papadia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: vrei sa semeni?Cred ca in citeva luni nu vei mai avea loc de clematite si te vei duce cu tractorul sa destelenesti pamintul pentru trandafiri si alte plante.
Inteleg ca e f.f.f. sanatoasa si face piciorul mic :mrgreen: dar ....in general se incearca sa se scape de ea :D
De la bunica mea (sec. 12 :rofl: ) stiu ca se culege pentru salate pina sa apara tija florala.O fi?N-o fi?
Eu personal ti-as recomanda sa scapi de gindul semanatului :D
 

anasstasia

Active Member
Eu ziceam ca arata frumos si ca asa poate mai scap de buruieni, sa inteleg ca imi iau o pacoste pe cap? Veretregn m-a cam speriat Gabiuta, ma informez si daca o sa ma hotarasc, o sa apelez la tine. Multumesc frumos :hug: :hug: :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu te sperii iti spun numai ce o sa patesti.Asteapta si alti posesori de gradini sa vezi ce iti comunica .
EA ,PAPADIA ca planta este considerata o buruiana :) .Cu stil ce-i drept dar buruiana.Stii cum se numeste in popor?Stii ce radacina are? :aoleu:
 

anasstasia

Active Member
Stiu cum se numeste in popor :oops: Radacina nu stiu cum este, dar la felul in care o spui......imi cam trece sa plantez papadie prin curtea mea :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anasstasia, vrei sa spui ca tu nu ai papadie prin curte si gradina? :eek: Iar la mine mai e putin si imi inghite si iarba din gradina :x
E simpatica inflorita, sa iesi dimineata sa vezi florile alea galbene, luminoase, ca niste beculete in iarba, dar e invaziva rau- cel putin la mine- si nu te mai scapi de ea in veci, eu am scos odata una cu radacina de 40 cm :evil:
Mai bine orienteaza-te la ceva trifoias, ma gandesc :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici nu vreau s-o vad, ca la mine in curand sufoca iarba asa rau s-a inmultit :x Am metri patrati plini doar cu papadie si nimic altceva :cry:
 

ghia_don

Active Member
Eu o scot din iarba fara sa las urme..bag hirletul vertical linga tufa de papadie, aplec un pic de coada pina se disloca radacina, apoi trag de baza plantei care iese usor ..Scot hirletul usor fara sa intorc brazda de pamint si calc un pic pe locul acela...nici nu se cunoaste ca a fost vreo papadie acolo.
E buna ea, dar nu imi place nici mie sa iasa unde nu trebuie..Si mai ales nu trebuie lasata sa faca tije, ca dupa aceea chiar daca le rupi si le arunci, au puterea sa duca floarea pina la maturitate si sa coaca si semintele..
 
Sus