Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei" - partea a doua

yo_man

Active Member
Și în kaufland mai aduceau... Anul ăsta nu știu ce s-a întâmplat ca văd ca în toate magazinele cam bate vântul la capitolul plante..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga mi-e ca infloreste an de an. O sa ma uit in istoric sa vad de cat timp o am, cel putin de 4-5 ani; am cumparat-o de la un supermarket obisnuit din Austria si in fiecare an reinfloreste o singura data, cam in perioada asta, mereu cu mai multi boboci care se deschid treptat

WP_20151102_001.jpg
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am cerut azi o oferta de papucei la furnizorul meu de flori pentru aranjamente florale, furnizor care aduce si plante in ghiveci. Imi poate aduce tavita de 6 plante (dintre care 1-2 vreau si eu), culori mixate, la 55 lei/buc. E cineva interesat? pentru ca nu pot sa comand mai putin de 6 ghivece...
Dati un semn daca mai vrea cineva, va rog
 

MASCHA

Active Member
M-ar interesa o buc papucel clasic,ca cel din poza ta,am avut unu de care eram tare incantata,pina cand l-am omorit datorita udarii excesive.
Ce inseamna culori mixate?
 

Daniela Dany

New Member
Și eu sunt interesata de achiziția unor papucei.unde pot vedea ce oferă ?presupun că la primăvară se face comanda.:).
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asa arata papuceii. Mai am doi disponibili asa ca dati un semn daca cineva vrea.
Am vorbit sa-mi mai aduca daca gaseste si alte culori

WP_20160116_002.jpg
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sigur, unul e al tau. Imi zici tu cand sa-l trimit - ideal ar fi fost sa-l ia cineva daca ajunge prin Bucuresti...
Iti scriu MP, @MASCHA
 

MASCHA

Active Member
S-ar putea sa-l iau din Bucuresti,dar sa-mi spui cum si da-mi contul sa-ti trimit banii.
Furnizorul tau nu poate face rost si de Zygopetalum sau Catleya,inainte aducea Baumaxul orhidee deosebite,dar de cand l-a preluat Leroy Merlin este un dezastru total in ceea ce priveste partea de gradina.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Al tau e pus de-o parte. A ramas ca ma anunti cand sa-l trimit -da-mi un semn si pregatesc coletul
 
Sus