Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
eu am spatiu,dar abia acum am descoperit aceasta dragoste....am vazut ca aveti si multe gloxinii....si eu am pus cam zece frunzulite in apa,si acum in ghivece....abia le astept pe toate cu flori...
 

victoria222

Active Member
Am o intrebare pentru voi. Nu cunosc nimic despre passiflora, dar mi-a iesit intamplator una, Caerulea, din niste seminte. Am citit ca rezista la -15grade iarna, iar daca e plantata direct in pamant in gradina- supravietuieste, dar da lastari noi din radacina in fiecare an. Asa este? As vrea sa o plantez direct in gradina ca sa dea lastari de jos in fiecare an. Este realist ce spun? :oops: cat creste in inaltime timp de un an. Mi-ar trebui sa se catere 2,15m.
Va multumesc
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Caerulea rezista si afara pana la - 15 grade,dar cu conditria musuroirii plantei dupa scurtare;dar cum la noi sunt multe zile cu multe grade sub zero este greu de pastrat in gradina
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Na lasa ca vine incalzirea globala si o sa avem si noi iarna ca in Italia...;-)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa foc!
No ca din asta nu am si am sa apelez la tine Simino,pt. un lastarel. :oops:
 

Edelweiss

Active Member
Nu se disting detalii in poza dar cred ca e "Constance Eliott" si daca nu e, atunci este "White Queen". Sper ca nu ma insel :oops:
 

Simina

Active Member
mikiduzza a spus:
si eu am bagat-o de ceva vreme in casa..
dar acum intrebarea vine cand le tundem?
Pe cele de pe balconul deschis le-am tuns aseara.
Pe cele care sunt pe balconul inchis, inca nu, ca-s cocotate si nu le-am deranjat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus