papadia

tzushuca

Member
mymo a spus:
Ajuta si la slabit? :eek:
Si eu ca proasta le scoteam si le aruncam la gainile vecinului :( in loc sa mai dau eu jos din slaninute.
ajuta la slabit daca maninci numa de alea
:rofl:
am glumit
radacina de papadie pusa la uscat e excelenta pt slabit (ceai)
 

isabella

Active Member
Ce de ponturi pe aici :eek: , abia astept sa gust si eu frunze de papadie, nu stiam ca sunt comestibile, am mai invatat ceva util astazi :D
 

nutilepadat

Active Member
Eu de 3 ani in fiecare primavara fac cura cu frunze si "bete" de papadie.Inainte de fiecare masa cu 30 minute mananc 10 frunze sau 10 "bete"(sunt alea cu floarea in varf :rofl: ) .Cura aceasta o fac timp de 3 saptamani.Nu fac salata le servesc asa natur :) .Prima data au fost mai amare dar acum sunt floare la ureche cand ma gandesc ce bine face la sanatate
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am terenul de vreo trei ani si nu stiu ce s-a plantat inainte acolo. Dar am papadie din belsug. Nu e nici un pericol sa o consum? Ca auzisem si eu ca e buna, dar parca imi era nu stiu cum sa o mananc.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Asa o sa fac. Si o sa-i dau si sotului meu, poate asa nu o sa-mi mai ceara tot timpul sa-i fac salata. :rofl:
 

irinabv

Active Member
Moderator
E buna si salata dar cand imi cere sa-i fac la 12 noaptea parca nu mai e asa haios :eek:f: Asa ca mai bine ma duc in gradina si culeg 5 fire de papadie decat sa stau sa spal foi de salata si sa curat fire de ceapa si usturoi. Si pt. ca sunt sigura ca o sa refuze ideea cu papadia n-o sa-mi mai ceara nici salata :tavalit:
Si vorbind serios, sa inteleg ca papadia se mananca singura, fara sa fie amestecata cu alte vegetale: salata, ceapa verde, usturoi?
 

tzushuca

Member
nutilepadat a spus:
Eu de 3 ani in fiecare primavara fac cura cu frunze si "bete" de papadie.Inainte de fiecare masa cu 30 minute mananc 10 frunze sau 10 "bete"(sunt alea cu floarea in varf :rofl: ) .Cura aceasta o fac timp de 3 saptamani.Nu fac salata le servesc asa natur :) .Prima data au fost mai amare dar acum sunt floare la ureche cand ma gandesc ce bine face la sanatate
felicitari draguto
si eu iau cate un pumn de frunze si le rod asa cum sunt
da am zis ca nu va spun ca sa nu sochezzzzzzz
 

mirela06

Active Member
Pai eu am terminat cu papadia vecinei :rofl: I-am cerut mereu pt ca o avea frumoasa si ce sa faca cu ea! Iepuri nu are, pasarile mofturoase asa ca am ramas eu care o mai scapam de ele . Am combinat-o cu frunze de salata. Este minunata. Azi cind am privit, socrul ei a sapato si nu mai are. :cry: Cred ca a facut-o intentionat ca el nu o minca si eu cu ochii pe ea :rofl:
 

ghia_don

Active Member
carmenn a spus:
Sper sa nu mai fi existat un topic cu aceeasi tema, eu nu l-am vazut.
Stiti cumva proprietati ale papadiei ?
Cand poate fi consumata, cum trebuie recoltata?
Am gradina plina de papadie. Am sa culeg oricum cateva frunze mai tinere, unde n-a apucat sa infloreasca sa prepar o salata, stiu ca e buna, insa nu mai tin minte exact la ce.
Vreo reteta , ceva ?
ghia_don a spus:
Frunzele de papadie au un continut bogat in vitamine, mai ales B si C ( de 3 ori mai multa vitamina C decit lamiia). Se consuma ca salate in curele de primavara. Dar cea mai eficienta este radacina de papadie care contine colina si fitosteroli care activeaza producerea bilei, accelereaza diureza, opreste formarea calculilor, accelereaza metabolismul.
In gastrite, hiperaciditate, afectiuni hepatice se fac cure de 4-5 saptamini, cu intrerupere de 1-2 saptamini: 1-2 lingurite de radacina de papadie, se fierb 3 minute in 200 ml apa. Dupa 15 min se strecoara. Se consuma dimineata si seara cite o ceasca.
Pentru eliminarea calculilor renali de dimensiuni mai mici: ceai din 2 linguri de frunze de papadie care se fierb in 1500 ml apa timp de 3 min, dupa 15 min se strecoara, apoi in stare calduta pe nemincate se consuma toata cantitatea in timp de 15-20 min.
Perioade optime de cules: frunzele de pus la uscat se culeg inainte de inflorirea plantelor, intre orele 12-15 in zile insorite, iar radacina se stringe la inceputul perioadei de odihna (octombrie- noiembrie)
( din cartea "Farmacia naturii" de dr. Andor Olah)
 

valentyna

Member
pana acu n-am gustat -o dar poate o incercam.noi consumam spanac,salata,patrunjel,marar,bob din belsug;ai mei mananca f multa salata;eu tre sa asigur tot timpul frunze in gradina pt salata
 
Sus