Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mikiduzza

Member
aha..
a mea e in casa deja, deci pot sa ma apuc sa o chelesc :evil:
doar ca iarasi vine o intrebare, fiind in primul an de passi :rofl: : cat de tare le tundem? o poza m-ar ajuta tare mult :)
multumesc anticipat :hug:
 

Simina

Active Member
Nu, pentru ca am inmultit passiflorele peste vara. Acum nu mai era nevoie, de fapt nici loc nu mai am.
Din experienta iti spun ca fac radacini si acum, dar mult mai incet ca in perioada de primavara-vara.
 

Simina

Active Member
Eu o tund toamna, din motive de spatiu si sa lastareasca frumos la anul.
Lastari am pus la prins prin mai-iunie.
 

Timy

Member
Eu am cumparat vara trecuta un passi caerulea, micut, cam 30cm, care a inflorit de cateva ori,iar la sfarsitul verii i-a "mancat" paianjenul rosu... Am reusit sa scap de ele, iar de atunci a mai crescut vreo 10cm.
Intrebarea e s-o tund :| Sau sa astept sa mai creasca un an?
 

Simina

Active Member
Timy a spus:
Eu am cumparat vara trecuta un passi caerulea, micut, cam 30cm, care a inflorit de cateva ori,iar la sfarsitul verii i-a "mancat" paianjenul rosu... Am reusit sa scap de ele, iar de atunci a mai crescut vreo 10cm.
Intrebarea e s-o tund :| Sau sa astept sa mai creasca un an?
Interesant, eu n-am avut probleme cu daunatorii la passiflore.
Tunde-o un pic din varf la primavara, sa se ramifice.
 

Simina

Active Member

popescu gp

Well-Known Member
passi

Din lipsa de spatiu passi pot fi scurtate si acum toamna dar sa se respecte caldura optima peste iarna si sa nu inghete,stiind ca fiecare prefera o anumita temperatura minima
 

fixpix

Active Member
cine are nervi mai mari decat mine?
de ani de zile de cand am plantat niste seminte cumparate de Passi. molissima tot astept sa infloreasca, si acum am o floare, care numa roz nu e.



are cineva idee ce e?
nu e caerulea... nu face o tulpina principala mai groasa - da mai multe tulpini direct din pamant. toamna mor, indiferent unde tin ghiveciul si primavara da din nou.
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Din ce stiu eu din cate passi am avut ,din planta mama ies noi vlastare doar la caerulea;la celelete nu am intalnit acest lucru si am avut cam 20 soiuri.O fi o raritate
 

fixpix

Active Member
daaa, dar nu e caerulea sigur. doar am si d-asta.
la caerulea tulpinile se ingroasa, se lemnifica la un moment dat.
la asta... raman subtiri si "verzi" si toamna mor. oricum ghiveciul a stat in casa.
in fine... tot in casa si iarna asta, si la primavara o sa le mut afara si acolo o sa ramana... ca nu prea e interesanta passi asta :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uitati-o si pe lenesa mea: 2 ani si nici macar o singura floare.



Rusine sa-i fie. Tanjesc de atata vreme dupa o floare. :cry:
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Cornelia dupa frunze ar trbeui sa fie alata sau quadrangularis;amndoua fac foarte greu flori si de cele mai multe ori eu le-am bagat la iernat cu flori si dupa aceea le scurtam
 

fixpix

Active Member
subscriu si eu. alata e ciudata. lastarii luati de la mama si pusi in ghiveci mare si sub un prun au crescut de numa, de au ajuns sa se imbarlige printre crengile prunului. SI AU BOBOCI IN VARF. nu cred ca o sa apuc sa vad florile.
acuma am dus-o pe terasa, ca sa fie protejata un pic de frigul noptii.
"Mama" lor, a stat tot in soare si a dus-o nasol - aproape nici nu a dat frunze noi si era mai mult galbena decat verde.
DECI ii place umbra, si poate si un pic de FRIG ??? Sau pur si simplu a ajuns acuma sa faca boboci pentru ca a ajuns la dimensiunile necesare :?: :?: :?:
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Passi alata si quadrangularis fac flori foarte tarziu inspre toamna si de cele mai multe ori ajung in stadiul de deschidere foarte tarziu si atunci vine frigul si hast cu ele in adapost unde rar se mai deschid florile.Si eu cred ca nu le place soarele direct si nici caldura mare
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus