Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ianos10

Member
Buna seara! Oare asta sa fie un lastarel de passiflora? Am semanat cateva plicuri prin gradina si dupa ce am plivit cateva buruieni am descoperit lastarelul din poza. Langa el pare sa fie si 2 fire de caldarusa.... m-as bucura mult!
http://ianos10.sunphoto.ro/vara_2011/45114353
http://ianos10.sunphoto.ro/vara_2011/45114343
http://ianos10.sunphoto.ro/vara_2011/45114365
Ce sa fac mai departe? Sa-l transplantez intr-un vas sau sa-l las in gradina? Pozitia nu este chiar buna, e mai mult la umbra, chiar si pentru caldarusa!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,pare a fi passiflora.In curand va trebui transplantat in ghiveci pt. ca iarna vrea la caldurica.
La mine azi Victoria se da in spectacol:
 

popescu gp

Well-Known Member
passiflora

Bravol Iudit;Ianos ,dupa frunza ar fi passoflora;dar nu este caerulea care ar mai merge afara daca este matura;deci la ghiveci si la interiore cand se ajunge la cca 10 grade C afara
 

fixpix

Active Member
Foarte frumoaaaase!
Are cineva o passi.... ROSIE ???
:rofl:

Aura... nu prea stiu cum si de ce dar uneori caerulea mai si face cate un fruct.

Am avut doua ghivece mari cu cate 3 passi caerulea si din unul am scos tot si mutat asa cum este direct in gradina. Zilele trecute am obs. 3 fructe mici!

Nu pot sa iti zic in ce conditii... dar cert e ca si eu ma mai joc un pic, cu degetul, iau polenul si ating fin cele 3 "chestii"... :rofl:

Dar nu pot jura ca ale mele sunt meritele pentru cele 3 fructe!

 

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Fixpix sunt curios daca vor avea seminte si miez;eu am avut fructe dar erau seci la coacere de mai multe ori.Care o fi cauza?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o passiflora...poza e cam neclara...se cheama 'St Rule', e frumoasa (chiar daca floarea nu e f. mare, cam 4-5 cm) si parfumata :) Ieri am pus la inradacinat doi butasi, daca intereseaza pe cineva vor fi disponibili- daca se prind, evident!

popescu gp, e achizitionata de la dumneavoastra toamna trecuta, trebuia sa fie P. incarnata, dupa cum se vede nu e, da-i bine si-asa, imi place
 

ghia_don

Active Member
Si la mine apar fructe la caerulea, dar sint seci, asa cum spune dl Popescu...Acum am inceput sa le rup, sa nu consume degeaba energia plantei..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ghia don, nu-s comestibile, de le rupi? eu cred ca daca o planta e hranita bine nu are nici o treaba, doar asta-i rostul ei in lume, sa faca floare, fruct, samanta, nu? :) EDIT: scuze, dupa ce am scris am vazut ca-s seci! :rofl:
 

anette_b

Member
nu am si eu macar un boboc mic-mic la nici una din passiflore. le-am dus la servici si le-am asezat in aer liber (de doua saptamani ), in ghiveci .
apa , soare....nici nu vor sa isi agatze carceii de suport mai nou.
in aceleasi conditii mandevilla a crescut minunat si are zeci de flori .
 

popescu gp

Well-Known Member
Passi incep sa infloreasca de acum ;este observatia mea de ani;asta cel putin in zona noastra;si mai ales daca stau afara; de multe ori am introdus la iernat passi cu flori.Claude asa au fost luate semintele din Canada;sunt si angrosisti ce sunt neseriosi;asa am patit si cu seminte din Olanda de la un angrosisit;de aceea m-am oprit sa mai inmultesc plante de orice fel din seminte cumparate de afara;asa am patit si la adeniumi.
 

IZA

Active Member
Am si eu in ghiveci Passiflora Caerulea. E al treilea an decand sta acolo. Toamna am tuns-o si am bagat-o in casa. Anul asta nu i-a mers foarte foarte bine. Tulpina e destul de groasa, cam cat un creion. Ce ziceti? Sa o pun in gradina??
 

fixpix

Active Member
Pune-o linistita!
Da... pe riscu tau!
:rofl:
Eu mi-am permis. Ca am avut vreo 6 in 2 ghivece.... Cele 3 dintr-unu au ajuns in gradina exact cum erau ele... dar fara ghiveci.
Nu-ti poate nimeni garanta ca rezista. E pe incercate!
 

anette_b

Member
oare ce orientare prefera ? sud , nord .....si apa multa in timpul verii?

ale mele au stat in balcon orientare sud si au crescut (dar pline de paianjen rosu) dupa care le-am dus in aer liber , langa un perete cu orientare spre nord dar cu multa lumina totusi. si parca le merge si mai rau.
inainte macar cresteau , acum se usuca unii lastari. de paianjen cred ca au scapat , le spal cu furtunul zilnic dar ceva nu le place.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ale mele au soare de dimineata pina pe la ora 13,beau apa multa si primesc ingrasamant cam o data la 2 sapt.In afara de alata toate au inflorit sau urmeaza sa infloreasca.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Unica pe care am avut-o (si pe care am dat-o in...adoptie :) ) avea soare de dimineata pana dupa-amiaza pe la 5, apa in fiecare zi, si nu cu canutza era pusa langa un zid, afara, ingrasamant o data pe luna si a crescut ca o dementa si a inflorit
 

claude

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
Si cand zice ca o DEMENTA sa stiti ca nu vorbeste prostii!!!Spun asta sigur!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ai reusit sa o deznozi? Cred ca de-aia nu dai nici un semn de viata, esti inca ocupata sa ma injuri :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus