Parcul meu favorit

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu totii aveti un parc in care va place sa va plimbati din cand in cand - fie ca mergeti cu copiii la joaca, fie ca iesiti sa va plimbati cu role/bicicleta etc, fie ca doar vreti sa schimbati peisajul.
Deci - in ce parc va place sa mergeti? de ce? si poate ne aratati si poze...

In ceea ce ma priveste, parcul meu preferat ramane Herastraul pt ca e foarte mare, ai o groaza de lucruri pe care le poti face - alei pt role, gradinite laterale, terase, balonul copiilor, terenurile de tenis, etc - pt ca e usor sa parchezi masina prin zona si pentru lac.
Cand mai ieseam cu copilul in parc de multe ori mergeam in Gradina Icoanei sau in Parcul Ioanid pentru ca era aproape de gradinita unde o duceam...Gradina Icoanei arata destul de prost la vremea aceea, nu era foarte amenajata - apoi au inceput sa repare leaganele si au amenajat locul de joaca pentru copii, au reparat bancile si au deschis si terasa aia din fata teatrului Bulandra. O sa caut si poze poate gasesc ceva...

De cand m-am mutat in Ploiesti nu prea ies in parc, poate si pentru ca stam la casa si ca ne-am obisnuit atat de mult cu Bucurestiul. Rar, e adevarat, daca e sa ne petrecem o dupa-amiaza de week-end in parc, prefer sa dau o fuga in Buc - ne mai intalnim cu prietenii, mai iesim in parc, un film, ceva...
 

Aura

Member
parcul meu de suflet este I. O. R.( mai nou , numit parcul" Al. Ioan Cuza"). Imi place mult. Acolo am copilarit.Este un parc foarte mare si calduros, in sectorul 3. Parcul este impartit in doua parti mari de un lac mare si el.O parte a parcului estemai antropizata , cu multe alei, spatii de joaca pt copii, iar cealalta parte este mai salbatica, mai putin aranjata, s-au facut mai putine investitii.
E un parc deosebit si foarte ingrijit.Emana multa caldura.Sunt unele parcuri care iti dau impresia de cimitir...cum ar fi parcul Carol .Dupa parerea mea, mare , frumos,incarcat de istorie..acest parc ,dar parca prea linistit, prea putin vesel...ei, bine ..parcul I. O. R . te intampina cu multa caldura,cu rasunete de copii, cu pescarusi deasupra lacului, cu multi copaci, cu oameni care stau la taclale pe bancute sau care isi plimba patrupedele sau care merg pe role...in acest parculet e si un chiosc unde se face vata de zahar..
aaa, in parc , in timpul zilei, este difuzata muzica la pian (Clayderman )..sunt difuzoare sub forma de palnie ...asezate in copaci sau pe stalpi......in vara trecuta circulau prin parc vanzatori de inghetata pe biciclete din acelea ca in filme.Apoi, un ecosistem deschis ..fauna..este foarte speciala..in parcul acesta sunt si veverite...le zaresti in toate anotimpurile..pe lac sunt ratuste cu puisorii lor, pescarusi si broscute testoase...flora, nu am cuvinte...multi copaci...pomisori, trandafiri...
apoi..mai sunt si fantanile arteziene...locurile de joaca...
si Cismigiul imi place mult. Si Herastraul e deosebit... :D dar..dar..I. O. R. imi este cel mai drag si nu pentru ca este la 20-25 minute de mine...sunt sigura ca pe multi v-ar incanta, v-ar cuceri :D
uitati un mic clip cu pescarusii de care ziceam , toamna in parcul
I. O. R.
http://www.trilulilu.ro/libellule/b70293310f87cd
Aura
 
Sus