Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Deocamdata doar caerulea, isi deschide cate un boboc la cateva zile:

Se pregateste insa auratia :), unul dintre boboci s-a colorat galbui si-l astept la cotitura :wink:
 

fixpix

Active Member
SORINA si CORNELIA...macar ale voastre alate sunt verzi, mari si sanatoase.
a mea... arata jalnic. cam galbene frunzele si nu prea creste.
in schimb 2-3 lastari luati de la ea arata mult mai bine.
CIUDAT!
nu ii place........................soarele???
 

Roxana

Active Member
ba ii place soarele si o ajuta sa infloreasca.
si a mea creste, este verde si draguta, dar nu infloreste. :(
 

Simina

Active Member
Alata mea e de 3m, si-a facut loc prin balcon de jos pana in tavan si lateral, dar flori nu vrea. Soare are, caci balconul e pe sud.
S-o indop cu ingrasamant?
 

Crindal

New Member
pui de passiflora caerulea

La sfarsitul lunii mai am luat un pliculet cu seminte de passiflora caerulea, din 10 seminte a iesit o singura plantuta, care a crescut foarte incet la inceput, iar acum creste vazand cu ochii.

la inceput -



in prezent-


Desi mi s-a spus ca nu va inflori (cica pt ca e prinsa din samanta), eu sper ca peste2-3 ani va inflori. :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
Roxana a spus:
ba ii place soarele si o ajuta sa infloreasca.
si a mea creste, este verde si draguta, dar nu infloreste. :(
pai.... de unde stii ca ii place soarele...daca zici ca nu ti-a inflorit?

una e ceea ce citesti pe net, si alta ce se intampla in curtea noastra.
eu 1, pot zice ca lastarii din planta mama, aflati cam la semi-umbra, sunt mult mai verzi si mai mari decat mama lor care e tot in soare si are frunzele mai galbene si nu pare sa o duca bine.

sa speram ca la careva din noi o sa se indure si sa infloreasca!

:mrgreen:
 

popescu gp

Well-Known Member
passsi

La mine a inflorit edulis.cea cu floare alba ca si la cerulea,dar acum imi scapa numele;caerulea una inflorests continuu iar alta fara floare(diferenta de expunere la soare si aeratie);am observat ca prefera un pic de curent pe langa soare.Dar spatiul nu-mi permite sa le resfir prea mult in curte,asa ca le cam chinui;Daca sunt iubitori ai marii ,care vin pe litoral cu masina sunt diapus sa dau din ele ;sunt destul de mari si in colet nu incap.[/b]
 

irinabv

Active Member
Moderator
Edulis a mea a facut direct un guguloi ca un fruct, verde, fara sa faca floare :? Nu a avut sigur floare pt. ca am urmarit bobocul zilnic, de cand era mic. E posibil asa ceva? :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu am mai pomenit asa ceva!Dar daca zici ca nu ai scapat din ochi bobocul,e posibil dupa cum se pare.
 

popescu gp

Well-Known Member
passsi

Edulis are floarea mica alba si foarte repede se trece iar daca este polenizata face rapid fructul;ce culoare este alb galbui sau negru?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus