Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Roxana

Active Member
poti sa-i faci din ceva un cerc pe care sa o incolacesti. eu asa o am pe a mea. sau sa-i pui o scarita
 

Tulipa

Member
Mersi fain, fetelor, macar pentru intentie. Eu i-am pus de mult scarita si de curand am vazut si metoda cu "U"-ul intors. Este intresanta pentru passi mai lungi.
Eu chiar sunt foarte curioasa acum: cum arata "stelajul" dobrogean? M-ati ajuta cu o poza, sa ma calmez :rofl:
 

tamara

Member
am si eu o intrebare : are cineva planta obtinuta din seminte de maracuja si dupa cat timp a inflorit ? La mine e in al treilea an si am inteles ca acum (adica la vara) ar trebui sa infloreasca...
 

gabiee

Active Member
passi caerulea mea obtinuta din seminte are acum un an ....in iarna le-am tinut la aproximativ 10 grade ...
asa arata asta vara http://gabiee.sunphoto.ro/passiflora/20644681
acum cam tot asa e numai cu frunzele uscate ....
am curatat frunzele ...si intrebarea mea e : cat sa scurtez lastarii ?.... sa-i tai de tot ? sunt verzi si mi-e mila sa-i tai ....
 

Tulipa

Member
Scuze ca ma bag ca musca-n lapte, dar daca passi a ta are acum un an, inseamna ca asta vara avea o jumatate de an, sau nici atat. Cum de a reusit sa creasca atat de mare si impleticita in doar cateva luni :eek: , ca eu ma chinui de aproape un an si abia-abia....... Acum asteptam o floare. E prima ei floare, asa ca sunt plina de emotii. Doar ca astept cam de mai bine de o saptamana si bobocul ala creste, creste......ca-n reclama aia cu cozonacul care nu se mai opreste. Adevarul e ca la cat e de mare, ma astept si la o floare pe masura, dar oare mai am de asteptat mult, ca m-am cam plictisit :astept:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ca face floare.Sigur ca mai greu ca nu sta in plin soare si atunci firesc ca se "misca" mai anevoie.Dar si cind se va deschide ....waw :)
 

gabiee

Active Member
pai .... un pic mai mult de un an .. m-am uitat in album si in 5 ianuarie i-am facut prima poza cand avea cam 5-6 cm :D
a crescut mult peste vara ..... probabil i-a placut locul .... :D
deci .... cam cat sa-l tund ??
de inflorit inca nu ma astept sa infloreasca ... ca am inteles : astea din seminte infloresc de-abia din al treilea an ....
 

gabiee

Active Member
multumesc , Gabiuta :D
am sa -i las lastarii mai grosi ....
passi edulis de la tine l-am tinut la caldura , au crescut de numa.... sunt foarte frumosi :D
 

Tulipa

Member
Gabiee, felicitari pt Passi a ta! A mea e destul de micuta, dar e foarte verde si are lastarei si frunzute proaspete, dar creste extrem de incet. E sanatoasa tun, dar si foarte inceata. A stat mereu in bucatarie unde am soare toata ziua, dar intr-adevar, in coltul unde sta ea, nu bate soarele in mod direct exact pe ea. Sa fie asta cauza? Maine o mut pe rafrul din fata geamului, acolo bate soarele in plin.
 

gabiee

Active Member
am citit un pic in urma , si am vazut ca pssi a ta e din lastar inradacinat de tine in vara .... poate si-a dat drumul mai greu dupa ce a facut radacina :? , daca o scoti afara ... mai incolo , binenteles .... o sa vezi ce repede isi da drumul
la a mea au iesit si pui in iarna asta ( chit ca a stat pe la 10 grade ) pe langa tulpina veche .... tot pe aici am citit ca numai caerulea lastareste din radacini .... :?
 

popescu gp

Well-Known Member
passi

Pasiflorele necesita soare dar nu puternic cu ceva umiditate atmosferica( daca se poate).Eu iarna le scurtez si la cca 15 grade udate moderat astept primavara;acum fac un experiment:passi caerulea le-am scos afara in curte stiind ca ele au rezistenta mai mare,daca se strica vremea( asta pentru ca am nevoie de spatiu)Sper sa nu aiba probleme
 

Roxana

Active Member
si a mea este obtinuta din lastar pus de mine la inradacinat. Nu mi se pare ca ar creste greu. La inceputul iernii i se uscasera aproape toate frunzele si era cam cheala, dar a dat frunze noi si acum era verde si frumoasa. Pana acum nu mi-a inflorit, poate si din cauza ca in casa nu am soare direct pentru ea decat dimineata.
 

Tulipa

Member
Da, si eu cred ca este caerulea, pentru ca mi se pare ca nu seamana cu celelalte. Si da, in iunie am luat 2 lastarei dintr-o passi de la servici si i-am pus la inradacinat. Apoi am asteptat sa creasca si, desi creste incet, e foarte ok din toate punctele de vedere, ceea ce ma bucura. Astazi i-am facut si o poza:. Acum 2 saptamani am observat un boboc micut-micut, care acum arata asa:. Si acum imi frec mainile asteptand...... :astept:
 

Raven77

Member
Si passiflorele mele (caerulea si edulis) au crescut foarte mult anul trecut iar anul asta pe 7 martie le-am tuns. Din ele am ales ceva butasi pe care i-am pus in aceeasi zi la inradacinat in ghiveci peste care am pus cate un flacon. Mentionez, i-am pus asa din lipsa de spatiu.
Iata rezultatele (pozele sunt facute azi 13.03.2011)
butasi de passiflora caerulea

si
butasi de passiflora edulis

La o privire mai atenta se poate observa ca ambele soiuri lastaresc.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus