Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Poate ca v-ati saturat de cate poze tot pun cu ele,dar sunt prea frumoase ca sa nu o fac:
 

fixpix

Active Member
tranda... daca pt mine era intrebarea...acuma mi-s toate in ghivece. si inca nici una nu infloreste... le bat de nu se vad!
in pamant doar cu caerulea o sa mai incerc. ca aia am vazut ca merge. dar prostia noastra am tot mutat-o asa mare si... s-a dus!
era imensa si plina ochi cu flori.
acuma lu tata ii cam pare rau.
da mai am una mititica... poate la primavara o pun in gradina. deocamdata e prea mica...
 

Bridget

Member
gabiuta!!!
exact azi mi-a inflorit prima data una din passiflorele de la tine- exact cea din imaginea pe care-ai pus-o tu! :D
restul inca nu dau semne... doar a mea, cea adusa din portugalia e plina de boboci.
asta insa, toata iarna m-a amagit cu cate un boboc care se usca, iar acum in sfarsit am prins-o la cotitura! ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur enorm......... :D .Asteapta-le si pe celelalte ca o sa vezi cum o sa te bucure cu flori :D
 

kat

New Member
Am asa:
pura vida (3 ani)
incense (3 ani)
alata (2 ani)
quadrangularis (1 an)
citrina (2 ani)
vitifolia (2 ani)
carry (1 an)
caerulea (10 ani)

incense are boboci si se catara de nebuna, carry deja a inflorit (primul an)
astept cu nerabdare alata, quadrangularis si vitifolia (ale caror flori nu le-am vazut niciodata in gradina mea)

mai jos, cea mai noua si inflorita achizitie: passiflora carry...
 

oana_oana

Member
Este superba, Kat. Sa inteleg ca ai colectie. Cred ca sunt foarte frumoase. Sa ne pui poze cand fac floricele ca abiaa stept.
 

fixpix

Active Member
oamene bune.
la soare ke tineti sau la umbra... cica un mic passiflorist le tine pe ale lui la umbra si ii fac flori.
ale mele... mai la soare, inca intarzie sa imi arate un boboc!
:cry:
 

byby_anka_w

Member
ale mele sunt la umbra,au doar soarele de dimineata si sunt pline de flori.sora mea le are in soare plin,toata ziua si flori mai putine.se si dezvolta un pic mai greu
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: la umbra?Nehhhhhh...........sau sa nu mai stiu eu ? :eek: E ceva cu totul nou pentru mine :? .Ale mele soare si flori frumoase.
Ce passiflorist neamule de Fix?
 

fixpix

Active Member
ei... un amic care are si el 2-3 :)
nimic pretentios...
ale mele tot in soare...sau ma rog...cele mai insorite locuri... pe terasa... si le merge cam greu... nu prea cresc, desi se vede ca le merge bine.
boboci... IOC!
ma gandesc daca nu le trebuie totusi putina umbra!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus