Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

lucia_lucia

Member
Am si eu o intrebare legata de passiflora desi e cam simpla dar nu am aflat-o pana acum deoarece nu m-am interesat .As vrea sa intreb daca aceastei plante ii place penumbra , lumina indirecta sau soarele.
Multumesc :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ale mele au soare cam toata ziua si le merge bine.Dar!!!!le ud absolut zilnic!
 

fixpix

Active Member
kati si iudit. is suuuuper :)

da iudit... asta nu e alata, nu? ca te laudai ca are boboci. poze?

eu am vazut 3 boboci mititei pe molissima (daca am scris bine). am vreo 3-4 bucati intr-un ghiveci de cativa ani buni (din seminte) dar pana acuma nici o floare. sper sa se deschida!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu e alata,e Kaiserin-Eugenie.Cu pozele la alata mai asteapta,nu fii asa curios! :p
Musai sa ma enervezi...ce-ti tot pui la status mosaicurile?Sa-mi faci mie ciuda?
 

Simina

Active Member
Passiflora, dar de care?



Azi s-a deschis primul bobocel si sunt tare curioasa ce soi este. Poate o recunoaste careva dupa frunze. Bobocii si florile sunt mici, aprox. 1 cm.
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Pasii au temperaturi minime diferite:daca caerulea rezista la -15 gradeC,altele au nevoie de minim 10 grade C -Anette sau chiar +12 grade C-quadrangularis
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa este Dl.Popescu fiecare reactioneaza in felul ei.Daca unora sau mai bine zis majoritatii le place soarele la alata ii place semiumbra.NU umbra dar soarele de dimineata ii place grozav.
Daca aveti un loc asa ..........e perfect pentru ea.
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Cu alata eu am avut mereu probleme inflortind spre toamna si nu de putine ori am bagat-o la iernat cu flori.Acestea sunt conditiile de uscaciune din Dobrogea care nu-i priesc din cate am observat( ca o concluzie)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus