Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

kerkyra

Well-Known Member
In seara aceasta am mutat si eu passi caerulea in gradina, exasperata ca nu vrea sa infloreasca desi o am de multicel. Sunt tare curioasa daca aici va binevoi sa faca macar un bobocel :(
 

kerkyra

Well-Known Member
De apa nu cred ca va duce lipsa, la ce furtuni si ploi au tot fost, iar de plantat am plantat-o la soare. Sa vad acum ce motive mai are :D
 

Roxana

Active Member
:clap: aveti niste plante superbe!

a mea nu vrea deloc sa infloreasca. o an de anul trecut. are apa si soare, doar dimineata ce-i drept.... sa fie oare prea micuta :?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Caerulea mea am primit-o mare, dar anul trecut a înflorit mult mai timid şi asta pentru că nu m-am îndurat s-o scot afară şi să-i ofer soare din belşug. Anul acesta le ţin afară pe expunere aproximativ vestică: soare de la 12 cam până seara şi am rămas şi eu surprinsă câţi boboci pot face. Prin urmare, dacă e caerulea, i-aş da mai mult soare. Despre restul nu pot să mă pronunţ. Mai am o amethist care e supusă aceluiaşi "tratament" şi nu se vaită, ba îi merge mult mai bine decât în casă unde am ţinut-o după achiziţionarea din seră.
 

Roxana

Active Member
da, este Caerulea. dar in casa nu este soare decat dimineata :( o tin la geam, mai mult soare ca acolo nu am cum sa-i dau. dar poate o sa se hotarasca si ea pana la urma sa infloreasca. daca nu, la anul. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frate, m-ati omorat cu passiflorele!!! La mine a inflorit timidut doar caerulea dar am vazut boboci si pe auratia azi :wink: asa ca o astept la cotitura :)
 

Simina

Active Member
Ieri am vazut primul boboc la citrina. E singura care mi-a inflorit in fiecare an.
Anul asta passiflorele mi-au fost lenese .
 

popescu gp

Well-Known Member
passiflora

Felicitari pentru passi le ce s-au grabit sa va bucure ;la mine doar cea alba si albastra mi-a facut flori si astept sa infloreasca si celelalte;le fac poze pe rand si le pun pe link
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus