Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este foarte adevarat ce spuneti dv. Dle Popescu.Numai ca una este ceea ce citim si alta ce se intimpla
de multe ori in realitate.
Si eu ca si Iudit si cred ca si Magda (si conditiile sunt total diferite de clima ) am scos plantutele mici /nu de cerulea !/afara pe linga peretele casei.Vad ca sunt ok pina in prezent.Va tinem la curent cu ce se intimpla.Si daca se intimpla de bine......
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Asa-i!Conteaza mult si la ce temp. au fost tinute peste iarna tocmai pt. ca trecerea de la o tamp. la alta sa nu fie mare.Ale mele au stat la cca 10 grade toata iarna.Am scos afara:Caerulea,Amethyst,Aurantia,Citrina,Tulae,Kaiserin-Eugenie,Edulis,Constance-Elliott,Flavicarpa,Incense.
Ce sa zic?niciuna nu are frunze pleostite si sunt afara de mai multe zile.
Acum fiecare face cum crede.
 
Gabiuta a spus:
Tunde-o Fixule fara regrete.Nu ca as fi eu mama FOARFECII :mrgreen: ............
FOARFECA asta are mai multe mame :rofl: Exista 2 variante:
1-sa fi fost un semn Divin cand a popsit la mine
2-acum de dragul ei,ca ati regasit-o tundeti tot."am taiat tot ce mi-a picat in mana"parca asa....
:oops: :oops:
 

nick1971

Active Member
iudit a spus:
Asa-i!Conteaza mult si la ce temp. au fost tinute peste iarna tocmai pt. ca trecerea de la o tamp. la alta sa nu fie mare.Ale mele au stat la cca 10 grade toata iarna.Am scos afara:Caerulea,Amethyst,Aurantia,Citrina,Tulae,Kaiserin-Eugenie,Edulis,Constance-Elliott,Flavicarpa,Incense.
Ce sa zic?niciuna nu are frunze pleostite si sunt afara de mai multe zile.
Acum fiecare face cum crede.
toate astea sunt soiuri de passi? :eek:
 

magda

Active Member
Moderator
Nu stiu ce alte passi are Iudit, dar am si eu sunbrust, Anette, Anastasia, bicormis, edulis, caruela, kaiserin-eugenie
 

popescu gp

Well-Known Member
pasiflora

Eu am scos afra bougile batrane si brugmansiile (din liosa de spatiu pentru Sfintele sarbatori ) si diferentele dintre zi si noapte mi-a facut frunzele foita de hartie alba,mai ales ca unelke dintre Bouga erau si inflorite.De aceea cu passi mai astept pana se stabilizeaza vremea( la noi noaptea esteintre 7-8 grade iar ziua cca 14 grade)nu cred ca este asa si in alte zone ale tarii.De asta mi-e teama;ma uit si la albine ca inca nu si-au luat avant in stup caci presimt vremea nestabilizata
 

fixpix

Active Member
Re: pasiflora

popescu gp a spus:
diferentele dintre zi si noapte mi-a facut frunzele foita de hartie alba
asa am patit io la o passiflora scoasa afara pe terasa. eu am trecut peste etapele intermediare. din camera sa zicem semi-intunecoasa, direct la soare.

asa ca... am hartie alba si eu!
 

albela

Active Member
Eu nu le scot afara, pentru ca ale mele au stat la cald... cam 12-15 grade. Zilele astea a fost foarte frig dimineata (chiar si 2 grade), asa ca nu vreau sa risc. Mai astept putin ca n-o fi foc :oops: .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ba eu le-am scos afara daca tot am vazut ca asa a facut Gabiuta (recunosc cinstit ca din cauza ei m-am incumetat) asa ca stau afara bine mersi si passiflore (caerulea, auratia si victoria lila rod parca...), jasminum, bouga
Si par a fi ok :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:* Madalina crede-ma pe cuvint ca nu o sa li se intimple nimic.Daca sunt si ferite putin de un zid este minunat.
Tu ai vazut la mine cum e.Le=am pus pe linga casa si sunt bine merci.Au frunze noi si lastaresc chiar si cele micute.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai tocmai ca le-am vazut la tine ce bine le mergea le-am scos si eu afara ! :D Si tgot pe langa un zid le-am pus, aparate de vant, si nau nici o treaba, arata f bine :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am afara doar pe cea caerulea, care a fost pleostita de cand am scos-o
si nici nu moare, nici nu da semne de revigorare, doar varful il are ok :D


ce sa fac? sa le scot si pe celelalte? ale mele sunt pui de anul trecut, din toamna si le-am tinut in casa pe timpul iernii
acum le tin mai la racoare, in jur de 15-16 grade
dar daca le scot afara noaptea sunt si 6-7 grade :|
 

anyny

Member
nu stiu daca te ajuta cu ceva dar am gasit asta:
Expunerea si temperatura. Pasiflora prefera pozitii bine iluminate si insorite, dar se poate dezvolta fara probleme si la semiumbra. Speciile ce nu suporta frigul trebuie puse la adapost in timpul iernii. Alte specii sunt complet rustice, care isi pot permite pierderea partii superioare in lunile cele mai friguroase ale anului.

In general, temperatura minima din timpul iernii nu trebuie sa coboare sub 5-10°C pentru majoritatea speciilor, chiar daca unele au nevoie de temperaturi mai ridicate si altele suporta foarte bine temperaturi mult mai scazute
 

aleynad

Active Member
Moderator
Any, esti o draguta :hug:

dar eu ma gandeam daca e timpul sa le calesc?! :) ca le-am bibilit destul in casa o iarna intreaga :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus