Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

kerkyra

Well-Known Member
Eu sunt suparata pe passi a mea, este a doua vara in care o tin in gradina, direct in pamant. A crescut... cam cum zicea Claude :) , am mai tuns-o (am descalcit-o si eu vara asta), dar nu vrea sa faca flori si pace. Deja i-am pus gand rau s-o dau, doar cand ma gandesc sa-i fac loc la toamna undeva pe balcon, ma apuca groaza (probabil o s-ao tund serios). Cat mi-am dorit-o, se pare ca nu am parte de flori, si o am de ceva ani.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu am deznodat-o Claudia!Ca arata prea bine asa cum este.
Corina hai sa te sfatuiesc ce sa faci.Pune-o in ghiveci,tunde-o drastic si daca poti ,la iarna sa o tii undeva la 10-15 grade sa se odihneasca.Dar tunde-o ca si asa va inflori pe lastarii noi la anu.
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc, Iudit, cam asa am facut in fiecare iarna (poate tunsa cu oarecare mila). O voi lua in casa cand se mai raceste, in ghiveci, unde va sta pe balconul inchis. Si o sa-i fac si o tunsoare la moda, scurta, ca altfel nici nu stiu unde s-o mai pun, sa-i mai dau o ultima sansa la anul. Imi pare rau de ea, mi se pare rezistenta, chiar daca sufera de sete o perioada isi revine. Iar a mea este o supravietuitoare (cred ca am mai povestit), a cazut si de pe pervazul de la dormitor cand era mai mica :) . Am gasit-o la 4 cand am venit de la munca cu fundul (ghiveciului) in sus, in gardul viu de sub geam. Nu credeam sa-si mai revina, totusi a facut-o si acum e ditamai planta.
 

Elektra

Member
IZA a spus:
Am si eu in ghiveci Passiflora Caerulea. E al treilea an decand sta acolo. Toamna am tuns-o si am bagat-o in casa. Anul asta nu i-a mers foarte foarte bine. Tulpina e destul de groasa, cam cat un creion. Ce ziceti? Sa o pun in gradina??
Eu am riscat, nu de altceva dar nu am loc bun de iernat in casa, peste tot e prea cald, nici n-am musuroit-o ca am uitat de ea :oops: dar a rasarit, drept ca mai tarziu in vara, insa dupa ce rasare creste ca nebuna. A mea era plantata in toamna trecuta, deci nu cred ca avea cine stie ce radacini dezvoltate si totusi a rezistat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Recunosc de la bun inceput ca mi-e o lene teribila sa 'ling' tot topicul ca sa aflu cum se obtine Passiflora din seminte :oops: Nici nu-mi amintesc daca exista informatia, asa ca rog pe cine a semanat Passiflora sa-mi dea niste detalii, am niste seminte de Passiflora Incarnata si as vrea sa fac ceva cu ele :mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si dupa ce le semeni si rasar,vorbesti singura ca nu infloresc decat dupa vreo 2-3 ani si iar tre sa le cari la Cluj.... :evil:
In alta ordine de idei,pune-le la incoltit in servetel umed,asa am facut eu.
(ti-ai pupat barbatu si din partea mea?)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba nu, ca o sa fiu smechera si o sa le aduc la tine sa-si petreaca copilaria sisa le dadacesti si le iau dupa 2-3 ani cand sunt gata sa faca flori! :evil: :tavalit: Nu de alta, da' stiu ca de-asta n-ai si poate vrei si tu vreo 2 semincioare :tavalit:
In alta ordine de idei...pe barbata-miu sa faci bine sa vii sa-l pupi personal :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:aoleu: la pupat vin si eu :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: si ia vedeti:mai catinel ca e forum serios :wink:
Sa va traiasca passiflorele ca despre ele se vorbeste aici :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti sa vii, Gabiuto, ca dupa cum vezi eu nu prea am timp sa-l pup ca belesc ochii de 3 ore sa aleg tranddafiri :tavalit:
 

