Paradis Verde: Furnizor de pomi fructiferi

gabrielais

Active Member
pomi si trandafiri

http://www.paradisverde.ro/
ia uitati ce am gasit...
sambata am cumparat de aici niste trandafiri superbi: sanatosi si mari; domnul Groza este foarte amabil; din pacate nu mai avea Angela, care ma interesa in mod deosebit..
 

cristinaf

Well-Known Member
Si eu vroiam sa cumpar Angela de la ei. :cry:
Dar, daca stau si ma gandesc mai bine, la pretul asta pot sa-l cumpar si de la Lottum, tot aia e... :mrgreen:
 

anasstasia

Active Member
Sint foarte scumpi. Eu nu as cumpara trandafiri de la aceasta firma avind in vedere ca gasesc aceleasi soiuri la sume muuuult mai mici.
 

gabrielais

Active Member
eu nu-l vazui la lottum ca il luam..dar deh..in graba mare multi n-am vazut..asa e , este cam scump la domnul, dar cel putin ce am luat eu merita-am fost personal la pepiniera...i-as fi luat pe toti acasa.. :rofl:
 

gabrielais

Active Member
anasstasia a spus:
Sint foarte scumpi. Eu nu as cumpara trandafiri de la aceasta firma avind in vedere ca gasesc aceleasi soiuri la sume muuuult mai mici.
fiecare face alegeri..eu de exemplu am cumparat 4 ani la rand westerland..de la diferiti furnizori si nu s-a prins; asa ca am decis sa il iau de la domnul ; eu personal nu caut plante ieftine..caut plante sanatoase, viguroase; eu prefer sa dau 30 lei pe un trandafir scos din pamant atunci, cu ramuri verzi, groase si sanatoase decat sa dau 4 lei pe o uscatura care sa nu se prinda, sa raman cu locul gol in strat si sa ma umplu de nervi;
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
va rog frumos nu mai puneti linkuri cu trandafiri ,ca iau razna :rofl: ca faliment am dat de mult :tavalit:
 

gabrielais

Active Member
n-am rezistat sa nu va arat si voua..eu am luat-o razna de mult si am pus gand rau gazonului... :rofl: il voi inlocui cu trandafiri cand nu voi mai avea loc :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt de acord cu Gabrielais in privinta achizitiei de trandafiri si nu numai. Numai cand ma gandesc la efortul de a sapa groapa, a cara mranita, pregateste pamantul de pus in groapa, planteaza, musuroieste si primavara...totul mort :evil: Imi vine sa omor pe cineva :mrgreen:
 

anasstasia

Active Member
Eu am cumparat de la Hobby garden cu 4 lei (trandafiri pe care ii au si cei de la aceasta firma). S-au prins toti si au crescut frumos. Este adevarat ca este o optiune cu privire la locul de unde sa-i cumperi si citi bani sa dai pe ei. Nu intodeauana daca e scump e si mai bun.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anastassia, asa e, nu tot ce e scum e si bun, dar prefer un furnizor care sa-mi garanteze calitatea produsului si faptul ca planta aia e exact ce am comandat eu chiar daca pentru asta dau un ban in plus. Eu sper sa nu mai cumpar niciodata un butas cu radacini cum au cei din supermarket, de multe ori e chiar noroc ca se prind.
Eu nu sustin ca toata lumea trebuie sa cumpere trandafiri scumpi, a mea e o alegere personala in urma experientelor avute. Mai exista si un alt aspect, in Ro nu exista producatori de OGR sau englezesti, asa ca n-am alta alegere decat sa cumpar de pe extern si preturile sunt cele care sunt. :mrgreen: Sigur ca daca ar fi in Ro un producator serios, care ar vinde la jumatatea pretului din UE as lua de aici, nu-s nebuna sa arunc banii doar din fandoseala, sa ma laud ca am trandafiri scumpi :(
 

anasstasia

Active Member
Claude, dar eu nu vorbesc de trandafiri englezesti. Si eu am cumparat de la sirb si stim cum a iesit povestea aceea.
Dar sa dau 30 lei pe Imperatrice Farah cind am cumparat-o cu 4 lei de la Hobby garden si a iesit ce trebuia.....Ma opresc, ca pare ca fac reclama gratuita si nu este cazul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, ai si tu dreptate.
Cat priveste cei e la sarb...nu stiu ce sa zic...am comandat si eu in toamna de la el, i-a trimis la sfarsitul lui decembrie, ai mei au stat toata iarna in beciul cuiva, in nisip, persoana mi i-a trimis in aprilie, s-au pierdut pe drum si au ajuns dupa doua saptamani, dupa jumatatea lui aprilie...as fi jurat ca nu se prinde niciunul si s-au prins absolut toti Desi erau micuti si firavi...Cred ca mai depinde si de plantare si, cea mai mare calitate a acelor butasi au fost raacinile. In viata mea nu am vazut radacini asa bine dezvoltate la un butas cumparat in Ro, aveau lungimea intre 40 si 50 cm, cu multe radacini subtiri, exact cele de care are nevoie, in primul rand, butasul.
 

anasstasia

Active Member
Exista o suma minima ce trebuie comandata? Ca eu nu am vazut. Vad ca trimit prin curier, adica este scump.

Pe mine ma interesa doar Westerland, deci nu se merita (pentru mine).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur sa avem o opinie a cuiva care a cumparat de la ei. Eu am pus link-ul pentru ca, citind articolele de pe site, am gasit informatii corecte, par profesionisti.

Ca informatie noua, am citit o recomandare a lor ca pomii sa fie plantati cu punctul de altoi orientat spre nord, e prima data cand aud asa ceva si m-am intrebat care e logica...singura chestie care imi vine in minte e ca punctul de altoi sa fie oarecum protejat de razele directe ale soarelui in orele fierbinti ale zilei... :? Voi ce stiti?
 
pai asa au fost plantati prima data , pomul si-a format o anumita vascularizare in functie de orientarea magnetica si soare
 
Sus