Pamela Jackman

anasstasia

Active Member
Face parte din grupul alpina, grupa 1 de taiere (adica nu se tunde :D ). Se spune ca face multe flori. Infloreste in lunile aprile-mai, o singura data pe an.

Eu am cumparat-o anul acesta. Are mai multi boboci, 9 la numar, care au tot crescut iar unul e pe cale sa se deschida.
Vreau sa ii schimb ghiveciul, insa astept sa ii treaca florile.
Imi pare rau ca nu am poze cu ea inflorita, insa sper sa fie persoane care sa ne arate poze cu ea.

http://anasstasia.sunphoto.ro/clematis_pamela_jackman
 

ghia_don

Active Member
Am luat-o si eu, special ca s-o "impletesc" cu clopoteii galbeni ai Tanguticii...dar mi-am dat seama ca nu au aceeasi perioada de inflorire :( ..
Acum..daca am luat-o , am luat-o....o voi suporta si pe ea :)
 

fixpix

Active Member
ghia_don a spus:
Am luat-o si eu, special ca s-o "impletesc" cu clopoteii galbeni ai Tanguticii...dar mi-am dat seama ca nu au aceeasi perioada de inflorire :( ..
Acum..daca am luat-o , am luat-o....o voi suporta si pe ea :)
Pai asa... vei avea o perioada mai LUNGA de inflorire. Sau inflorire... REPETATA :rofl:
 

ghia_don

Active Member
A inflorit :)
si inca nu m-am hotarit unde s-o plantez :?
Ma tot foiesc prin gradina si imi fac planuri de plantare pentru toate clematitele pe care le-am achizitionat...spun gata, locatie finala...dar dupa un timp imi vin alte idei si o iau de la capat cu planurile :rofl:
Sper sa nu le vad pe toate inflorite pina le gasesc locul definitiv...
 

adrianam

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Ma tot foiesc prin gradina si imi fac planuri de plantare pentru toate clematitele pe care le-am achizitionat...spun gata, locatie finala...dar dupa un timp imi vin alte idei si o iau de la capat cu planurile :rofl:
Sper sa nu le vad pe toate inflorite pina le gasesc locul definitiv...
Tot din aceasta cauza, am pus trei clematite in ghivece mari, cu gauri destul de mari in partea de jos, pe care le-am ingropat in pamant. Daca in vara aceasta nu-mi plac cum se comporta, la anul le voi schimba locul. Sper sa le mearga bine in ghivece.
 
Sus