ianos10

Member
claude a spus:
Recunosc de la bun inceput ca mi-e o lene teribila sa 'ling' tot topicul ca sa aflu cum se obtine Passiflora din seminte :oops: Nici nu-mi amintesc daca exista informatia, asa ca rog pe cine a semanat Passiflora sa-mi dea niste detalii, am niste seminte de Passiflora Incarnata si as vrea sa fac ceva cu ele :mrgreen:
Eu intr-adevar am "lins" topicul pentru ca tare mi-am dorit o astfel de planta! Am gasit prin Baumax un plic cu seminte, zice pe plic ca e caurelea dar aici pe forum am inteles ca de fapt e alt soi. Am semanat cum scria pe plic adica in gradina,in luna mai, in diverse locuri iar pe la inceputul lunii august...surpriza: un lastarel vai de capul lui incerca sa supravetuiasca printre buruieni si caldaruse semanate in aceeasi perioada. Acum e in ghiveci, creste vazand cu ochiul si astept sa infloreasca odata si odata!
asa a fost inceputul: http://ianos10.sunphoto.ro/vara_2011/45114343
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Semintele se pot semana la suprafata in propagator(foarte putin acoperite cu substrat de insamantare) sau minisera, la semiumbra si putina umiditate( mai ales atmosferica)
 

anette_b

Member
eu nu am nici cel mai mic boboc la passiflore dar mor cu ele de gat si tot nu renunt !
de fapt vroiam sa intreb daca le-ati bagat la caldurica. aici in bucuresti se pare ca va fi frig sambata-duminica si am o alata in gradina ( in ghiveci). si trei caerulea dar ele suporta.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La mine sigur e mai frig decat in Bucuresti,dar nu am dus inca niciuna la caldurica.
 

miki70

Active Member
Vecina mamei mele a plantat o pasiflora cumparata la ghiveci direct in gradina si a crescut toata vara pana la et 1. Crestea si mai sus dar la sfatul unei florarese i-am rupt varfurile lastarilor ca sa inceapa sa faca flori. Acum are 6-7 flori mari desfacute si multi boboci . Vecina nu stie daca poate sa o lase in gradina sau trebuie iernata in balcon, eticheta a aruncat-o . Florile sunt mari albastre , stie cineva ce fel de pasiflora este si daca poate ramane in gradina peste iarna?
 

kerkyra

Well-Known Member
anette_b a spus:
eu nu am nici cel mai mic boboc la passiflore dar mor cu ele de gat si tot nu renunt !
Anette, parca as fi scris eu :rofl: Asa a fost si a mea, pe care o am de ceva ani. Am mai scris eu pe aici, a crescut mare, bogata, am tot despartit-o ca iarna nu am loc, dar flori... never. Acum e inca afara, am tuns-o, la sfaturile primite aici, sper ca la anul sa miste totusi ceva.
 

Simina

Active Member
veretregn a spus:
Mie Iun 10, 2009 6:38 pm Titlul subiectului: Experiment: Passiflora caerulea din seminte

Am pus seminte de Passiflora (Maracuja, Floarea pasiunii) la germinat in tablete de turba si le-am pus in minisera. Temperatura constanta 22-24 grade C.

Ziua 3:


Sa vedem ce o sa iasa, cum o sa iasa, daca o sa iasa si cand o sa iasa.
Gabiuta a spus:
Astea ieeeeessssss.........cu duiumul :D
mihai63 a spus:
Daca ies cu duiumul atunci e foarte bine .......am pus si eu astazi in doua jardiniere(poze altadata)
veretregn a spus:
astea nu au miscat nimic. nu stiu ce fac.
Gabiuta a spus:
Din 10 iunie? :eek: ..Le este /le-a fost cald la fundulet?Desi nu sunt fitoase de loc ca sa zici ca au mare nevoie de asa ceva............. :?
veretregn a spus:
Gabiuta a spus:
Din 10 iunie? :eek: ..Le este /le-a fost cald la fundulet?Desi nu sunt fitoase de loc ca sa zici ca au mare nevoie de asa ceva............. :?
mi-e teama sa nu le fi fost prea cald. nu a scazut temperatura sub 22 grade.
Gabiuta a spus:
Nu.Temperatura perfecta as zice.Seminte expirate :( altceva nu imi explic :?
Mali_ a spus:
Am si eu o intrebare. Am vazut ca passiflora mea are un fruct verde. Cam cum trebuie sa arate fructul ca sa stiu ca pot recolta semintele?
Gabiuta a spus:
veretregn a spus:
Experiment esuat. Nu a iesit nimic.
Chiquitita a spus:
Mai ai putintica rabdare, mie mi-a iesit pasiflora dupa 2 luni , chiar 2 luni jumatate.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus