Pamant si mai ce ?

Sash

Active Member
Am vazut ca in lista preferintelor florimo si florasol ocupa lucurile "fruntase", insa banuiesc ca nu il folositi in forma "pura" la toate tipurile de plante pe care le aveti. Vreau sa va intreb ce mai adaugati sau cu ce il combinati in functie de tipul plantei - de ex. la violete, hibiscusi, palmieri, cactusi, suculente etc.
 

yca

Member
pai nu stiu cum sa ma exprim............. in apa cu care se uda florile se pune un ingrasamant si se mai aduga perlit?La unele flori?
 

byby_anka_w

Member
yca draga,perlitul sunt niste granule care fac pamantul mai,sa zic pufos,mai aerat(nici nu stiu sa explic :) ).deci nu are nicio legatura cu ingrasamantul lichid pus in apa
 

Fleur

Active Member
Perlitul sau nisipul se adauga in pamant, nicidecum in apa, si nu are nimic de -a face cu ingrasamantul.
Perlitul este o roca vulcanica macinata, neutra din punct de vedere chimic si care afaneaza pamantul si absoarbe apa pe care o elibereaza cand pamantul s-a uscat. Plantele cu perlit in substrat se vor uda ceva mai rar findca perlitul mentine mai multa umezeala.
 

marean

Active Member
Partea mea favorita e sa fac mixurile pt givece...niciodata nu folosesc exact aceeasi reteta,insa ingredientele sun t cam acelasi,in cantitati diferite :
- pt cactusi si suculente folosesc cam 1/2 compozitie nisip,jumatate pamant,uneori pun mai mult nisip ori mai arunc foarte,foarte putin perlit
- bulbii ii pun in 1/8 perlit,3/8 nisip si 4/8 pamant
- pt toate celelalte,in diferite cantitati pt plantele mai "betive" si care au nevoie de mai multa umbra si intre cele carora le place uscaciunea si soarele ,folosesc 1/8 perlit,2/8 nisip,4/8 pamant normal (Florimo sau Florisol) si apoi mai adaug 1/8 turba blonda sau pamant fibros,foarte afanat,din ghivecele plantelor cumparate din florarii ,pe care il pastrez exact pt astfel de scopuri .
 

kriss

Member
eu pana acum am folosit florasol in stare pura la plante, in afara de cactusi si suculente la care am pus 1/4 nisip, 3/4 pamant.
in scurt timp vreau sa pun perlit cu pamant la violete si cand voi mai muta hibi, si la ei voi pune perlit cu pamant.
 
Sus