Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Le-a ars frigul Nicoleta.De asta s-au albit.Ori le lasi asa desi nu e estetic ori le tai si dau altele cind o fi soare.Daca va mai fi vreodata :(
Fiti atenti la udare in aceasta perioada incerta d.p.d.v. meteorologic.
 

anknic

Active Member
eu am 2 caerulea: una la casa si una la ap. pe aia de la casa am scos-o afara acum 3 sapt.si-a durut-o la bascheti si a inceput sa creasca (casa a fost neincalzita asta iarna si passi in ea!). pe cea de la ap.am scos-o afara acum 2 sapt.si s-a albit toata de socata ce-a fost :)

acu' astept sa vina totusi caldura...
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Nu numai passi scoase afara se albesc in acesta ''toamna "capricioasa ci orice planta ce nu provine din zona temperat-continentala.
 

ghia_don

Active Member
Da...isi va reveni.. :D
De aceea e bine cind scoateti plantele afara sa nu le puneti direct la soare..gasiti-le pentru citeva zile de acomodare un loc mai umbrit si ferit de vint..si apoi nu veti mai avea probleme cu ele.. :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Bat in lemn,io nu am avut treaba cu paianjenii rosii la passiflore niciodata.
Se dezvolta frumos si ale mele si multe au boboci printre care am sa vad primele flori la Constance Eliott si la Byron beauty.Sper sa infloreasca si Racemosa ca-s foarte curioasa cum are florile.In total am 19 passiflore pina acum.Dar vreau sa-mi mai maresc colectia.
 

Tulipa

Member
Esti fenomenala, Iudit, in curand o sa poti deschide o gradina botanica cu atatea flori.
Eu am o passi careia i s-au cam ingalbenit niste frunzute. M-am uitat atenta si nu am gasit nici un daunator. Sta intr-un loc insorit, dar nu foarte exagerat. Ma gandesc ca poate nu o ud eu cum trebuie. Cum trebuie s-o ud? Mai mult, mai putin......... Eu i-am pus apa cat sa mentin pamantul umed, cand se usca la suprafata, il udam. Cum sa mai procedez?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
.In total am 19 passiflore pina acum.Dar vreau sa-mi mai maresc colectia.
In mod sigur iti maresti colectia si cu passiflora mea, - chiar de-ar fi sa mai ai una identica :evil: - ca eu n-o mai car iar pana la etajul 4 la toamna :mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
:* Oricum nu am specia aia si-ti ceream lastar.Mai bine iau toata planta si gata!

Timy ale mele au soare din plin pina pe la ora 14,le ud din abundenta zilnic si cam atat.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
O sa va innebunesc cu passiflora anul asta.Deschisa azi:

Si uitati-va la nebuna asta cati boboci are pe o tulpina:
 

sarselia

Active Member
Moderator


Iudit sunt minunate!
Prima imi place extrem de mult pentru ca are niste flori extrem de interesante.
Sa ai parte de ele si sa le mearga bine!
 

ira

Member
Mama ,mama.......Iudit, dar ce minunatii ai tu acolo?
Sa-ti traiasca, sunt foarte frumoase!!!!!
 

Simina

Active Member
Eu am pierdut in iarna-primavara 90% din passiflore, desi le-am ferit de inghet, dar cred ca le-am udat prea rar si le-am tuns prea drastic. Cea mai rezistenta a fost passiflora alata, dar flori nu a facut de cand o am.
Oricum, spatiu mult nu am pentru ele, asa ca asta e.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus