Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Raven77

Member
Frumos! Sa va traiasca.
Aveti cumva de vanzare varianta cu fructe de culoare mov si comestibile? Scuze pt off-topic!
 

fixpix

Active Member
tai? nu tai?

passiflora alata a mea... a stat pe pervaz si a crescut maricica. as aprecia pe undeva la 1,7-2 m.
sa o tund nitel?
incepe sa se ramifice la mai multe frunze.
nu prea imi vine sa o tund, mai ales ca am de gand sao pun in ghiveci mai mare si sa o duc la tara pe terasa, la soare.

care ar fi avantajele si dezavantajele???

 

aleynad

Active Member
Moderator
eu acum 5 zile am despartit butasii de passi, aveam 4 bucati, inradacinati in acelasi ghiveci din toamna
butasul de passi caeruloe ma tem ca fiind foarte fragil si lung de vreo 50 cm s-a frant putin :( si desi l-am pus repede in ghiveci nou cu pamant proaspat si l-am infasurat pe suport, vreo 2 zile a stat varful blegit
apoi culmea si-a revenit varful, dar s-au blegit frunzele de baza :?
asa ca m-am gandit ca s-a saturat sa stea in casa si azi de dimineata l-am scos afara pe terasa
ce ziceti? am facut bine? poate isi revine :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am scos passiflorele afara si vad ca le place.Pune-le intr-un loc mai ferit,dar ziua sa aiba soare cat de mult.
 

aleynad

Active Member
Moderator
atunci e ok, ca afara pe terasa au soare toata ziua
si e pusa langa zidul casei, sub balcon, deci nu ploua pe ea :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tunde-o Fixule fara regrete.Nu ca as fi eu mama FOARFECII :mrgreen: dar ar lastari mai frumos.Ti-a inflorit vreodata?
La cit este de mare pina acum trebuia sa fie afara de mult .
:D

Daniela...nici sa nu iti faci probleme ca nu i-ar place.Prima faza:pleostirea..A doua:inflorirea :rofl: :rofl: :rofl: .Eii....nu chiar asa dar ii place aerul,soarele si apa.Asa ca ai facut foarte bine. :marfa:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum daca eu v-as zice ca pentru ele nu e prea rece o sa dati cu lastari in mine :petrecere:

Puneti-le pe linga casa,linga un perete, ferite de curenti prea reci dar........tot afara le este mai bine.
:D
 

albela

Active Member
Si la Bacau e frig rau, in dimineata asta 2 grade. Nici vorba sa scot passiflorele afara. Le mai tin la caldurica :wink: .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Doamne ce figuri sunteti!
Toate paassiflorele le-am scos afara si nu au nimic!!!!!Caerulea,Victoria si Kaiserin-Eugenie sunt afara de mai mult de o saptamana.Pina si cele mici prinse din lastari in primavara asta,le scot azi afara.Va arat io flori la ele cu zecile!
 

fixpix

Active Member
si eu am scos una intr-o zi de sambata ... si toate frunzele tinerele s-au parlit si au murit...
de la soare!
:rofl: :rofl: :rofl:
face ea altele... ca doar e vitza... nobila!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca le mai cocolositi mult......... :?
Zau asa.......purtati-va cu ele ca si cum ar fi in habitatul lor :D .TREBUIE obisnuite mai ales daca sunt mari.
Iudit om fi noi mai nebune ? :rofl: :rofl: :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
Ale mele sunt afara de 3 saptamani si sunt super ok, au lastari noi, mai putin passi Victoria care cred ca a murit :cry:
 

nutilepadat

Active Member
fixpix a spus:
si eu am scos una intr-o zi de sambata ... si toate frunzele tinerele s-au parlit si au murit...
de la soare!
:rofl: :rofl: :rofl:
face ea altele... ca doar e vitza... nobila!
Fixule sa ne luam de manuta,passi Anastasia mi-i s-a parlit de la soare si toate frunzele au cazut acum e bat gol.
O data m-am "parlit" a doua oara .......ma feresc :rofl:
 

popescu gp

Well-Known Member
passiflore

Nu vreau sa polemizez dar multe specii de passi nu suporta temperaturi mai mici de cca 7 grade si diferentele duble de temperatura intre noapte si zi.Acestea sunt conditiile naturale;nu este timpul pentru a le scoate afara;doar caerulea care rezista pana la -10-12 grade
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus