . sper sa nu coste o carutza de bani.
vreau sa am si eu o passiflora inflorita :x , chiar imi doream mult sa vad floarea asta "pe viu", dar pana acum nu au fost rezultate...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus