Parade

Ariana

Member
Anul acesta am cumparat Parade ca sa-i tina companie in acelasi ghiveci unei clematite. L-am cumparat online de la sweet garden, sper sa fie ceea ce scrie pe eticheta. In pozele voastre pare un trandafir foarte frumos si acelasi lucru am citit si in descrierea lor ca este un trandafir parfumat.
anasstasia ce frumos este Eden Roses in pozele tale!!!
 

gabrielais

Active Member
Sincer nu stiu ce succes o sa ai cu el in ghiveci...este un monstru....creste foarte mare si face tijele foarte groase, inflexibile si pline de spini foarte mari...in rest da, este parfumat dar moderat, este frumos, rezistent la boli, la ploi si arsita...il recomand dar plantat in gradina si sprijinit pe o arcada zdravana:-D
 

Ariana

Member
Ghiveciul in care l-am plantat este defapt un tomberon de 60 de litri pe care l-am cumparat de la Dedeman si il folosesc pe post de ghiveci. Pretul era mai decent decat la orice am gasit la sectiunea de ghivece. Ma gandesc chiar sa le dau o culoare cu sprei special pentru plastic.

20160317_105020.jpg
L-am gaurit si am pus pietris special pentru drenaj are adancime mare, special pentru ca radacina sa se dezvolte linistita. Crezi ca va creste mult mai mult decat este butoiul?
 

adrianam

Well-Known Member
Pentru plantarea in ghivece se preteaza mai bine trandafirii de talie mai mica, ce nu dezvolta radacini prea mari si pot fi mai usor tinuti sub control.
Eventual si din cei cu mai putini tepi, mai ales ca pare destul de ingusta terasa.
 

Ariana

Member
Multumesc mult pentru recomandare. Cred ca mai am timp sa-l mut pe cel catarator la livada. Desi mi-ar place tare mult sa-mi acopar cu un trandafir catarator usa de la balcon.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai atunci orienteaza-te spre ceva cu o dimensiune acceptabila, nu prea spinos si cu lastari flexibili...primul care imi vine in minte ar fi Snow Goose de la David Austin...
 

Ariana

Member
Am mutat trandafirul si clematita in ghiveciul definitiv. Pana la urma am decis sa pastrez trandafirul anul acesta pe balcon. Am speranta ca va acoperi teava ce urca pe bloc si va acoperi frumos coltul acela de balcon. Pana sa faca el ramuri puternice si tepi seriosi sper sa supravietuiasca copilului mic si mult mai nazdravan. Ieri i-a rupt un mugure. Astept razbunarea trandafirului :).
20160409_070016.jpg
 
Ultima editare:
Sus