Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
passiflora

Bravo Raven 77 si daca temperatura te va ajuta o sa treaca iarna fara probleme;daca vor fi peste -15 grade am indoiala;oricum succes.
 

Raven77

Member
Si eu ma-ndoiesc ca va cobori temperatura pana la -15 C. Adevarul este ca in partea tarii (unde locuiesc eu), de vreo 4-5 ani, doar de cateva ori sau depasit -10 C, in rest doar valori apropiate de 0 C au fost. Sa vad cum v-a fi in continuare.
 

ghia_don

Active Member
Daca nu coboara temperatura sub -15 grade, ai toate sansele sa n-o pierzi :D ..
Am avut si eu una acum trei ani lasata in gradina, care a trait toata iarna la geruri mari, dar cu zapada multa si a murit la sfirsitul lui februarie cind a fost o saptamina geroasa dar fara zapada :(
Acum am alta, care se prezinta bine pina acum...dar n-au fost mai putin de -7 grade...
 

Elektra

Member
Raven77 a spus:
Si eu ma-ndoiesc ca va cobori temperatura pana la -15 C. Adevarul este ca in partea tarii (unde locuiesc eu), de vreo 4-5 ani, doar de cateva ori sau depasit -10 C, in rest doar valori apropiate de 0 C au fost. Sa vad cum v-a fi in continuare.
In primul rand, sa stii ca te invidiez, sa nu scada temperatura sub-10 e un vis pt mine :D si nici macar nu esti foarte departe de mine dar chiar aveti o clima mult mai faina.
In al doilea rand, sa-ti zic ce experienta am eu cu acesta planta, am cumparat una acum doi ani prin august-inceput de septembrie cred, era la ghiveci destul de mare si plina de flori, s-a adaptat bine in gradina si cred ca a apucat sa si faca ceva radacini pana a venit frigul. Eu am tuns-o atunci, am lasat doar o bucata de tulpina cam de 30-40cm, care parea ca rezista dar la sfarsitul lui februarie cand au fost geruri mari am observat ca tulpina a crapat de la nivelul solului, era franjuri, a inghetat bine si efectiv a plesnit. Evident mi-am luat gandul de la ea, dar anul acesta prin august parca a rasarit si a crescut rapid, avantajul a fost ca e plantata aproape de o lonicera si am tot udat in zona. Acum n-am mai tuns-o, am musuroit-o cat de cat si am invelit cam 50-60cm de tulpina, chiar baza in panza speciala pusa in mai multe straturi. M-am mai documentat intre timp si am aflat ca asta-i portiunea care trebuie protejata in caz de inghet, cea de deasupra solului caci acolo crapa si astfel toata planta-i compromisa. Momentan e verde si frumoasa, am avut si -12 grade, doar varful care era foarte crud e un pic parlit de ger, cred ca ao avantajeaza si faptul ca e plantata langa lonicera, cred ca o protejeaza frunzele acesteia. Eu sper macar portiunea invelita sa nu fie afectata caci de crescut creste extrem de repede.
 

geodezia

Well-Known Member
passi

eu am bagat-o in casa si vad ca au inceput sa ii dea lastari noi .am tinut-o afara pina la 1 dec dupa care mi s-a facut mila si am bagat-o in casa .vad ca ii cresc lastari noi .. am avut si eu 3 floricele am apucat sa le vad doar ca nu tineau decit o zi .. nu stiu de ce mi s-au parut mai rele decit hibi la faza asta adica sa nu vezi flaorea decit 1 zi .. am mai gasit una crescuta aiurea intr-un ghiveci .. acum are 1 m pesemne a iesit din seminte puse de mine de acum vreo 2 ani .. vad ca sta acolo nu zice nimik creste si ea
 

fixpix

Active Member
Am 4 passiflore
o caerulea afara in gradina
o caerulea in ghiveci mare
o alata
o caerulea alba?
Toate sunt destul de mari.
AM vazut la alata si alba BOBOCI pe care nu cred (toata vara n-au avut vreme si chef de inflorit).
DAR intrebarea e... passiflorele astea infloresc pe lastari noi? Adica trebuie tunse? Sau infloresc pe vitza de anu trecut? Io as zice ca pe cel nou... din care stiu io despre passiflore.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pe lastari noi infloresc, Caline. Eu am iernat doar una si fara sa o tund, dar Iudit are o gramada si stiu ca le tunde inainte e a le baga la iernat :D
Oricum, si a mea cea netunsa peste iarna a inflorit pe lastarii noi dati in primavara
 

fixpix

Active Member
Pricep. Dar totusi, macar cea alata, care creste destul de greu, n-ar trebui s-o crut?
De caerulea nu-mi pasa ca se intinde de numa.
Dar CAT sa las din vitele vechi?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ale mele si cele care au avut lastari de 4-5 metri,le-am taiat la o juma de metru.Asa fac in fiecare an cu fiecare dintre ele.
 

Raven77

Member
Azi am fost curios sa vad in ce stare este passiflora caerulea, plantata afara fara a fi protejata. Desi au fost in aceste zile temperaturi scazute, planta pare a fi ok.

 

fixpix

Active Member
Cum e Raven acuma?
N-a dat inca geru peste ea?
:?:

INTREBARE: are cineva passiflora ROSIE?
Lady Margaret / P. coccinea (=miniata) / P. vitifolia ???

Daca trebuie tunsa la primavara, puneti pentru mine un lastar la prins???

Am caerulea si alata deocamdata.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am si eu 2 bucati: o Alata si o Constance Elliot. Problema mea cu ele e ca nu infloresc. Se fac mari de tot, dar flori ioc. Initial le-am cultivat acasa in balcon. Dupa aia le-am mutat pe terasa la serviciu. Tot nimic. Fratilor, care-i secretul? Help. :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca apa, soare si o doza de indiferenta :mrgreen: :rofl: Eu asa am facut cu a mea si, probabil de ciuda ca n-o bagam in seama s-a umplut de flori :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Soarele,apa si din cate am observat cele care au ghiveci mai mare ,au inflorit mai bine.Si desgur tunse drastic pt ca infloresc numai pe lastarii noi.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Tu poti sa crezi ce vrei!Ale mele au soare de dimineata pina pe la ora 14 si nu se plang.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus