Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
de cind a dat caldura infloreste non-stop.Dar........o sa ma despart de ea chiar fara regret. :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:eek: Iudit ! e foarte frumoasa !
e prima data cind am si eu una[e drept ca e caeruela ,cred ca asa se numeste ] , abia astept sa infloreasca ,are vreo sase boboci ,desi l-am luat acum o luna ,avea vreo 30 cm dar de atunci a crescut mult si a facut si boboci :dans:
 

ghia_don

Active Member
Eu am cumparat o caerulea in primavara, era foarte frumoasa si plina de boboci si flori..dar acum n-o mai am :cry: .Nu stiu de ce a murit, cred ca de la prea multa ploaie...Am taiat citva lastari si i-am pus la prins, voi vedea daca am noroc...
 

magda

Active Member
Moderator
Nu arunca ghiveciul cu planta mama. Eu am avut surpriza ca dupa 4 luni de la moarte plantei sa rasara o plantuta noua - este vorba de o passi Victoria. Acum are puiul 30 cm.
 

Demerzel

Member
Daca nu se prind puii pot sa trimit eu cu radacina. Am pus in pamant capetele ramase in primavara cand am timis la fete si au inceput sa creasca.
Moca sau schimb :) cu alta floricica.
 

popescu gp

Well-Known Member
passsi

Fac anunt ca si speciile de passi ce le am,au inceput sa faca flori deabia acum;pe rand le fac poze si cand vor fi gata toate inflorite le pun pe link
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine inca nu, desi sunt maricele. :x Cred ca sunt dezorientate rau, nu mai stiu ce sezon e... N-ar fi singurele.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Recapitulare:

Phui da cate putori mai am...si de nu infloresc...mama,mama ce o sa pateasca....
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:eek: oh Iudit ! sunt superbe ! una mai frumoasa decit cealalta ! sa-ti traiasca si sa te bucure cu multe multe flori :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Superbe, Iudit! :clap:

Eu nu am decât 2 varietăţi. Ambele înfloresc destul de bine. Cum vă spuneam anterior în primăvară am despărţit passiflora caerulea care era cam bătrână şi am plantat o parte în strat şi cealaltă parte în ghiveci pe care iniţial l-am ţinut în interior până a venit vremea călduroasă. Eram curioasă cum le va merge. La început passiflora din strat a luat un avânt puternic şi a înflorit prima. Acum mă încântă cea din ghiveci care nu se lasă deloc mai prejos: .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus