Pamant turba

radu

Member
Ce ma sfatuiti - pamantul original al plantelor nou achizitionate gen: Yuca, Dracena si Camelia e format din bucati de turba care se usuca foarte repede la suprafata si nu-mi pot da seama cat e de umed la baza ghiveciului.Si mai mult cand le ud parca se scurge toata apa ca intr-o sita ! Daca il schimb cu unul special sau adaug la suprafata celui original tot n-o sa stiu ce e la baza . Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa-l schimb daca trabuie ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Yucca si Dracaena - nu le trebuie pamant care sa retina foarte multa apa dar si daca le uzi prea des, solul saraceste in minerale (le spala apa de udare!).
Camelia - are nevoie de pamant special pentru acidofile si sa ai mare grija la drenaj (pietricele la baza ghiveciului).
 

radu

Member
Pai asta e toata problema ca pamantul "original" al Dracenei si al plantei Yucca retine foarte multa apa si se usuca dupa udare la aproape 2 saptamani fiind format din bucati mari de "turba" ! Ce pamant credeti ca e ? Ce sa fac , sa le schimb pamantul cu unul normal din florarii ?Si daca da cum procedez sa scap de pamantul vechi ? Ca de udat tb. sa le ud si mi ca
umiditatea mare din sol o sa le dauneze !
 

Fleur

Active Member
Le scoti din ghiveci cu tot cu pamant dar dupa ce s-a mai uscat pamantul si apoi cu un cutit tai de jur imprejur pamantul pe o grosime de 2-3 cm. Scuturi apoi cu mainile pamantul de pe radacini cat de bine poti si o plantezi apoi in pamant proaspat. E bun pamantul unguresc Florasol sau poate gasesti special pt plante verzi dar mai adauga-i si ceva nisip.
Eu imi dau seama de cat de ud e pamantul dintr-un ghiveci dupa greutatea lui. Asa ca atunci cand am dubii pun mana pe ghiveci si-l ridic de jos si-mi dau seama cat de uscat e pamantul.
 

radu

Member
O intrebare: dupa cat timp isi pierde turba proprietatile acide ? Ca am 2 Anthurium la care nu le-am schimbat pamantul de la achizitionare, adica de 6 luni pe motiv ca erau inflorite, si ma gandeam daca nu e cazul acum sa le pun ingrasamant lichid pentru plante acide care sa scada valoarea Ph-ului. Ce ziceti ?
 
Sus