Papaveraceae

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Macii
Maci de gradina sau de cimp.
Macul de gradina(Papaver somniferum) planta ierboasa,anuala cu radacina fusiforma.Florile albe,galbui sau alte culori decit rosul. Macul de cimp(Papaver Rhoeas)se deosebeste de macul cultivat prin perositatea pronuntata ce o prezinta pe frunze si tulpina, prin dimensiunile mai reduse ale florii si prin culoare care este rosie. Daca de la macul de gradina se culeg semintele atit pentru uz alimentar cit si pentru cel medicinal (si nu numai :wink: :!: ) la cel de cimp se culeg petalele care se usuca si care se folosesc in medicina pentru proprietatile sale sudorifice,emoliente si calmante.

Rostopasca sau negelarita (Chelidonium majus)
Planta ierbacee anuala cu frunze penate si flori galben aurii.Fructul este o capsula lineara. Planta intreaga contine un lapte galben-portocaliu,acru si toxic. Creste salbatic pe linga ziduri,in general in locuri umbroase si umede. Herba Chelidonii(planta fara radacina) se aduna in ajunul infloririi si se foloseste in medicina in afectiuni hepatice in mod special .Cura de ceai de rostopasca reprezinta un adjuvant in afectiunile biliare. Inainte vreme taranii foloseau sucul plantei pentru combaterea negilor.De aici si denumirea sa populara de negelarita.

Fumarita sau fumul pamintului(Fumaria officinalis)
Planta anuala,ierboasa cu frunze imparipenate cu segmente lanceolate.Florile rozee ori purpurii sunt dispuse in raceme teminale ,laxe.Fructul este o silicula mica. Se aduna in timpul infloririi si se usuca la umbra. Componenta importanta a ceaiurilor depurative si de tonifiere. In medicina populara se folosea in bolile de piele, ficat si a asa numitelor "bube dulci" la copii.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
din experienta va spun ca substranta galben-porticalie ce iese din frunzele sau tulpina de rostopasca ajuta la tratarea negilor. acestia pur si simplu se vor retrage si vor disparea.
de regula creste in locuri umbrite, putin umblate (in spatele caselor, cimitire). bunica mea a resuit sa creasca pe balcon un exemplar transplantat din mediul spontan.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am incercat de vreo doua ori o astfel de transplantare dar nu mi-a reusit. :( Banuiala mea este ca planta trebuie luata cu radacina mai mare. :?
 

estrella

Member
Semintele de mac care se vand la pungute pentru cozonaci si alte produse de patiserie se pot folosi la semanat in gradina?
Sau sunt deja prajite si nu mai merg?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sunt persoane care au semanat din acestea de care spui tu si au aparut plantutele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
estrella a spus:
Multumesc, incerc si va anunt! :) daca am avut "succesuri"..
In mod sigur semintele de mac din comert nu sunt prajite, asa ca poti semana! :) Doar sa nu nimeresti unele vechi de cand lumea! Poate pui de-un cozonac, pe urma, la recolta :)
 

estrella

Member
Macar de ar fi si asa, tot ar iesi ceva, un cozonac cu coaja subtire si cu fff mult mac fiert in lapte cu zahar mult si arome....
Oricum incerc, vedem noi ce iese! :idea:
 

mirela06

Active Member
Eu am luat intr-un an de la un magazin de artizanat, un aranjament cu tot felul de plante uscate si ciudate printre care si niste capsule de mac enorm.
Mergind cu ele, am auzitl zgomotul semintioarelor.
Acasa am ”sacrificat” o capsula si am avut surpricza sa gasesc f.f. putine semintele. Le-am cautat un loc la soare si semanat.
Spre surprinderea mea au rasarit, dar nu am avut norocul sa le vad frumusetea deoarece a avut cine sa mi le culeaga si sa le dea la gainile ei :cry: .
 

estrella

Member
Doamne Mirela, dar din mana ta oricum iese aur.
Iti urmaresc de mult pozele minunate si esti ca o zeita pentru mine.
Apropo, nu ai niste ricin in raiul tau? Caut de mult sa cumpar si nu gasesc...
 

