Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anette_b

Member
cred ca am un boboc la quadrangularis !!!!!
doar ce l-am descoperit. nu cred ca il avea cand am adus-o acasa. e un bob cu o codita la axila unei frunze...TREBUIE sa fie boboc . e prima mea passi si am emotii. :) . e in balcon , oarece caldura si umiditate (ca usuc rufele acolo :) ).
chiar , ce le deranjeaza mai mult :udarea in exces sau prea rar ? adica din greseala ...daca nu o tund pe timpul iernii e ok ? in balcon vreau sa mentin cat de cat caldura.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intrebarile pe rind :rofl: sau in ordine alfabetica :rofl: :rofl: :rofl: nu te repezi ca nu se intelege nimic :rofl:
Hai.......acum :)
 

anette_b

Member
Gabiuta a spus:
Intrebarile pe rind :rofl: sau in ordine alfabetica :rofl: :rofl: :rofl: nu te repezi ca nu se intelege nimic :rofl:
Hai.......acum :)
pai era euforia momentului... :oops: .
am de putin timp o passi quadrangularis si vreau sa o vad inflorita .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: am inteles......normal..........Eu chiar am dat startul la intrebari ca sa stim ce sa iti raspundem
:)
 

anette_b

Member
Gabiuta a spus:
:rofl: am inteles......normal..........Eu chiar am dat startul la intrebari ca sa stim ce sa iti raspundem
:)
sarumana !

multumesc si dvs , dle Popescu !

o sa intreb ! mi-e asa teama sa nu ii fac rau...ideea e ca as vrea sa imi tin plantele din balcon la niste temperaturi "de primavara". numai primavara le merge bine la mine ...deci incerc sa le pacalesc si sa creada ca e primavara. si nu vreau sa "doarma".
evident ca as vrea sa vad passiflora crescand pe timpul iernii si inflorind. umiditate si temperaturi de 15-18 celsius pot sa le asigur.
cu lumina e mai slabutz , chiar daca balconul e orientat spre sud (blocuri inalte in apropiere ).

intrebare : multe plante (de ex hibi) nu infloresc la mine din lipsa de lumina. (si de pricepere...)cred ca si passi va face aceleasi nazuri. POT COMPENSA CU NISTE LEDURI CU ULTRAVIOLET ? imi rog sotul sa se ocupe...cred ca gasisem undeva pe forum ceva de genul acesta , pt violete. ar ajuta plantele care vor repaus iarna sa creasca si sa infloreasca ?
 

anette_b

Member
multumesc !
cam cat costa si ce suprafata/nr de plante poti acoperi cu asa o lampa? ca nu as vrea sa le asez in fata ei prin rotatie , ca la solar. :)
 

biadura

New Member
Citind aici ce s-a scris despre passiflore am observat ca apare o problema comuna:faptul ca cele obtinute din seminte infloresc dupa 2-3 ani.
Eu am una de 6 ani ,din seminte,care n-a inflorit niciodata ,desi e mare cat un copac(are tulpina de grosimea incheieturii mainii).Vreau sa pun problema altfel:are cineva o passiflora din seminte care a inflorit?(indiferent dupa cat timp).Sau ne luam gandul de a vedea flori la ele? :pa:
 

lelia

Well-Known Member
Iat-o :




Am pus semintele anul trecut in primavara ,au rasarit doar doua fire ,cand au crescut de 10cm le-am separat .Au crescut destul de mult pana in toamna .Anul acesta doar una dintre ele a inflorit .
Nu-mi dau seama de ce nu a inflorit cealalta .Au avut aceleasi conditii ,doar ca cea care a inflorit a ramas in ghiveciul intial ,iar pe cealalta am pus-o intr-un ghiveci mai mare .
Acum in ghiveciul cu cea inflorita au rasarit o multime de plantute ,sa fie semintele de anul trecut sau si-a scuturat vreo floare semintele :?
 

doina

Member
lelia a spus:
Iat-o :



Acum in ghiveciul cu cea inflorita au rasarit o multime de plantute ,sa fie semintele de anul trecut sau si-a scuturat vreo floare semintele :?
Nu cred ca sunt plantute iesite din seminte ci din radacina .Caerulea mea aste plantata afara la serviciu , langa un gard nu a inflorit anul acesta dar in jurul ei au aparut multi lastari , unii chiar la mai bine de jumatate de metru :eek:
 

lelia

Well-Known Member
Da ,cred ca e cam invaziva ,daca ar rezista afara ,ar fi perfect 8)
Anul viitor ,voi pune una in gradina .
 

biadura

New Member
Varianta cu scuturatul semintelor nu cred ca este valabila.Din cate vad din poza este vorba de passi coerulea,nu?Am si eu fructe in fiecare an de la ea dar raman cumva seci si goale,nu reusesc nicicum sa faca seminte.Cresc marisoare dar sunt goale pe dinauntru ca niste gogosi! :(
 

sicamin

Member
Caerulea rezista afara ,si chiar daca ingheata tulpina ,da alti lastari din radacina si fac si flori pana toamna tarziu. Eu am scurtat-o cam la 1m. si am musuroito bine. (crescuse de vreo 5-6 m).
 

biadura

New Member
Si eu am incercat de vreo doi ani sa vad daca rezista afara.Am plantat-o chiar la baza unui zid care ziua se incalzea puternic de la soare,dar degeaba!A inghetat!Cred ca depinde mult si de zona din tara unde te afli.La noi ,in judetul bistrita, iernile sunt destul de friguroase. :(
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Toti aveti dreptate cu caerulea;face fructe ,dar seci(lipseste o fiinta sa le fecundeze-dar care este?La edulis si flavia carpa fructele sunt cu seminte deci fecundatorul in zona Dobrogei este ,dar la caerulea lipseste ;tot caerulea este planta care face cei mai multi lastari din radacina,pe cand verietatile nu fac( cel putin din cate am avut nu au fost cu puiuti din radacina in afara de caerulea,desi cineva spunea pe forum ca are o asemenea passi)
 

fixpix

Active Member
Da, eu am o astfel de caerulea. O am de ceva ani, din seminte. Am plantat 3 intr-un ghiveci. Abia anul acesta mi-a inflorit. La cumpararea semintelor le-am luat drept "molissima" si trebuia sa infloreasca roz. DAR a inflorit asa

Deci... nicum nu e molissima.
Oricum, asta nu prea face lastari lemnificati. Ce creste intr-un an, moare toamna. Da mai multi lastari direct din radacina in fiecare primavara. Si creste destul de greu. Nu cred ca a avut mai mult de 1 m vitele de anul acesta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus