paraziți la orhidee

Kati

Active Member
Nu este nevoie de niciun tratament. Ai grija doar sa nu le uzi prea des, ajunge odata pe saptamana. Acei purici apar mai ales pe suprafata pamantului ghivecelor plantelor de camera, la orhidee nu am vazut pana acum. Cel putin la ale mele.
Ai grija sa nu lasi apa in ghivecele orhideelor fiindca s-ar putea sa putrezeasca radacinile.
 

anisoara1969

New Member
Nu este nevoie de niciun tratament. Ai grija doar sa nu le uzi prea des, ajunge odata pe saptamana. Acei purici apar mai ales pe suprafata pamantului ghivecelor plantelor de camera, la orhidee nu am vazut pana acum. Cel putin la ale mele.
Ai grija sa nu lasi apa in ghivecele orhideelor fiindca s-ar putea sa putrezeasca radacinile.
Bună Katy. Multumesc mult pentru sfat nu as vrea sa le otravesc cu insecticide nu știu cum au apărut acești purici ,am orhidee de 6ani și nu am văzut așa ceva le ud în fiecare duminica și chiar dacă rămâne apa în vas nu ajunge la ghivece iar în camera unde le țin nu am alte flori în apropiere
 

Kati

Active Member
Cu placere :)
Si mie mi se pare ciudat ca orhideele sa aiba pureci saritori. Cel mai probabil ai putea scapa de ei daca nu ai lasa niciun pic de apa in vas dupa ce ai udat orhideele.
 
Sus