Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am constatat cu mare tristete :cry: :cry: :cry: ca passi aurantia s-a dus definitiv in raiul ei........si de acolo de sus mi-a transmis :rofl: ca am fost cam ne (,,,,,,,) ..........ca nu am avut grija de ea.Dar e cea mai fitzoasa dintre toate :( .Eu ce era sa ii fac?
 

albela

Active Member
Si eu cred ca am pierdut cateva passiflore peste iarna, dar mi-e frica sa ma duc sa fac inventarul :oops: .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Are cineva passiflora incarnata? Ca citeam pe net ca merg in zona climatica 6, cu mulch-ire puternica. Ingheata iarna, dar primavara dau din radacina.
 

v.cristina

Active Member
eu abia astept sa se mai incalzeasca sa pot sa le plantez afara :D
au facut niste mustati uriase cu toate ca in toamna cand le-am scaos din gradina si replantat in ghivece le-am tuns foarte drastic ; harnicute foc floricelel astea :mrgreen:
 

popescu gp

Well-Known Member
passiflora

Pasiflorele caerulea le-am scos afara dar pe celelalte le tin in sera din bucataria de vara pana prin aprilie.Si eu am pierdut o alata ,noroc ca mai am una
 

sicamin

Member
Ale mele ,tinute in gradina ,vad ca au inceput sa dea lastari (doar una avea un lastar mai mare dat deja ,pe langa vechii lastari pe care nu ii taiasem . Am cules din "pom" toti lastarii de la 3 passiflore si i-am lasat la radacina pomului acoperiti cu frunze.Acum i-am taiat pe cei uscati si sper sa dea noi lastari.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am doi puiuti de Passi coerulea (multumesc Fdana!) , cand pot sa-i scot afara? Trebuie sa-i scot treptat, sa-i aclimatizez?
 

popescu gp

Well-Known Member
passifloora

pPassi caerulea rezista pana la - 10 grade C,deci nu este nici-un pericol daca va fi mai frig;mai rau este cu celelalte tipuri
 

sini

Well-Known Member
Sa va spun o patanie cu passi.Am primit anul trecut cateva crengute de passi.(Multumesc mult Miha :* ).Eu inradacinez in general in apa.O parte din ele au facut radacini si le-am pus in pamant ,unde le merge bine. Au ramas doua crengute care n-au vrut sa faca radacini.Una am pus-o in pamant(fara radacina) si dupa un timp a murit.Cealalta crenguta e si acum in apa,tot fara radacina. :?
 

Leanna

Member
Eu am pierdut 2 passi, nu stiu de care erau ca nu apucasera sa infloreasca, mi-au mai ramas 2, dar sunt cam amarite :( , una nici frunze n-are. Am tuns-o scurt, si-am scos-o la balcon unde e mai lumina. Sper sa-si revina :roll:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus