Parcuri in Bucuresti

cornelia

Fondator
Membru staff
# Parcul Bazilescu
# Parcul Bordei
# Parcul Carol
# Parcul Circul de Stat
# Parcul Cişmigiu
# Parcul Copilului
# Parcul Crângaşi
# Parcul Eroilor
# Grădina Episcopiei
# Parcul Filaret
# Parcul Floreasca
# Parcul Florilor
# Parcul Gării de Nord
# Parcul Giuleşti
# Parcul Grozăveşti
# Parcul Herăstrău
# Grădina Icoanei
# Parcul Ioanid
# Parcul IOR
# Parcul Izvor
# Parcul Kiseleff
# Parcul Moghioroş
# Parcul Morarilor
# Parcul Naţional
# Parcul Obor
# Parcul Pantelimon
# Parcul Plevnei
# Parcul Plumbuita
# Parcul Sfânta Maria
# Parcul Tei
# Parcul Tineretului
# Parcul Titan
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Parcul Tineretului
Alinuca a spus:
Parcul Herastrau
Alinuca a spus:
Parcul Cismigiu
Alinuca a spus:
Roxana a spus:
Am avut si eu ocazia sa-l vad. Este superb. la noi in Constanta nu exista asa ceva din pacate.
cornelia a spus:
Cu o suprafata de 17 ha, parcul Cismigiu se afla pe locul unei dumbravi cu lac formata de izvoarele ce curgeau dinspre zona strazii Stirbei. Acest lac este mentionat documentar de pe vremea lui Matei Basarab ca fiind "lacul negutatorului Dura" - bogat in peste, inconjurat de trestii si populat cu rate salbatice. In 1830 se hotaraste infiintarea unui parc dar spatiul mentionat ajunge in posesia oficialitatilor abia in 1845. Carl F. W. Meyer - peisagist german - incepe lucrarile de asanare si amenajare in acelasi an. Au fost adusi pentru parc aproximativ 30.000 de arbori si arbusti din localitati invecinate cu Bucurestiul. Plantele ornamentale au fost aduse de la Brasov si de la Viena. La 22 martie 1860 a fost inaugurata oficial dar aspectul actual i l-a dat un alt peisagist german - Fr. Rebhuhn. Numele provine de la titulatura celui care avea in grija cismelele din Bucuresti: cismigiu (din turca). Acest sef al alimentarii cu apa isi avea casa in preajma actualului parc, asa ca la inceput i s-a spus "gradina cismigiului" iar mai apoi doar Cismigiu.

In afara peluzelor policrome, parcul mai ofera si alte atractii:
- lacul pe care se pot face plimbari cu barca
- iarna lacul devine patinoar
- restaurante si spatii comerciale
- locul de joaca pentru copii
- rondul roman - o mica gradina in stilul clasic al gradinilor imperiului roman
- rondul scriitorilor (statui bust)
Parcul tei si Parcul Circului
Gabiuta a spus:
Nu stiu citi dintre voi au de curind pe linga Parcul Tei recent reamanajat.Cel din capatul bulevardului "Lacul Tei"
Este foarte frumos si curat.
Felicitari primarului sectorului 2 !A facut un lucru excelent.Nu,nu m-a convins sa-i fac publicitate :tavalit: dar trebuie sa-i recunosc meritele in a ingriji doua parcuri aflate in sectorul pe care-l conduce.
Teiul este dotat cu paza pentru a nu se intra cu biciclete sau ciini .Aleile sunt curate,ronduri cu trandafiri si flori .
Si Parcul Circului merita de mentionat.Si acolo amenajarile sunt facute cu gust.Primavara este o splendoare si o explozie florala pe care merita sa va duceti sa o vedeti.Iar lacul este plin de nuferi si mai ales de lotusi imensi cu flori roz...............
Primavara stiu ca este forfota cu muncitorii de la ADP pentru a se realiza ceea ce noi admiram cind trecem pe aceste alei.
Iata si doua exemple bune.
 

Claudiavis

Active Member
Eu sint foarte placut impresionata de ce s-a realizat in parcul IOR. S-a amenajat spatiul verde, s-au facut multe locuri de joaca moderne pentru copii... Recunosc, imi placea parca mai mult stilul "salbatic" la acest parc, insa deh, hai sa nu ma opun progresului, macar de data asta :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Parcul sufletului meu (din Bucuresti) este cel al Politehnicii. Am locuit 5 ani in apropiere, in intersectia Lujerului. Zi de zi imi scoteam acolo catelusa la plimbare. In acest parc mi-am facut prieteni de care imi amintesc mereu cu mare drag. Ne adunam intr-o mica gasca, fiecare cu cainele lui, mergeam pana in capat la iesirea spre Regie, cumparam biscuiti de la un chiosc mic, care sper ca mai exista, si apoi ne intorceam. Tot in acest parc am fugit prima data in viata mea de higheri si politie :tavalit: caci intr-o vreme ne interziceau accesul cu caini. Tot aici am trait niste furtuni de vara de neuitat, cu grindina si vijelie. Uneori megeam la Piranha la un suc sau la Shorley la o pizza.

In imagine e catelusa unei prietene.
 

kor3cvi

Member
Anul trecut a fost anul laleleor in toata tara. Cel putin in Cismigiu au explodat culorile, s-au pus zeci de mii de lalele. Cred ca anul asta va fi si mai bogat in flori, si vom avea toate parcurile extrem de colorate.
 
Sus