estrella

Member
Nu am avut succes cu macul din semintele cumparate pentru cozonac, in schimb mi-au iesit in gradina spontan, inca din luna mai o gramada de maci, le voi recolta capsule cu seminte dar nu stiu cand, in ce luna...
Cred ca prin august?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar daca le recoltezi semicoapte (poti si acum fara probleme daca sunt bejulii maciuliile ) si le pui in ziare la uscat ele devin viabile.De ani de zile asa le string si ies cu nemiluita.
Rasar usor si fara efort.Chiar daca maciuliile nu sunt complet coapte si le arunci intregi pe pamintul din gradina anul urmator ai invazie de maci.
Cele de plafar pentru umplutura de prajituri e posibil,desi nu prea cred :? ,sa fie tratate.....Eu am aruncat in fata portii si au iesit.
 

estrella

Member
Draga Gabiuta,
Probabil ca le-am pus tarziu.
Imi aduc aminte ca dupa o saptamana de la sadirea semintelor am vazut maci rasariti prin curte si in afara ei din flora spontana.
Sau poate ca le-am sadit prea adanc.
Asta e boala mea, adancimea, plantez prea adanc.
Am diverse maciulii acum, de la verde praz pana la culoarea castanei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Culoarea castanei !!!Perfect.........Si daca nu te grabesti poti sa mai astepti ca le ia vintul cind sunt foarte coapte.Dezavantajul este ca nu sti unde vor rasari.
Ele pur si simplu "se asaza" pe pamint.Nu in pamint,da?Succes!
 

estrella

Member
Inseamna ca aici a fost greseala, trebuia sa le presar la suprafata solului.
Multumesc pentru invataminte!
 

Simina

Active Member
Aura a spus:
..o sa credeti ca nu le am pe toate(asa o fi)...dar ma risc si va spun ce m-a mai dus azi mintea...am pus la germinat...seminte de mac....mac din acela care punem la prajiturici....exact din punga care puneam la prajituri...am luat o parte si am pus in pamant....o iesi ceva? :)
Aura
Mnina a spus:
Cu mac nu am experimentat,insa am avut bucuria sa vad cum a incoltit bobul si feniculul,din cele cumparate din magazin alimentar.
gabiee a spus:
bunica mea in fiecare an ( pana acum vreo 2-3 ani , ca acum nu mai poate saraca ) semana mac , nu din acela din punga , ci din productia proprie :D
ar trebui sa rasara si acelea din punga , ca nu cred ca sunt tratate , eventual spalate si uscate - asa facea si ea - le spala , le usca la soare
dar in apartament nu cred ca vei avea productie de mac - plantele mature sunt mari de 1- 1.5 metri
v.cristina a spus:
daca nu este prajit cel mai bine este sa-l semeni in gradina ...oricum observ ca esti pusa pe treaba nu gluma :mrgreen:
Aura a spus:
Lume, lume...mi-a incoltit macul! :)
...acum lasand tonul de gluma la o parte, va spun ca se poate...macul mi-a incoltit.Nu stiu daca se va o dezvolta o plantuta, dar macar s-a dezlegat o enigma....nu-i ,domne ,prajit! macul care noi il punem la prajituri nu-i prajit...altfel nu ar fi incoltit.....el era bobite..rontunde si micute..acum s-au alungit si seamana cu niste viermisori...din care sta sa iasa un firulet alb...la unele chiar a si iesit...mai este o problema, am pus cam multa apa la inceput...si a incet sa se prinda putintel mucegai.... :D
..va dau si link la o foto a macului, fotografia este destul de neclara, este facuta la lumina becului, acum la 24:00 ...noaptea....sunt prea obosita sa o mai pot prelucra...corecta in vreun program...pt a fi mai clare...si chiar daca m-as stradui nu cred ca as putea face mare lucru..detaliile sunt mici...si pe fond negru...
Cu bine,
Aura
aleynad a spus:
:) dupa cum se pare, Aura, o sa ajungi sef la experimente :clap:
Eu intotdeauna am banuit ca macul pentru prajituri nu e prajit :wink:

Deci? Care e urmatorul experiment, Aura?
alfa a spus:
Bravo Aura! :) Acum ca a incoltit ce ai de gand sa faci cu el :? Nu cred ca-i place in ghiveci si in apartament ... cu atat mai putin.
Aura a spus:
...ce o sa fac cu macul? nu stiu...ma gandesc sa tai fundul la capacul de iaurt in care l-am pus...si sa-l transfer intr-o jardiniera....cand l-am plantat nu l-am pus intr-un ghiveci sau pahar de unica folosinta , ci intr-un capac de la un pahar de iaurt sau smantana....
...cat despre experimentele celalalte...daca nu-i cu suparare...o sa fac un topic pt fiecare...am plantat ananas ( imi era dor de el)...si curmali..si bobite de naut...
Sa aveti o zi minunata. :D
Aura
IZA a spus:
:) Foarte interesant!
Nu cred ca vor suporta transplantarea . :( In apartament nu au conditiile necesare dezvoltarii normale.
Aura a spus:
...nu credam ca din semintele incoltite de mac...vor rezista firisoarele iesite...sunt atat de fragile...dar uitati ca s-au incapatanat sa mai traiasca spre bucuria mea...stiu ca le voi pierde cat de curand...prea sunt fragile....dar totusi, sper sa se intample o minune...
Aura
http://gardenbreizh.org/photos/Aura/photo-304336.html
Aura a spus:
am pus mac de doua ori..si de doua ori au incoltit..au rasarit....si de doua ori au murit....probabil ca in gradina le-ar merge mai bine....
Aura
presco a spus:
Aura mi-ai dat o veste buna. :D
Am incercat si eu de vreo doua ori cu mac dar nimic, asa ca te rog sa-mi spui de ce firma e comercializat macul? Macul trebuie semanat direct in gradina pentru ca nu suporta transplantarea. Din cate am inteles trebuie semanat la suprafata solului caci semintele de mac au nevoie de lumina pentru a germina.
Gabiuta a spus:
Pur si simplu se arunca pe pamint.Cel mai bine toamna se efectueaza operatia asta.
Presco ia seminte de la orice plafar daca nu vrei din cel peren oriental.
iogamac a spus:
si eu am semanat mac din cel luat de la magazin alimentar...mi-a ramas de la cozonaci...si mi-au iesit niste maci MOV....frumosi, nevoie mare, dar au cedat la o furtuna...oricum anul urmator au iesit catva...mai putini.
claude a spus:
In stratul unde am capsunii erau de pe vremea bunicii niste maci, care se insamanteaza singuri de o gramada de ani. Primavara evit sa calc sau sa sap in zona unde stiu ca erau anul trecut, pana cand rasar din nou...Nu stiam ca au nevoie de lumina ca sa germineze, pentru ca eu sap intotdeauna capsunii toamna, deci nu stiu ce seminte de mac mai raman pe la suprafata, da' se vede ca pana acum s-au descurcat :D
Aura a spus:
nu am renuntat asa usor ...si acum doua zile am pus iar mac..a rasarit si l-a intrecut pe cel dinainte...
din greseli invata omul..am procedat altfel acum..am pus putina scortisoara....sa nu-l mai ucida mucegaiul...si am dat si mici gauri in folia cu care am acoperit paharul....
ia uitati-i pe voinicii mei

http://libellule.sunphoto.ro/mac_de_prajituri/12449120
:D
Aura
claude a spus:
tudose_al3xandru a spus:
Aura, mai traiesc macii tai? Am facut si eu rost de o capsula cu seminte uscate. Sa le pun la toamna direct in pamant?
Nu sunt expert in maci, dar eu cred ca ai putea sa pui si in gradina cateva seminte si sa pastrezi cateva si pentru primavara, asa, ca asigurare! :wink:
Gabiuta a spus:
Alexandru arunca-le ACUM in gradina.
tudose_al3xandru a spus:
Le voi arunca prin gradina din fata blocului :D pe margine. Mai pastrez pt orice eventualitate cateva. Multumesc pt sfaturi!
Aura a spus:
Eu aveam mac de la prajituri.O parte au murit , o parte au rezistat. Cei care au supravietuit i-am dat unei colege care locuieste la curte. Au rezistat cand i-a mutat din paharut in gradina.Ce s-a mai intamplat cu ei...nu stiu, desi tare sunt curioasa.Te-as sfatui sa-i plantezi direct in gradina.Spor! :D
Aura
 
Sus