Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Crindal

New Member
intrebare

ieri am cumparat mai multe plicuri cu seminte, si am luat si un plic cu Passiflora caerulea; sunt fix 40seminte in pliculet ... ce credeti e prea tarziu sa le pun in ghiveci? amm vre-o sansa sa imi iasa planta si sa imi si faca flori anul asta? mentionez ca stau la bloc, le tin pe balcon, e cald si are soare din plin ... numai sa iasa :mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Flori nu va face,cu siguranta!Eu am un ghiveci cu passiflora caerulea,din seminte,are deja 3 ani si nu mi-a inflorit inca.
Passiflora merge mai bine din lastari.Fii pe faza ca multa lume are de dat spre sfarsitul verii cand se tund passiflorele.
 

sorina

Active Member
ce are passi alata , asa arata de cind am luat-o de nul trecut de la Bakker , nici nu moarenici nu creste , ce are ???
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Frunzele alea sunt palite,degeaba le mai lasi acolo,numa consuma energia plantei.Taie-le!Am si eu lastar inradacinat de mine,are 2 randuri de frunze dar creste foarte greu.Probabil asa se comporta ea.
 

kerkyra

Well-Known Member
Re: intrebare

Crindal a spus:
ieri am cumparat mai multe plicuri cu seminte, si am luat si un plic cu Passiflora caerulea; sunt fix 40seminte in pliculet ... ce credeti e prea tarziu sa le pun in ghiveci? amm vre-o sansa sa imi iasa planta si sa imi si faca flori anul asta? mentionez ca stau la bloc, le tin pe balcon, e cald si are soare din plin ... numai sa iasa :mrgreen:

Ceva puiuti de passi am eu de dat, daca te intereseaza vb pe pm.
 

Crindal

New Member
Mersi

Mersi kerkyra, momentan am rabdare sa vad ce iese, le-am pus in ghivece, pamant cu ph intre 6.5 is 7, le-am pulverizat cu apa cat sa fie pamantul umed, am inteles ca in max 25 zile ies plantutele ...acum rabdare.
 

riana

Active Member
au cumparat vecinii mei o passiflora anastasia si nu stiu daca pot sa o puna in gradina. oare rezista peste iarna afara?
 

ghia_don

Active Member
Dupa ploaie... :) ..
Prima floare la Anastasia...si urmeaza multe altele, ca e plina de boboci... :D . O pindesc de doua zile s-o vad inflorita...cind am cumparat-o era singura dintr-o mare de passiflore care avea bobocii colorati. Celelalte sigur erau caerulea, dar pe etichete scria la toate Anastasia.
 

aleynad

Active Member
Moderator
fetelor, sa va traiasca floriciunile :D :D
Doina, indiferent ca e Victoria sau Anastasia e frumusica foc :D
ale mele fac lastari de zor, dar nici un boboc pana acum :? ma bucur insa ca a inviat si Caerulea :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus