Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
passi

O am si eu dar nu am notat numele pe ghiveci si nu-i stiu de numirea,dar sunt deosebite.Victoria este foarte frumoasa;felicitari!
 

albela

Active Member
Re: passi

popescu gp a spus:
O am si eu dar nu am notat numele pe ghiveci si nu-i stiu de numirea,dar sunt deosebite.Victoria este foarte frumoasa;felicitari!
Te rog mult daca ii poti gasi numele sa imi spui si mie ca dupa poza nu o gasesc pe nicaieri.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
hai sa va vad aici ce ziceti???
Eu as zice ca e o specie de edulis :?Nu stiu exact care dar......inclin sa cred asa.Va provoc la o autentificare :)
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Eu cred ca denumirile plantelor difera de la un producator la altul( ma refer las cele naturale si nu la cele obtinute in culturi prin incrucisari;lucrul acesta l-am observat si la hibi).Aici ,in acest caz denumirea este universal recunoscuta.Este o parere
 

anette_b

Member
ce frumuseti !
vinde cineva butasi , sa incerc si eu sa ii inradacinez?
nu am avut pana acum , dar sunt asa frumoase ....
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Albela prima passi are floarea mica?daca da eu cred ca este edulis cu fructe negre cum am vazut si eu floarea la mine. Caci nu am urmarit-o si deja am fructe la planta si o floricica ca a ta am vazut , dar mica.Daca este mare floarea este altceva si nu-mi dau sema de denumire dar alb cu floare mare am si eu si nu am scris pe ghiveci denumirea si nu stiu
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
anette_b a spus:
ce frumuseti !
vinde cineva butasi , sa incerc si eu sa ii inradacinez?
nu am avut pana acum , dar sunt asa frumoase ....
Da-mi o adresa pe privat si peste o saptamana vine un colet spre tine!
 

fixpix

Active Member
ce mai zici iudit... cum e cu alata... vedem flori sau nu?
io cum ziceam, am avut 3 bobo la (molissima) - in paranteza, ca e din seminte, si pana acum nu a inflorit.
bobo i-am vazut sapt trecuta. de atunci nu am mai fost pe la ai mei la tara. dar nici nu m-au anuntat ca ar fi inflorit ceva. mi-au dat raportul, dar despre ceva floare frumoasa in gradina, nu in ghiveci!
 

albela

Active Member
Re: passi

popescu gp a spus:
Albela prima passi are floarea mica?daca da eu cred ca este edulis cu fructe negre cum am vazut si eu floarea la mine. Caci nu am urmarit-o si deja am fructe la planta si o floricica ca a ta am vazut , dar mica.Daca este mare floarea este altceva si nu-mi dau sema de denumire dar alb cu floare mare am si eu si nu am scris pe ghiveci denumirea si nu stiu
Este mica cam ca la Sunburst. Inca nu am fructe ca a fost doar o floricica, acum mai urmeaza sa se deshida si alti boboci.
 
uraaa....mi-am luat o passiflorra,nu stiu de care est ,dar cu ajutorul vostru am sa aflu
la baumax sunt reduceri si le-as lua pe toate,dar... :cry: nu se poate
unde s-o tin??afara?sau in casa??
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am primit in primavara doi puiuti de Caerulea de la Fdana, care peste vara au crescut grozav, dar floricele n-au facut. Drpet pedeapsa :mrgreen: una am plantat-o in gradina, urmand sa o musuroiesc peste iarna, poate scapa si se-nvata minte si face flori la anul! :evil: Cu cealalta ma mai gandesc...pedeapsa-pedeapsa, dar n-as vrea sa raman de tot fara ele, ca poate se-ndura totusi de mine...:mrgreen:
 

sicamin

Member
Claude ,pasi a mea a rezistat peste iarna afara ,dar corzile (ca erau de vreo 7 m. ) au inghetat. A lastarit de la radacina ,dar am protejato cu frunze si ceva scoarta de copaci. Acum e tot asa mare (ca eu o tin la radacina unui par ) si este ramificata in tot pomul.
O voi lasa pe Caerulea ,tot in gradina,dar o protejez mai bine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus