Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
superbe!

La Passi mea vad ca incep sa i se ingalbeneasca cateva frunze si nu stiu de ce. Am zis ca este din cauza soarelui puternic si am mutat-o mai la adapost, dar tot are ceva soare.
 

popescu gp

Well-Known Member
passiflora

Nu stiu ce se intampla dar pana acum din cca 12 feluri de passi nu mi-a inflorit,sau cel putin sa faca boboci vreuna;conditiile sunt aceleasi din anii trecuti dar poate spre toamna sa se impodobeasca( ca si in anii trecut); poate o fi vre-o cauza pe care eu n-o gasesc.
 

nutilepadat

Active Member
Iutko te intreci in minunatii.Abia astept sa ajung si eu acasa sa vad bobocii la alata,mama a zis ca e plina de boboci,restul sunt in plina inflorire.Imi parae rau ca nu am cablu de date la mine sa descarc si eu ceva foto cu ale mele :(
 

Aura

Member
Ce frumoase sunt passiflorele voastre !! Ca si ale mele, de altfel :D
Passiflora mea Caerulea creste ..creste de nu se mai opreste. Mai mult, in vara asta m-a minunat aproape in fiecare zi cu cel putin cateo floare, la un momendat erau 12 bobocei. Am cumparat-o prin aprilie si de atunci creste si infloreste intr-o veselie.
Acum am niste lamuriri..ma gandesc pt iarna, ce ma fac cu ea, unde sa o adapostesc daca va fi ditamai liana de lunga...? Sa o mai tai, sa o mai tund ..? Asa ca va intreb, voi cand mai taiati passiflorele o faceti intr-un sezon anume ? Pac, le tai si gata sau exista o tehnica pt taierea lor (precum, le tai sub frunza , deasupra frunzei..chestii de genul acesta)? Este recomandat sa le tunzi din cand in cand sau numai la nevoie ?

Inca un lucru de care sunt tare curioasa, passiflorele voastre au facut pana acum fructe ? ca eu tare mi-as dori sa mananc fructe de la "passiflorica" mea, dar vad ca florile tin doar o zi, apoi cad si nici vorba de fructe :mrgreen: desi stiam ca Caerulea face fructe comestibile.

http://libellule.sunphoto.ro/passiflora_Caerulea

Aura
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus