Passiflora partea a II-a

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa si asta! Am avut-o si eu si am pierdut-o peste iarna, imi amintesc ca floarea e deosebita nu numai datorita culorii ci si formei...nu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
acum am descoperit boboci de floricele la 2 din Passi incarnata iesite din seminte in iarna asta :eek: Nu mai pot de bucurie, zau :giggle: Cred ca asta se intampla doar cand esti convins ca mai ai de asteptat 2 ani ca sa vezi o floare si nu le bagi in seama, doar le uzi si gata :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am si eu una ramasa din seria Eudlis si altele normale , ideea e ca in caz ca infloreste cum se polenizeaza pentru formare fruct , trebuie tot "pasiune" :D
 

belisima

Well-Known Member
claude a spus:
acum am descoperit boboci de floricele la 2 din Passi incarnata iesite din seminte in iarna asta :eek: Nu mai pot de bucurie, zau :giggle: Cred ca asta se intampla doar cand esti convins ca mai ai de asteptat 2 ani ca sa vezi o floare si nu le bagi in seama, doar le uzi si gata :rofl:
vezi,claudia,iti povesteam de caerulea mea din primavara asta plina de boboci... :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daaaa...dar mie nu prea mi se-ntampla multe surprize de-astea placute, de obicei :rofl:
 

adite

Active Member
E foarte frumoasa floarea, Dane! E mare?
La mine, Alata a depasit 1 m si nu se ramifica, iar boboci nu cred ca am sanse sa vad anul acesta. N-ar trebui sa se ramifice?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
danero2004 a spus:
Bravo Dane!! Super!

multumesc , si la cat o bag eu in seama cu siguranta incearca sa mi capteze atentia :indragostit: dar stie ca o iubesc asa ca relatia e reciproca

:)
adite a spus:
E foarte frumoasa floarea, Dane! E mare?
La mine, Alata a depasit 1 m si nu se ramifica, iar boboci nu cred ca am sanse sa vad anul acesta. N-ar trebui sa se ramifice?
si la mine e mare , cam 1,5 m a ramificat de la fiecare nod de frunze dar am lasat doar 2 sa o pot desprinde la iarna de pe sera

Mariabt a spus:
Frumoasa rau Dane !!!
mersiiiii :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iaca si dovada ca Passiflora poate inflori din primul an de viata, din 5 plante rasarite din seminte in iarna, 2 au boboci mari si a 3-a am prins-o ca face si ea ceva miscari in acest sens ;-) Eu cred ca passiflorele specii nu sunt asa fitoase la inflorire, cred ca hibrizii se lasa mai mult asteptati...

Iat-o, e frumoasa, floare de circa 8 cm, un liliachiu bland si un parfum minunat :indragostit:

 
Sus